Advertisement
Guest User

Untitled

a guest
Nov 27th, 2014
393
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 2.15 KB | None | 0 0
  1. Charles Montesquieu sündis 1689. aastal mantliaadliku pojana. Ta omandas väga hea hariduse, süvenedes eriti õigusteadusse. Montesquieu peateos on 1748. aastal avaldatud "Seaduste vaim". Selles raamatus katises ta inimõigusi ja sallivust, kritiseeris absolutismi ja tõstis esile Suurbritannia riigikorraldust. Püüdes leida vastust küsimusele, milline peab õige riik ja õige valitseja olema, rõhutas ta, et tark riigipea on parem kui rumal ja harimatu ning riigi eesmärgiks olgu tagada inimestele isikuvabadused ja kaitse mis tahes omavoli eest. Suureks tunnustuseks Montesquieu´le oli tema valimine Prantsuse Akadeemia liikmeks. Montesquieu suri 1755. aastal Pariisis.
  2.  
  3. Jean-Jacques Rousseau sündis 1712. aastal Genfis, kus elas 16-aastaseks saamiseni. 30-aastaselt kolis pariisi. Kuulsaks sai Rousseau teosega "Arutlus teemal: Kas teaduste ja kunstide taassünd on aidanud kaasa kommete puhastamisele", kuid vastuoluline iseloom viis ta varsti tülli mitmete valgustusliikumise tegelastega. Oma tähtsaimaks teoseks pidas Rousseau romaani "Émile ehk Haridusest", mis kirjeldas inimese terviklikku kasvatamist kodanikuks. Rousseau suri 1778. aastal.
  4.  
  5. Volitaire sündis 1694. aastal pariisis . Ta oli prantsuse filosoof, kirjanik, ajaloolane ja üks Euroopa valgustusliikumise juhtkujudest. Kolleegiumis kirjutas ta juba 12-aastasena luuletusi ja oma esimese tragöödia. Augustis 1711 tuli noormees 17-aastasena koju. Ta oli valinud elukutseks kirjanduse, kuid isa leidis, et see pole üldse mingi elukutse. Nõnda läks Voltaire õppima juurat, kuid jättis õpingud pooleli.Leivateenistus Voltaire´i ei huvitanud, sest alati leidus mõni daam või sõber, kes oli valmis teda ülal pidama. Üks Voltaire´i armuke ehitas oma lossile tema jaoks koguni lisatiiva. Ta nautis elu, aga peamiselt selle vaimseid külgi. 1745 määras Louis XV ta kuninglikuks ajalookirjutajaks. Elades Preisi kuninga Friedrich II kutsel Potsdamis Sanssouci lossis, pettus ta Friedrich II valgustuses. Peale seda ostis Voltaire endale lossi Šveitsi piiri lähedale. Nüüd elas ta oma mõttetera järgi: „kui ollakse noor, tuleb armastada nagu pöörane, vanana tuleb aga töötada nagu kurat.“
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement