Advertisement
Not a member of Pastebin yet?
Sign Up,
it unlocks many cool features!
- Void Walker
- +9 to Blood Claws damage = 15 unholy, 90% accuracy
- Precision of the Assassin ignores soaks
- First hit: Enervation + 15 unholy
- Second hit: 16 unholy (Rend Flesh)
- Third hit: 17 unholy (Rend Flesh)
- -------- THE SCENARIO IN WHICH THERE IS LESS HELP --------
- (1000 Alcohol Drunk:
- Bar base find 20% chance (indoors)
- + 10% for building light = 30%
- + 10% from Search = 40%
- + 15% from Opal Syndicate = 55%
- Alcohol find chance (based off weight table) 82.2% * 55% = 45.21% chance per AP
- To find all the alcohol = 1000/0.4521 = 2212 AP
- Total AP spent = 2212 AP + 1000 AP (to ruin your liver) + 20 for guild = 3232 AP
- > HC Cloak of Water +10% to base = 65%
- > 82.2% * 65% = 53.43% chance per AP
- > To find all the alcohol 1000/0.5343 = 1872 AP
- > 1872/70 = 27 AP cycles
- > 1872 + 27 = 1899 => +1000 AP to drink +20 for guild = 2919 AP
- 1000 Food Eaten:
- Bakery base find 30% chance (indoors)
- + 35% for light, Search, Opal Syndicate = 65%
- Food find chance (no Butterscotch Pie :() 96.49% * 65% = 62.72% chance per AP
- To find all the food = 1000/0.6272 = 1595 AP (rounded up) + 1000 to eat = 2595 AP
- > HC Cloak of Water = 96.49% * 75% = 72.37% chance per AP
- > To find all the food 1000/0.7237 = 1382 AP
- > 1382/70 = 20 AP cycles
- > 1382 + 20 = 1402 => +1000 AP to eat = 2402 AP
- AP spent on Alcohol and Food: 3232 + 2595 = 5827 AP
- > AP spent on Alcohol and Food for HC: 5321 AP)
- BUT
- 1000 Food Eaten:
- Restaurant base find 30%? chance (indoors)
- +35% for light, Search, Opal Syndicate = 65%
- Food find chance 62.5% * 65% = 40.625% chance per AP
- (Alcohol find chance 29.69% * 65% = 19.3% chance per AP)
- To find all the food = 1000/0.40625 = 2462 AP + 1000 to eat = 3462 AP
- (Alcohol found along the way = 2462 * 19.3% = 475)
- > HC Cloak of Water = 62.5% * 75% = 46.875% chance per AP
- > To find all the food = 1000/0.46875 = 2134 AP
- > 2134/70 = 31 AP cycles
- > 2134 + 31 = 2165 => +1000 AP to eat = 3165 AP
- 1000 Alcohol Drunk:
- Bar base find 20% chance (indoors)
- +35% for light, Search, Opal Syndicate = 55%
- Alcohol find chance (based off weight table) 82.2% * 55% = 45.21% chance per AP
- To find all the alcohol = (1000-475)/0.4521 = 1162 AP
- Total AP spent = 1162 AP + 1000 AP (to ruin your liver) + 20 for guild = 2182 AP
- > HC Cloak of Water +10% to base = 65%
- > 82.2% * 65% = 53.43% chance per AP
- > To find all the alcohol (1000-475)/0.5343 = 983 AP
- > 983/70 = 15 AP cycles
- > 983 + 15 = 998 => +1000 AP to drink +20 for guild = 2018 AP
- AP spent on Alcohol and Food: 3462 + 2182 = 5644 AP
- > AP spent on Alcohol and Food: 3165 + 2018 = 5183 AP
- 1000 Books Read:
- Library base find 30% chance (indoors)
- + 35% for light, Search, Opal Syndicate = 65%
- Book find chance 63.48% * 65% = 41.262% chance per AP
- To find all the books = 1000/0.41262 = 2424 AP (rounded up) + 1000 to read = 3424 AP
- > HC Cloak of Water = 63.48% * 75% = 47.61% chance per AP
- > To find all the books 1000/0.4761 = 2101 AP
- > 2101/70 = 31 AP cycles
- > 2101 + 31 = 2132 => +1000 AP to read = 3132 AP
- 1000 Deaths: 1 AP per respawn at level 1 = 1000 AP
- 1000 Doors Destroyed/1000 Doors Repaired:
- Assuming you destroy a door that's just one repair step away from destruction (15 hp):
- 1 hit to destroy a door = 1000 AP
- 5 AP to repair a door = 5000 AP
- Assuming you miss the door when trying to destroy it 10% of the time,
- 1000/0.9 = 1112 AP
- 6112 AP
- 1000 Pills Taken:
- Pharmacy base find 30% chance (indoors)
- + 35% for light, Search, Opal Syndicate = 65%
- Pills find chance 50% * 65% = 32.5% chance per AP
- (FAKs find chance 41.67% * 65% = 27.09% chance per AP)
- To find all the pills = 1000/0.325 = 3077 AP + 1000 to eat = 4077 AP
- (FAKs found along the way = 3077 * 27.09% = 833)
- > HC Cloak of Water = 50% * 75% = 37.5% chance per AP
- > To find all the pills 1000/0.375 = 2667 AP
- > (FAKs find chance 41.67% * 75% = 31.25% chance per AP)
- > 2667/70 = 39 AP cycles
- > 2667 + 39 = 2706 => +1000 AP to eat = 3706 AP
- > (FAKs found along the way = 2706 * 31.25% = 846)
- 20000 HP Healed:
- 1 AP to heal 15 + 10 HP (FAKs, Surgery, Knot of Keepers) = 25 HP
- Don't need FAKs; found them all while searching for pills \o/
- 800 to heal + 20 for guild = 820 AP
- 1000 Items Crafted:
- Crafting carving knives with Wondercraft = 12-6 = 6 AP per knife (destroyed) = 6000 + 20 = 6020 AP
- Finding chunks of steel in a factory = 22.06% * 65% = 14.34% chance per AP
- To find all the steel = 1000/0.1434 = 6974 AP
- 6974 + 6020 = 12994 AP
- 1000 Items Repaired:
- 5-3 = 2 AP per repair = 2000 AP
- 1000 Locks Picked:
- 60% chance of success for having lockpicks and the Lockpicking skill
- 1000 AP/0.6 = 1667 AP
- 1000 Power Removed/1000 Power Restored:
- Assuming you're teaming up with a helpful person,
- 5 AP per building to remove power; 5 AP per building to restore power = 5000 + 5000 = 10000 AP
- 1000 Targets Shot:
- 2212 AP to find bottles in a bar
- 128 AP for travel
- 338 AP to find quivers
- Assuming you're missing 5% of the time with a compound bow,
- 1000/0.95 = 1053 AP and shots
- Reload 1053/10 = 106 times => 1053+106 = 1159 AP
- Total = 2212 + 128 + 338 + 1159 = 3837 AP
- 1000 Angels Killed:
- If all the angels killed are shepherds,
- Three hits + Enervation + 1 use of Hellfire = 3 AP, 15 MP
- Assuming four hits after MP runs out,
- (3 AP * 3 kills) = 9 AP; (71 AP - 9 AP)/4 hits = 15 (rounded down) kills
- 15 + 9 = 24 kills per 71 AP cycle
- 1000/24 kills = 42 (rounded up) AP cycles = 42*71 = 2982 AP
- 90% hit chance, so assume 10% are misses = 2982/0.9 = 3313 AP
- Assuming 5% are critical hits, and therefore 1 fewer AP is needed to kill that target = 3313 AP - 0.05(3313) = 3148 AP
- 1000 Demons Killed: See Angels Killed = 3148 AP
- 1000 Kills:
- 0 AP; you've already gotten this badge from killing all those angels and demons, you monster.
- 100000 Damage Dealt:
- Assuming each target has 50 to 60 HP and they were at full health,
- 2000 kills already (demons and angels) = all the damage dealt needed already, so 0 AP
- 100000 Damage Taken:
- If you have 71 hp, then the deaths badge will already have given you
- 71000 damage taken
- 1000 Pets Killed:
- Killing imps or aethersprites = 1 hit + 1 use of Hellfire = 1 AP, 10 MP
- Assuming 2 hits after MP runs out,
- (1 AP * 4 kills) = 4 AP; (71 AP - 4 AP)/2 hits = 33 (rounded down) kills
- 33 + 4 = 37 kills per 71 AP cycle
- 1000/37 = 28 (rounded up) AP cycles = 1988 AP
- Assuming 10% are misses = 1988/0.9 = 2208 AP
- Assuming 5% are crits, which means 1 fewer AP = 2208 - 0.05*2208 = 2098 AP
- VW End AP: 59677 = 622 days = 1.7 years
- Too tired to calculate HC damage, but if it doesn't lag too far behind the VW, then HC should still come out with fewer AP spent.
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement