Advertisement
Guest User

ehhhkonomia

a guest
Jun 19th, 2018
119
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 4.45 KB | None | 0 0
  1.  
  2. Zasada 80/20 - znana również jako zasada Pareto mówi o tym że 80% wyników pochodzi z 20% działań. A więc dzięki mniejszemu nakładowi pracy możemy osiągnąć znacznie większe efekty. Zasadę tę odkrył Włoski socjolog i ekonomista Vilfredo Pareto, który podczas analizowania danych statystycznych dochodów społeczeństwa we Włoszech w 1897 roku doszedł do wniosku, że 20% mieszkańców Włoch posiada 80% majątku w kraju. Zasada ta jest tak wartościowa, ponieważ wychodzi ona na przekór naszym poglądom, że wszystkie działania mają taką samą wartość, że każdy klient jest równie ważny, że każdy produkt jest równie dobry jak inny etc.
  3.  
  4. Neo-maltuzjanie - silne ograniczenia możliwości dalszego rozwoju i wzrostu (zwłaszcza gospodarczego). Wynikać to ma głównie z rosnącego zanieczyszczenia środowiska naturalnego i degradacji zasobów naturalnych (surowców) + klasyczny argument demograficzny – niekontrolowany wzrost ludności spowoduje przekroczenie możliwości wyznaczanych przez naturalne granice w skali globu ziemskiego, co niechybnie doprowadzi to do katastrofy w skali globalnej.
  5.  
  6. Amalteiści - twierdzą, że nie grozi nam wyczerpanie się zasobów naturalnych, a jeśli występują problemy to zdolności człowieka do adaptacji, jego inwencja i kreatywność pozwolą pokonać wszelkie problemy.
  7.  
  8. Analiza wymiarowa - metoda postępowania przy sprawdzaniu równań lub wyznaczaniu postaci wzorów wiążących różne wielkości fizycznych na podstawie danych z doświadczeń lub w wyniku eksperymentów myślowych.
  9. W ekonomii brak jest podstawowych i niezależnych zmiennych, które pozwalałyby dostatecznie dokładnie wyrazić wartości innych interesujących zmiennych ekonomicznych.
  10.  
  11. Rząd – możemy mierzyć rozmiar rządu za pomocą wydatków tzn. udziału wydatków państwa w stosunku do wielkości dochodu narodowego; Japonia jest dobrym przykładem jak niskie wydatki stymulują rozwój a wysokie go hamują. W latach 1960 rząd japoński można było nazwać z powodzeniem ‘rządem małym’ (wydatki ok. 17.5%), wzrost gospodarczy w dekadzie lat 1960 wynosił 10,6%. W 1996 roku wydatki wzrosły do 36,9% PKB. Procesowi wzrostu rozmiarów rządu towarzyszył stały spadek szybkości rozwoju – 5,4% w 1970., 4,8% w 1980. i 2.2% w 1990.
  12.  
  13. Kontrowersja kija hokejowego – dyskusja dotycząca rekonstrukcji średniej temperatury na półkuli północnej na powierzchni Ziemi w ostatnim tysiącleciu, głównie na podstawie badań paleoklimatycznych i danych instrumentalnych. Termin ten w sposób obrazowy opisuje zmiany w klimacie naszej planety polegające na tym, że po długim okresie powolnego spadku temperatury globalnej (rączka kija) nastąpiło gwałtowne ocieplenie (łopatka kija), co na wykresie dało kształt podobny do kija hokejowego.
  14.  
  15. Ustawa Wilczka – potoczne określenie ustawy z dnia 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej opracowanej według projektu ministra przemysłu Mieczysława Wilczka i premiera Mieczysława Rakowskiego uchwalonej przez Sejm PRL IX kadencji. Ustawa regulowała w sposób liberalny działalność gospodarczą - zalegalizowała prywatną działalność gospodarczą. Funkcjonowała na zasadach: „co nie jest zakazane, jest dozwolone” i „pozwólcie działać” (z fr. laissez faire, laissez passer). Po kilku nowelizacjach została zastąpiona ustawą – Prawo działalności gospodarczej, która weszła w życie 1 stycznia 2001.
  16.  
  17. 1776 - Deklaracja niepodległości Stanów Zjednoczonych - akt prawny autorstwa m.in. Thomasa Jeffersona, uzasadniający prawo Trzynastu Kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej do wolności i niezależności od króla Wielkiej Brytanii, Jerzego III. Deklaracja niepodległości była pierwszym oficjalnym oświadczeniem na temat tego, czym powinien być rząd. Ponadto, miała ona charakter uniwersalny, była czymś więcej aniżeli prywatnym przesłaniem skierowanym do Wielkiej Brytanii, był to apel do całej ludzkości. Idee zawarte w Deklaracji to synteza poglądów ówczesnych myślicieli oświeceniowych. Największy wpływ na treść tego dokumentu miała osoba Johna Locke’a, który swoją twórczością filozoficzno-literacką ustanowił kanon myśli oświeceniowej w odniesieniu do rządu i jego obowiązków względem obywateli. Thomas Jefferson wiedział, iż poglądy głoszone przez Locke’a pasowały do sytuacji, w jakiej znalazły się kolonie w dobie rewolucji, a także odzwierciedlały nastroje społeczne prowincji amerykańskich.
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement