1 01:00:00,000 --> 01:00:19,733 Tłumaczenie: @Aryo na Hejto.pl @SomeGumul na Twitter.com Jak ktoś docenia to można postawić mi kawę: https://buycoffee.to/aryo 2 01:00:20,066 --> 01:00:22,933 Dobry wieczór, drodzy słuchacze. 3 01:00:26,199 --> 01:00:35,933 Dzisiaj będziemy mieli głównie odpowiedzi na pytania, bo nie jestem przygotowany na żadne koncepcyjne wypowiedzi. 4 01:00:36,400 --> 01:00:46,933 Ale żeby nie odpowiadać na ogromną masę pytań, bardzo krótko poruszę najpierw dwie sprawy. 5 01:00:47,000 --> 01:00:56,933 Pierwsza sytuacja z Jewgienijem Wiktorowiczem Prigożynem mojego konfliktu i sytuacji na froncie. 6 01:00:57,333 --> 01:01:07,933 W zasadzie mam niewiele do dodania do tego, co powiedziałem dzień wcześniej na spotkaniu w sklepie "Listwa" w Petersburgu 7 01:01:08,333 --> 01:01:14,933 gdzie chyba powiedziałem wszystko, co mam do powiedzenia na ten temat. 8 01:01:15,433 --> 01:01:25,933 Nie ma chyba sensu się powtarzać. Jeśli chcecie, możecie obejrzeć ten występ na Bastionie [taka platforma streamingowa] lub na własnym kanale YouTube Listwy [może przetłumaczę to jeszcze @Aryo]. 9 01:01:28,166 --> 01:01:34,933 Może nie jest tam na początku tak emocjonalnie, jak niektórzy by chcieli, ale poruszyłem ten temat i porozmawiałem o nim. 10 01:01:35,433 --> 01:01:47,933 Mogę się teraz tylko powtarzać. Posłuchajcie uwag Jewgienija Wiktorowicza, które nagrał na sobotnie audio do mnie. 11 01:01:48,766 --> 01:01:57,933 I sami możecie ocenić, czy prawidłowo na początku naszej polemiki nazwałem go przestępcą i służbistą. 12 01:01:58,133 --> 01:02:09,933 Wyciągnijcie własne wnioski. Jewgienij Wiktorowicz otworzył usta, demonstrując swój bogaty świat wewnętrzny. 13 01:02:10,466 --> 01:02:19,933 Jeśli nawet wam się to spodoba, to cóż, nie obrażę się w najmniejszym stopniu pod tym względem. 14 01:02:20,466 --> 01:02:31,933 Wyciągnijcie własne wnioski. Zrobiłem tyle, że Jewgienij Wiktorowicz bardzo ładnie się ujawnił. 15 01:02:32,266 --> 01:02:44,933 Choć na pewno nie nastawiałem się na to specjalnie. I nikt mi nie płacił za prowokacje wobec wspaniałego szefa grupy Wagnera. 16 01:02:47,433 --> 01:03:10,933 Teraz o aktualnej sytuacji na froncie. Kilka dni temu na wielu odcinkach frontu dawne korpusy Donieckiej Milicji Ludowej rozpoczęły swoje tradycyjne ataki w miejscach, gdzie tradycyjnie atakowały przez ostatnie 11 miesięcy. 17 01:03:11,766 --> 01:03:20,933 Ponadto w kierunku Ugledaru rozmieszczono piechotę morską Federacji Rosyjskiej. 18 01:03:21,933 --> 01:03:38,933 Wynik ten był mniej więcej taki sam jak i w poprzednie 11 miesięcy. Cóż nie dziwi, skoro atakowali w tych samych miejscach, w tych samych warunkach, przeciwko temu samemu wrogowi i z tymi samymi żałośnie nieadekwatnymi siłami. 19 01:03:40,000 --> 01:03:48,933 W rejonie na południe od Awdiiwki, DNR udało się zdobyć część wsi Wodiane. Względnie spory sukces. 20 01:03:50,466 --> 01:04:04,933 Niektórzy twierdzą, korespondenci, że Wodiane zostało wzięte w całości. Moi korespondenci stamtąd ostrożnie wyrażają wątpliwości co do tego, choć nawet niektórzy pisali do mnie z Wodiane, ale mówią, że nie wiemy, czy wzięto go w całości, czy nie. 21 01:04:05,599 --> 01:04:12,933 Nie wyrażali takiej pewności siebie. Otóż wszystko to utknęło tam z jednego prostego powodu. W każdej rocie zostało 25-30 osób. 22 01:04:14,266 --> 01:04:27,933 Ponieważ zmobilizowane jednostki Korpusu Donieckiego i Ługańskiego nie są uzupełniane z Rosji. Ich własne rezerwy są bardzo mocno uszczuplone. 23 01:04:28,566 --> 01:04:42,933 Wiele osób podczas przenoszenia z Milicji Ludowej DRL do rosyjskich sił zbrojnych zostało odsianych ze względów zdrowotnych. Przez wybitne, powiedzmy, przykłady ... 24 01:04:43,266 --> 01:04:58,933 Gdzie walczyli ludzie bez nóg bez rąk, w bardzo podeszłym wieku, czyli dopóki walczyli w Milicji Ludowej LRL, dowództwo rosyjskie przymykało oko, ale gdy trafili do rosyjskich sił zbrojnych stało się to niemożliwe. 25 01:04:58,933 --> 01:05:16,933 W rezultacie oddziały, które są niedostatecznie obsadzone. Są wciąż wyjątkowo słabo wyposażone i bardzo słabo wspierane przez artylerię z powodu braku amunicji, nie były w stanie wykorzystać dobrego sukcesu, jaki zarysował się na południe od Awdiiwki 26 01:05:16,933 --> 01:05:24,933 Po raz kolejny bitwy były spowolnione, a postępy ograniczały się w zasadzie tylko do działań taktycznych. 27 01:05:25,300 --> 01:05:38,933 W Marince, którą Denis Puszylin kilkakrotnie obiecywał w ciągu miesiąca, że ma wziąć, też nic się nie działo. Duża część wioski jest w naszych rękach, mniejsza część jest jeszcze w rękach wroga. 28 01:05:38,933 --> 01:05:41,533 Nie udało się w pełni wyzwolić Marinki. 29 01:05:41,533 --> 01:06:02,933 Również na Ugledar był wielokrotnie atakowany przez jednostki DRL, tym razem rzucili na niego marines. Według jednego z raportów, naszą piechotę morską początkowo udało się przedrzeć do miasta, a następnie, nie otrzymawszy żadnego wsparcia, zostali wybici lub zmuszeni do odwrotu. 30 01:06:03,233 --> 01:06:20,933 Według innych relacji nie udało się tam w ogóle wejść; udało się podejść dosłownie na wyciągnięcie ręki, ale potem wycofali się z powodu braku sił i środków. Ogólnie rzecz biorąc, wszystko pozostało na tym samym miejscu prawie co wcześniej. 31 01:06:21,033 --> 01:06:33,933 Ponieważ stanie jeden przy drugim do Ugledar jest bardzo trudne, jest on jak fort na wzniesieniu. Składa się z blokowisk. Stoi pośród czystych pól we wszystkich kierunkach. 32 01:06:34,400 --> 01:06:42,933 A siedzenie przy nim blisko bez próby szturmu nie ma większego sensu i prowadzi tylko do większej ilości ofiar. Jednak walki wciąż się tam toczą, zobaczymy. 33 01:06:43,400 --> 01:06:55,933 Może będziemy mieli na tyle rozsądku, by spróbować oskrzydlić tę osadę. W tym miejscu zwracam się bezpośrednio do działań Wagnera w Bakhmucie. 34 01:06:55,933 --> 01:07:10,933 Chciałbym zwrócić uwagę na radosny trend. Frontalne ataki na miasto, które nie przyniosły żadnych sukcesów i spowodowały jedynie bardzo ciężkie straty, w piechocie szturmowej zostają ostatecznie wstrzymane, a Wagner stara się oskrzydlić Bachtmut od południa i północy. 35 01:07:11,566 --> 01:07:25,933 Na północ Blachodatne wzięto jest południowo-zachodni skraj Soledaru, przez co fizycznie przecina jedną z dróg, która od północy biegła do Bachmuta, więc faktycznie północ jest w pół-okrążeniu 36 01:07:26,433 --> 01:07:43,933 Na południu walki toczą się na południe od Czasowego Jaru, dość znacznie pogłębione natarcie na część Kliscziiwki, która została zajęta chyba tydzień czy dwa temu. W zasadzie więc "kleszcze" są zarysowane 37 01:07:44,900 --> 01:08:03,933 Jeśli naszym oddziałom, w tym przypadku Wagnerowi, uda się albo zdobyć Czasiw Jar, albo przynajmniej wtargnąć do niego i -przeciąć drogi prowadzące przez tę osadę i północny Bachmut, garnizon tej ukraińskiej twierdzy będzie skazany na zagładę. 38 01:08:04,766 --> 01:08:19,933 I [ZSU] musiałby wybierać między wycofaniem się z miasta, mniej lub bardziej zdezorganizowanie, a walką do końca jako samobójcy. 39 01:08:20,866 --> 01:08:33,933 Nie wiadomo, co wybierze ukraińskie dowództwo, ale moje przypuszczenia są takie, że przy dużym zagrożeniu całkowitym okrążeniem, ukraińskie wojsko niespecjalnie będzie się temu przyglądać i spróbuje się stamtąd wyjść. 40 01:08:34,266 --> 01:08:55,933 Bo Wagner nie cieszy się, w przeciwieństwie do wojsk rosyjskich, opinią siły niezwykle humanistycznej, humanitarnej, gotowej do pomocy każdemu wrogowi, który nie chce się poddać i poddaje się dopiero w ostatniej chwili. 41 01:08:57,033 --> 01:09:06,933 I jeszcze raz podkreślam, że bitwa o Bachmut jest daleka od wygranej, choć dla ukraińskiej obrony nadszedł tam poważny kryzys. 42 01:09:07,399 --> 01:09:19,933 Czy ZSU będzie w stanie go pokonać? Czy nasze wojska, zwłaszcza Wagner, mogą definitywnie przełamać sytuację i narazić Bachtmut na całkowite okrążenie? 43 01:09:20,933 --> 01:09:34,933 Czy nie? Nie wiem, bo ja tam na froncie raczej nie jestem, wiele niuansów jest mi nieznanych i muszę się opierać tylko na otwartych źródłach informacji, plus jakieś pobieżne relacje towarzyszy z frontu. 44 01:09:38,100 --> 01:09:53,933 Generalnie sytuacja w pozostałej części frontu jest bez zmian. W ciągu ostatniego tygodnia ...10 dni, chciałbym zwrócić uwagę na próby przeprowadzania przez wojska ukraińskie zwiadów, można powiedzieć poszukiwań 45 01:09:54,266 --> 01:10:09,933 przez Dniepr, koło Kachówki, w górę Dniepru i w dół Dniepru. Nie chodzi o zdobycie przyczółków, bo takimi siłami nie można 46 01:10:10,133 --> 01:10:29,933 Moim zdaniem chodzi o rozpoznanie w walce, sprawdzenie naszych reakcji, naszych wojsk na te działania i wysondowanie możliwości zdobycia przyczółków. 47 01:10:31,633 --> 01:10:36,466 Na lewym brzegu Dniepru. Nisko względem zachodniego brzeug 48 01:10:37,500 --> 01:10:43,933 Mające za zadanie ewentualne kumulacji sił i bezpośredniego ataku z tego kierunku na Przesmyk Krymski. 49 01:10:44,300 --> 01:11:03,933 Taktyka, którą Frunze stosował z powodzeniem przeciwko Wranglowi w swoim czasie. Konfiguracja frontu wtedy była w tym rejonie Małorosji i Noworosji [Ukrainy] raczej bardzo podobna do obecnej, z pewnego naturalnego punktu widzenia. 50 01:11:06,500 --> 01:11:27,933 Zasadniczo przeciwnik nie jest głupi. Kierują nim wojskowi zachodni, więc myślę, że za jakiś czas przeciwnik będzie próbował zdobyć przyczółki gdzieś między Nową Kachówką a Chersoniem. 51 01:11:28,333 --> 01:11:45,233 Zająć przyczółek, bronić go wsparciem artyleryjskim z wysokiego zachodniego brzegu, skumulować tam siły i ewentualnie przeprowadzić stamtąd ofensywę w kierunku Melitopola i przesmyku Krymskiego. 52 01:11:47,466 --> 01:12:10,933 I mogę jeszcze wspomnieć o jakby ostro wzmożonym ostrzale terytorium Rosji, o którym generalnie nie chcemy mówić z jednego prostego powodu, bo to jest trochę nieprzyjemne dla władz Federacji Rosyjskiej, kiedy przez 12 miesięcy wojny z całą niezwyciężoną Ukrainą, terytorium Rosji jest regularnie ostrzeliwane, codziennie ostrzeliwane. 53 01:12:11,399 --> 01:12:23,666 Obwody kurski, briański i biełgorodzki. Są ofiary, są zabici, są rozległe zniszczenia i wielu uchodźców z miejscowości, do których sięga ukraińska artyleria. 54 01:12:24,933 --> 01:12:36,933 Znajdujących się na obecnych pozycjach w wyniku genialnego przegrupowania [ucieczki] przez MON i Sztab Generalny, przegrupowania z rejonu Charkowa, Ukrainy. 55 01:12:38,366 --> 01:12:54,933 Uważam, że te ataki, one oczywiście nie mają na celu pokonania naszych wojsk, zniszczenia naszych sił zbrojnych, ale właśnie demoralizację ludności regionów przygranicznych Federacji Rosyjskiej. 56 01:12:56,233 --> 01:13:10,933 I nie chcę powiedzieć, że ta demoralizacja jest tam wyjątkowo silna, ale na pewno w bardzo poważny sposób przyczynia się do pogorszenia ogólnych nastrojów ludności kraju, przynajmniej w regionach przygranicznych. 57 01:13:11,366 --> 01:13:37,133 Ludzie nie mogą zrozumieć, dlaczego Wielkie Mocarstwo, które organizowało tak niesamowite biathlony czołgowe i je wygrywało, które zbudowało tak wspaniały Park Patriotyczny z tak ogromną świątynią, dlaczego nie może powstrzymać ostrzału swojego terytorium przez "szanowanych" od ośmiu lat "partnerów" z Kijowa. 58 01:13:38,633 --> 01:13:50,199 Na wszystkie te pytania odpowiadałem, jak to się mówi, wielokrotnie w swoich wystąpieniach. Szczerze mówiąc, nie chcę się powtarzać. Jakaś prognoza, być może, na przyszłość. 59 01:13:52,433 --> 01:14:11,933 Otóż moja prognoza jest taka, i chyba odpowiem na bardzo często zadawane pytanie, także na prywatnym czacie, który mam na Telegramie, gdzie zadawane są mi pytania: Dlaczego wojska rosyjskie nie są w stanie lub nie chcą montować głębokich ofensyw? 60 01:14:12,766 --> 01:14:22,933 [Dlaczego] walczą na wąskich odcinkach frontu i na tych odcinkach, które są bardzo dobrze przygotowane do obrony po stronie ZSU? 61 01:14:23,600 --> 01:14:41,033 Czyli atakują najsilniejsze pozycje wroga w okolicach Awdiiwki, Mariinki, Ugledaru Jasynuwaty, Bachmuta, Soledaru i Siwerska. 62 01:14:44,399 --> 01:14:55,933 W rzeczywistości istnieje całkowicie racjonalne wyjaśnienie tych ataków i nie jestem pierwszym, który to mówi, nawiasem mówiąc, chociaż mówię o tym również z wojskowego punktu widzenia. 63 01:14:56,166 --> 01:15:16,333 A polega ona, niestety, na tym, że rosyjska armia czynna, zmobilizowana do mniej więcej pełnego stanu, jest bardzo wątła i bardzo, powiedzmy, źle przygotowana do poważnych operacji ofensywnych. 64 01:15:18,033 --> 01:15:30,933 Ma słabą mobilność, ma słabą, z powodu rosnącego, bardzo rosnącego, niedoboru amunicji, siłę ognia. 65 01:15:31,199 --> 01:15:39,199 I prowadzenie poważnych operacji bez poważnych zapasów amunicji, przede wszystkim samej artylerii, bez żadnej dominacji w powietrzu 66 01:15:40,333 --> 01:15:56,466 i bez poważnej przewagi w sile żywej i sprzęcie jest to bardzo poważne ryzyko. Ryzykowanie ciężkich ofiar wśród zmobilizowanych jest ryzykiem politycznym. 67 01:15:58,666 --> 01:16:10,933 Dlatego, wybierając drogę najmniejszego oporu i nie myśląc o tym, jak to wszystko powróci w przyszłości, kierownictwo wojskowe i polityczne Federacji Rosyjskiej 68 01:16:10,933 --> 01:16:24,933 i nasi dowódcy wojskowi wdrażają i wciąż próbują wdrażać chwaloną strategię "Verdunów" od zeszłego lata. 69 01:16:24,933 --> 01:16:36,933 Choć naturalnie nie nazywają tego w ten sposób. Czyli ofensywy, w których siły wroga są mielone na wąskich odcinkach frontu, 70 01:16:36,933 --> 01:16:49,433 tworząc na tych bardzo wąskich odcinkach duże grupy artylerii, wykorzystując duże ilości amunicji i wybrane jednostki szturmowe, 71 01:16:49,933 --> 01:17:00,699 nadal w dużej mierze odgrywa Wagner , ponieważ są niejako uznawani za najemników, których nie oszczędzają się. Są rekrutowani w znacznym stopniu. 72 01:17:00,933 --> 01:17:16,266 nie wszędzie, ale z więzień. Ich śmierć nie może więc wyrządzić władzom poważnych szkód politycznych w wymiarze wewnętrznym. 73 01:17:16,933 --> 01:17:27,933 Siły korpusu DRL i LRL, o których już mówiłem, że zostały wcielone do armii rosyjskiej, ale nie są uzupełniane rosyjskimi rezerwistami. 74 01:17:27,933 --> 01:17:37,933 I nie są do końca "swoi", więc ich aż tak nie szkoda, ale ich zdolność bojowa jest dobra, są doświadczeni, wyszkoleni, jest tam dużo ochotników z Rosji. 75 01:17:37,933 --> 01:17:46,933 W związku z tym mają większą zdolność bojową, większą motywację niż standardowe, powiedzmy, przeciętne jednostki rosyjskie. 76 01:17:46,933 --> 01:18:00,933 Plus osobne jednostki, jak piechota morska, które są obsadzone elitarnymi ludźmi, normalnie wyposażone w sprzęt i mają stosunkowo wysoką skuteczność bojową. 77 01:18:02,366 --> 01:18:09,933 Z pomocą tego starają się niejako nadwyrężać przeciwnika, zadawać mu straty i przesuwać się do przodu. 78 01:18:09,933 --> 01:18:17,933 I posuwać się do przodu wyciskając go z Donbasu, a nie próbując przebić się przez front. 79 01:18:18,866 --> 01:18:27,933 Ponieważ linia frontu prawdopodobnie może zostać przełamana, teoretycznie możliwe jest przeniesienie Wagnera, powiedzmy przynajmniej jego części, na jakiś odcinek frontu w Zaporożu, 80 01:18:27,933 --> 01:18:42,533 Należy przełamać pierwszą i drugą linię obrony przeciwnika, a następnie wprowadzić do wyłomu formacje mobilne, 81 01:18:42,733 --> 01:19:01,933 wspierane przez lotnictwo, wprowadzając rezerwy, przemieszczając się i rozpoczynając bitwę, bitwę mobilną, że tak powiem. Wojnę nie pozycyjną, ale przeprowadzić kampanię w głąb terytorium wroga w celu całkowitego okrążenia i pokonania. 82 01:19:01,933 --> 01:19:19,966 Ale to wymaga bardzo dobrze wyszkolonych, dobrze wyposażonych technicznie, silnie zmotywowanych jednostek formacji, których najwyraźniej.. będę nawet twierdził, w rosyjskich siłach zbrojnych takich bardzo mało. 83 01:19:24,800 --> 01:19:36,266 Wydaje się, że właśnie dlatego nie podejmuje się takich ofensyw. Jest to hipoteza, ale hipoteza dobrze uzasadniona. Podkreślam, że jest to hipoteza z wojskowego punktu widzenia. 84 01:19:36,266 --> 01:19:55,433 A o stronie polityczno-militarnej już mówiłem. Duże straty wśród zmobilizowanych, które byłyby nieuniknione w przypadku zastosowania operacji strategicznych, teoretycznie mogłyby być uznane przez administrację prezydencką i nasze władze za niedopuszczalne. 85 01:19:57,233 --> 01:20:10,933 Niezależnie od tego, jakie będą efekty końcowe. Nasze władze w ogóle nie umieją strategicznie patrzeć w przyszłość. Patrzą z perspektywy dziś i może trochę jutro. 86 01:20:10,933 --> 01:20:28,500 Jeżeli ciężkie straty wśród zmobilizowanych dzisiaj, że tak powiem, są nieopłacalne, to bez względu na to, jakie wyniki są możliwe jutro, w wyniku tego, że są jednorazowe straty, że tak powiem, nie będą one tolerowane, takie decyzje nie będą podejmowane. 87 01:20:29,933 --> 01:20:48,933 Nie znaczy to, że nawołuję, by zmobilizowanych, słabo wyszkolonych, nieprzepracowanych, jak to się mówi, z dowódcami, którzy też są ściągani z rezerwy, na słabym sprzęcie, a czasem w ogóle bez niego, zapędzić do walki, na rzeź. Nie, absolutnie nie. 88 01:20:48,933 --> 01:21:10,933 Wracam po prostu do tego, że środki mobilizacyjne, które mogłyby, przynajmniej w przyszłości, zapewnić nam silną armię, zdolną nie tylko do obrony czy prowadzenia operacji lokalnych, ale także do ataku, prowadzenia głębokich operacji strategicznych - te środki nie były i nadal nie są realizowane. 89 01:21:10,933 --> 01:21:24,933 Oznacza to, że w najbliższych miesiącach, jeśli będziemy mieli jakąkolwiek ofensywę na całym froncie, to jej wynik jest mocno wątpliwy pod względem powodzenia. 90 01:21:24,933 --> 01:21:44,933 A jeśli, jak to się mówi, nasi dowódcy nie podejmą takiej gry, to jeszcze długo będziemy oglądać szturmy Blachodatnych, różnego rodzaju Ugledarów, i nie zawsze udanych 91 01:21:45,133 --> 01:22:13,399 I jak to już mamy w zwyczaju pisać, "polepszać swoją pozycję". Logiczne jest założenie, że to właśnie czeka nas w najbliższym czasie, dopóki szanowani ukraińscy "partnerzy", którzy wciąż trzymają się swoich rezerw, nie uderzą gdzieś w swoje strategiczne cele, do czego jak widać są niestety zdolni. 92 01:22:17,466 --> 01:22:23,933 Na tym zakończę na razie moje wystąpienie i przejdźmy od razu do pytań. 93 01:22:23,933 --> 01:22:32,133 Wagner został ogłoszony alternatywą dla armii Rosji, ale czy to prawda z całym szacunkiem dla szturmowców Wagnera? 94 01:22:34,366 --> 01:22:48,933 Już wiele razy tu w studiu i w ogóle mówiłem, że jednostek atakujących nie może być zbyt wiele. Nie da się zaciągnąć całej armii do jednostek szturmowych. 95 01:22:50,800 --> 01:23:10,166 Wagner jest uzupełniany głównie przez dwie kategorie - ochotników, z cywili, umownie mówiąc, czyli ludzi, którzy są gotowi iść do walki niezależnie od tego, czy są zmobilizowani, czy nie, oraz masowo więźniów. 96 01:23:11,800 --> 01:23:21,366 Więźniowie też nie wszyscy chcą walczyć, są gotowi zmienić celę na perspektywę znalezienia się w ogniu zaporowym wroga podczas ataku. 97 01:23:21,933 --> 01:23:40,300 A ilość ochotników za pieniądze, nie za pieniądze, nie gra w tym przypadku roli, ludzie w Wagnerze walczą nie tylko za pieniądze. Poszło tam całkiem sporo osób, które nie mogły się dostać do innych jednostek i po prostu poszły, bo zostały przyjęte do Wagnera i nigdzie indziej. 98 01:23:40,800 --> 01:23:57,033 Czyli można ich spokojnie nazwać ochotnikami, nie ważne Ich liczba też nie jest nieskończona, nie regenerują się w społeczeństwie samoistnie. Oni też ponoszą straty; nowi nie wyrastają jak grzyby po deszczu, by ich zastąpić. 99 01:23:59,033 --> 01:24:14,933 Co oznacza, że nawet utrzymanie odpowiednio dużej liczby takich jednostek, a co dopiero formacji, stanowi pewien ból głowy dla dowództwa Wagnera. 100 01:24:15,399 --> 01:24:29,899 A zwiększenie liczby Wagnerów do wielkości przynajmniej względnie porównywalnej z resztą sił zbrojnych, no cóż, to jest, powiedzmy, ze sferą fikcji. Żadni najemnicy nigdy nie będą w stanie zastąpić armii. 101 01:24:30,933 --> 01:24:50,933 I w ogóle uważam, że jest to wyjątkowo brzydkie zjawisko. Prywatna kampania militarna w czasie faktycznej wojny, w ramach częściowej mobilizacji. Podkreślam, że nie twierdzę, że Prigożyn powinien natychmiast rozbroić się przed Szogu i Gierasimowym 102 01:24:51,433 --> 01:25:04,933 Zmiana niewiele pomoże sprawie, najprawdopodobniej tylko jej zaszkodzi. Chcę powiedzieć, że ogólnie jest to dowód na głęboką chorobę naszych sił zbrojnych. 103 01:25:06,000 --> 01:25:23,600 Taka sama choroba jak po lutym 1917 roku, gdy kiedyś mieliśmy ogromną ilość batalionów szturmowych, uderzeniowych "smierci" na pierwszej linii frontu I wojny światowej. Nawiasem mówiąc, Wagner powtarza wiele z symboliki tych jednostek. 104 01:25:23,766 --> 01:25:37,899 Czarne naszywki, białe czaszki i tak dalej, i tak dalej. Ale sama armia nadal się rozkładała i traciła zdolność bojową, mimo zwiększonej liczby tak "śmiercionośnych" jednostek. 105 01:25:39,866 --> 01:25:50,133 Tak czy inaczej, odpowiedziałem na pytanie. Nie, najemnicy nigdy nie zastąpią sił zbrojnych. Nigdy i w żaden sposób, a tym bardziej w dużej wojnie. 106 01:25:52,300 --> 01:25:55,933 Jak oceniasz perspektywy ponownego wprowadzenia taktycznej broni jądrowej? 107 01:25:56,233 --> 01:26:10,933 Jeszcze raz chciałbym odesłać Państwa do mojego wystąpienia w sklepie "Listwa" trzeciego dnia, gdzie szczegółowo omówiłem tę kwestię. Stosunkowo szczegółowo. 108 01:26:11,266 --> 01:26:20,166 I tu jest pytanie, co nasze władze już zrobiły i dalej robią głupiego, według was są zdolne do takiej głupoty? 109 01:26:20,933 --> 01:26:25,933 Na to też właśnie powiedziałem w Listwie. Nasze władze są zdolne do wszystkiego. Wierzę w nich [w ich głupotę] 110 01:26:26,933 --> 01:26:46,933 Jeśli pytanie dotyczy głupoty lub kretynizmu, to cóż nie ma wyżyn jakich narze nasze najwyższe rządowe VIP-y, wojskowe czy cywilne by nie zdobyli. Czy odważyliby się na coś takiego? 111 01:26:46,933 --> 01:27:06,933 A raczej ktoś. Nie wiem. Ale nie traktowałbym użycie broni jądrowej nawet jako kretynizm, ale jako konkretny sabotaż. Mając na celu właśnie sprowokowanie wojny atomowej na terytorium Federacji Rosyjskiej pod wpływem z zewnątrz. 112 01:27:07,800 --> 01:27:20,933 Bo po raz kolejny jestem pewien, że jak tylko użyjemy choćby jednej głowicy jądrowej gdziekolwiek, to Ukraina natychmiast będzie miała taktyczne głowice jądrowe i na pewno ich użyje. 113 01:27:21,733 --> 01:27:40,933 Nie mówiąc już o tym, jaki będziemy mieli efekt w postaci nacisku na sankcje i wszystko inne. Nawet ci, którzy są teraz mniej lub bardziej neutralni i nie spieszą się z przejściem do twardej blokady, odwrócą się od nas. 114 01:27:43,300 --> 01:27:50,033 Podkreślam, że byłby to sabotaż najwyższej próby. Tak to widzę. 115 01:27:53,466 --> 01:28:10,933 Co sądzisz o propozycji Rent Corporation dotyczącej zamrożenia konfliktu na Ukrainie? Rent zaoferował Moskwie gwarancje, że Ukraina nie wejdzie do NATO, ale Ukraina dostanie ochronę USA. A Moskwa zyskuje perspektywę zniesienia sankcji w przypadku spełnienia postawionych warunków. 116 01:28:13,666 --> 01:28:26,933 Jestem pewien, że nic takiego się nie stanie. Nie będzie zamrożenia konfliktu, bo nikt nie jest nim zainteresowany. USA nie są nim zainteresowane w pierwszej kolejności. 117 01:28:29,766 --> 01:28:46,933 Będą nadal naciskać, będą utrzymywać konflikt o średniej intensywności w oczekiwaniu, że problemy gospodarcze w Federacji Rosyjskiej będą się stopniowo nasilać i rozlewać na problemy społeczne. 118 01:28:48,233 --> 01:29:04,933 Oczekuje się, że Federacja Rosyjska albo skapituluje, albo ulegnie destrukcyjnym procesom dezintegracji. Dlatego wszystkie propozycje Rent mogą być skierowane, być może, tylko na... 119 01:29:04,933 --> 01:29:22,933 No właśnie, podejrzewałbym, że ich celem jest dalsze karmienie rosyjskich przywódców fałszywą nadzieją, że zamrożenie jest możliwe, że porozumienie zostanie osiągnięte prędzej czy później, więc nie ma potrzeby mobilizowania gospodarki, nie ma potrzeby mobilizowania na tyłach. 120 01:29:22,933 --> 01:29:41,933 Wcale nie mamy nic robić, można nadal siedzieć jak Toptygin III i czekać aż, jak to mówią, wszystko ułoży się naturalnie, bez wysiłku. Tak właśnie postrzegam te sugestie. 121 01:29:41,933 --> 01:30:00,933 Nie wierzę. Ale jeśli rzeczywiście założymy, że ta inicjatywa, w cudzysłowie, zostanie zrealizowana i nasi, jak powiedziałem, kretyni, tak, może za ostro o nich mówię, zgodzą się na to, 122 01:30:00,933 --> 01:30:13,933 to będzie to oznaczało, że Stany Zjednoczone, po wdrożeniu przez nas całego tego porozumienia, znów wyprowadzą naszego przydenta w wiadome miejsce 123 01:30:20,300 --> 01:30:34,933 Po odpowiednio długim okresie czasu, wzmocniwszy w tym czasie maksymalnie armię ukraińską i mając już bazy wojskowe na terytorium Ukrainy, po prostu przyjmą ją do NATO i rozpętają z nami ponownie konflikt zbrojny, 124 01:30:34,933 --> 01:30:47,933 w który my i nasi wielcy przywódcy i wielcy dowódcy wejdziemy w jeszcze gorszej pozycji niż jesteśmy teraz. 125 01:30:47,933 --> 01:30:57,933 Na taki krok zdecydowaliby się wrogowie tylko, gdyby uznali, że Ukraina jest zbyt blisko krawędzi upadku, 126 01:30:57,933 --> 01:31:07,933 zanim oni będą gotowi wprowadzić do tej wojny jakiekolwiek inne siły. Zanim Federacja Rosyjska znajdzie się na skraju tej przepaści. 127 01:31:07,933 --> 01:31:14,933 Dopiero wtedy mogą poważnie próbować go realizować, nie wcześniej niż później. 128 01:31:14,933 --> 01:31:28,933 Czy Rosja na pewno się rozpadnie lub przegra wojnę? Przecież Rosjanie mogą tolerować 20 lat przyzwyczajenia do kultu zombipropagandy, a elity można oswoić represjami. 129 01:31:29,733 --> 01:31:36,933 Cóż, nie podoba mi się ton pytania, w końcu mieszkają tu nie tylko Rosjanie, ale i Rosjanki, i nie tylko Rosjanie. 130 01:31:38,166 --> 01:31:44,933 Cóż, nie jestem Bogiem, żeby powiedzieć, czy na pewno przegra, a nie na pewno przegra. 131 01:31:48,633 --> 01:31:54,933 "Kiedy", albo jak mawiali Spartanie, "jeśli". Nawet nie chcę się nad tym rozwodzić. 132 01:31:55,399 --> 01:32:06,933 Przynajmniej istnieje takie zagrożenie. Mamy 12 miesiąc wojny. Jesteśmy dalej od pokonania Ukrainy niż w pierwszym miesiącu. 133 01:32:06,933 --> 01:32:16,100 I o wiele dalej. I czy zdążymy wymęczyć Ukrainę zanim sami się wykończymy? 134 01:32:17,766 --> 01:32:26,933 Cóż, można oczywiście w to wierzyć. Można nawet przygotować się, umownie mówiąc, na wieloletnią wojnę. 135 01:32:28,166 --> 01:32:34,933 W I wojnie światowej wszystkim też wydawało się, że wojna będzie długa, ale że Rosja nie może nie wygrać. 136 01:32:34,933 --> 01:32:42,933 Rosja upadła na rok przed zakończeniem wojny ogółem. Zawaliła się z ogromnym hukiem. 137 01:32:43,899 --> 01:32:56,933 Z ogromnymi ofiarami. Z dziką ilością ofiar. Tak upadła, że pod wieloma względami dopiero po II wojnie światowej osiągnęliśmy wskaźniki przemysłowe Imperium Rosyjskiego. 138 01:32:57,633 --> 01:33:00,466 Nie mówiąc już o stratach w ludziach. 139 01:33:00,933 --> 01:33:06,933 Proszę o komentarz w sprawie nocnych ataków dronów na Iran. Czy dojdzie do wojny między Iranem a Izraelem? 140 01:33:07,199 --> 01:33:17,533 Tutaj praktycznie mogę powiedzieć z bardzo dużym prawdopodobieństwem, że prawdopodobnie dojdzie do wojny pomiędzy Iranem a koalicją USA-Izrael. 141 01:33:18,933 --> 01:33:24,166 Czy będzie i kiedy ona będzie? Trudno powiedzieć. 142 01:33:24,933 --> 01:33:33,800 Bo w grę wchodzi tu ogromna ilość czynników, których nie jestem w stanie ocenić przy moim poziomie świadomości. 143 01:33:35,933 --> 01:33:50,933 Starcie między Iranem a Izraelem jest nieuniknione. A można go uniknąć tylko wtedy, gdy Iran, nie mogąc wytrzymać swoich wewnętrznych problemów, pogrąży się w, powiedzmy, wewnętrznym konflikcie domowym. 144 01:33:52,133 --> 01:34:08,933 W którym oczywiście Izrael poprze kogoś i USA i będzie działał w każdy możliwy sposób przeciwko irańskim siłom narodowym, które teraz sprzeciwiają się Stanom Zjednoczonym i w pewnym stopniu Izraelowi. 145 01:34:09,500 --> 01:34:12,933 Czy to w samym Iranie, w Iraku, w Syrii itd. 146 01:34:17,433 --> 01:34:24,933 Nie wykluczam jednak, że wojna między Iranem a koalicją Izrael-USA rozpocznie się już niedługo. 147 01:34:26,533 --> 01:34:31,933 Dlaczego? Chiny nie będą się teraz wtrącać w wojnę o Iran 148 01:34:32,666 --> 01:34:38,933 Federacja Rosyjska raczej sama będzie potrzebowała wsparcia Iranu, niż będzie w stanie pomóc komukolwiek innemu. 149 01:34:39,766 --> 01:34:46,933 A Turcja wyraźnie występuje jako sojusznik Izraela w stosunku do Iranu. 150 01:34:46,933 --> 01:34:52,933 Azerbejdżan jest współpracownikiem. No cóż, praktycznie satelitą Turcji. 151 01:34:53,266 --> 01:35:00,933 Tak więc Iran jest teraz w półokrążeniu i nie ma nikogo, kto mógłby mu pomóc. Po prostu nikt nie jest w stanie jej pomóc. 152 01:35:00,933 --> 01:35:08,933 Dlatego jeśli teraz dojdzie do wojny, to rozpocznie ją koalicja USA i Izraela. 153 01:35:08,933 --> 01:35:13,933 Teraz oni takimi atakami - no jasne kto wykonał takie ataki 154 01:35:13,933 --> 01:35:17,933 Prawdopodobnie będzie to właśnie działanie koalicyjne USA i Izraela. 155 01:35:17,933 --> 01:35:20,933 Teraz "badają" Iran. 156 01:35:21,500 --> 01:35:29,933 Uderzają nie tylko w jej cele czysto wojskowe, ale także w ośrodki polityczno-wojskowe. 157 01:35:29,933 --> 01:35:39,933 Licząc, jak widać, na zniszczenie nie tylko produkcji wojska, ale i elit ośrodka rządzącego. 158 01:35:40,966 --> 01:35:49,933 Jednostki, z którymi przyszło im się zmierzyć w Syrii i Iraku. 159 01:35:52,466 --> 01:36:05,933 Prawdopodobieństwo, że Izrael i USA, z poparciem teraz, będzie próbował przeprowadzić poważne uderzenia na Iran jest bardzo duże. 160 01:36:05,933 --> 01:36:09,933 Pytanie tylko, czy USA są gotowe w pełni wspierać Izrael. 161 01:36:09,933 --> 01:36:12,933 To jedyna kwestia 162 01:36:12,933 --> 01:36:27,300 Jeśli USA są gotowe podjąć tę awanturę i pójść na wojnę z rąk Izraela przeciwko Iranowi już teraz, to do wojny dojdzie w tym roku, a może nawet na wiosnę. 163 01:36:29,933 --> 01:36:36,933 Odpowiedź Iranu była powściągliwa, bardzo powściągliwa, nawet na poziomie retoryki, 164 01:36:36,933 --> 01:36:55,266 sugeruje, że Iran w obecnym stanie bezbronności rozumie obecną sytuację i będzie starał się wszelkimi sposobami uniknąć konfliktu zbrojnego na dużą skalę, 165 01:36:55,933 --> 01:36:59,699 Gdzie Iran nie ma on zbyt dużych szans na wygraną. 166 01:36:59,933 --> 01:37:10,933 Dostanie się do Izraela jest trudne, użycie tam broni jądrowej lub broni masowego rażenia też nie jest dobre. 167 01:37:10,933 --> 01:37:24,933 A USA w zasadzie mogą skorzystać na kolejnej wojnie regionalnej tylko w tym sensie, że w końcu wszystkie koszty znów spadną na Europę, a nie na USA. 168 01:37:24,933 --> 01:37:38,933 A samobójstwo Europy w ramach konfliktów zbrojnych na Ukrainie i plus gdzie indziej to generalnie wysoki priorytet dla Stanów Zjednoczonych, chyba jeden z głównych. 169 01:37:39,233 --> 01:37:45,933 Podsumowując, uważam, że wojna jest bardzo możliwa, być może w najbliższych miesiącach, 170 01:37:45,933 --> 01:37:55,933 a to, czy będzie, czy nie, zależy wyłącznie od decyzji podjętej przez elity Stanów Zjednoczonych, elity u władzy. 171 01:37:55,933 --> 01:38:06,933 Jak myślisz na jakich warunkach, postawionych przez USA, a przyjętych przez Rosję, USA pójdzie na deeskalację? 172 01:38:10,000 --> 01:38:23,933 W tej chwili nie widzę w ogóle możliwości deeskalacji. USA dokona deeskalacji, moim zdaniem realnej, a nie werbalnej, dopiero po pokonaniu Ukrainy przez rosyjskie siły zbrojne. 173 01:38:24,666 --> 01:38:36,933 Jeśli podejmiemy niezbędne działania na wszystkich frontach - m.in. dyplomatycznym, wojskowym, przemysłowym, gospodarczym, ideologicznym, 174 01:38:36,933 --> 01:38:44,933 i uda się stworzyć uderzające zgrupowania, które pokonają armię Ukrainy, 175 01:38:44,933 --> 01:38:56,933 a Stany Zjednoczone, oceniwszy tę porażkę, zdadzą sobie sprawę, że NATO, ogólnie rzecz biorąc, nie ma obecnie perspektyw na pokonanie tego rodzaju sił, które stworzymy, które musimy stworzyć. 176 01:38:56,933 --> 01:38:59,933 Wtedy właśnie USA pójdą na deeskalację. 177 01:39:01,033 --> 01:39:12,933 Nie, no oczywiście można jeszcze pomyśleć o erupcji Yellowstone w USA, ataku na Tajwan, którego najwyraźniej Chiny nie planują teraz, przez co najmniej 2-3 lata. 178 01:39:13,866 --> 01:39:18,933 Ale ja mówię o teraz, o najbliższym, bieżącym roku. 179 01:39:20,766 --> 01:39:23,933 Stany Zjednoczone nie będą deeskalować. 180 01:39:23,933 --> 01:39:28,933 Korzystają z przedłużającej się wojny w Europie pod każdym kątem. 181 01:39:29,833 --> 01:39:32,933 I będą ją kontynuować ze wszystkich sił. 182 01:39:32,933 --> 01:39:39,933 Ponownie, naprawdę starając się nie dopuścić do eskalacji w wymianę uderzeń jądrowych, których im nie trzeba. 183 01:39:39,933 --> 01:39:46,933 I żeby wojna nie wykracza poza regiony, które wyznaczyli do całkowitej zagłady. 184 01:39:46,933 --> 01:39:55,933 Czyli poza tzw. Ukrainę, Federacją Rosyjską czy innymi regionami, jeśli z Iranem, to powiedzmy, że z Bliskim Wschodem. 185 01:39:55,933 --> 01:40:01,933 Dlaczego więc Kadyrow nie wygłasza już głośnych oświadczeń i zniknął z aktywności medialnej? 186 01:40:01,933 --> 01:40:05,933 No wiecie, Ramzan Achmatowicz nie jest przecież kompletnym idiotą. 187 01:40:05,933 --> 01:40:21,933 Był już wielokrotnie wystawiony na początku wojny, gdy po wysłuchaniu, jak rozumiem, naszego wspaniałego "marszałka sklejki", został zainspirowany do ogłoszenia skutecznych etapów, konkretnych etapów itd. 188 01:40:21,933 --> 01:40:39,933 Cóż, musiał zdawać sobie sprawę, że opieranie swojej retoryki na danych dostarczanych przez Konoszenkowa i spółkę, cóż, prowadzi jedynie do dyskredytacji jego osoby jako polityka. 189 01:40:40,566 --> 01:40:59,933 Ale powiedzmy, że jako człowiek ostrożny i szef republiki, która jest gdzieś w okolicach 90 procent finansowana przez ośrodek federalny, i to dobrze finansowany, naturalnie nie będzie wypowiadał się przeciwko... będzie ostrożny w swoich krytycznych uwagach. 190 01:41:00,366 --> 01:41:04,933 No i co, nie głupi człowiek z dobrymi doradcami. 191 01:41:05,733 --> 01:41:19,866 Człowiek, który na początku kampanii wyciągnął wnioski z własnych błędów. To dlatego nie występuje. To są moje wnioski. Ja tak sądzę. A co siedzi w jego własnej głowie. Cóż, nie wiem. 192 01:41:22,466 --> 01:41:34,399 Czy zatem zgadzacie się, że wojna realizuje scenariusz Zachodu, by zmielić jak najlepiej patriotów Rosji, by uczynić z Rosji 100% kolonię dla zasobów? 193 01:41:34,699 --> 01:41:39,933 Zgadzam się. Co jeszcze jest do powiedzenia? Zgadzam się. 194 01:41:40,500 --> 01:42:02,933 Tzn. są niuanse, ale nawet nie trzeba rozmieszczać odpowiedzi. Oczywiście, że tak. Jest mnóstwo dodatkowych zadań, tak jak powiedziałem. Utopić Europę całkowicie, zrobić z niej wasali, żeby nie naskakiwali. Zrujnować ją i wydrenować z funduszy, i ludzi, mózgów, i wszystkiego innego. 195 01:42:02,933 --> 01:42:19,933 Zadanie, no cóż, tak. Co jeszcze? W końcu [USA] przeciwstawi Rosję i Chiny, aby stworzyć zagrożenie na północnej granicy Chin. 196 01:42:19,933 --> 01:42:29,366 Wszystko to na koszt nas. Na koszt Rosji i na koszt Rosjan, na koszt innych narodów Federacji Rosyjskiej. 197 01:42:30,733 --> 01:42:38,533 Co Rosja powinna odpowiedzieć na dostarczanie czołgów i rzeczy na Ukrainę? 198 01:42:41,933 --> 01:42:57,933 Rosja musi zrozumieć, że jesteśmy w stanie wojny i że musimy walczyć aż do całkowitego zwycięstwa, że nie będzie żadnego pojednania, żadnego porozumienia, że będą wodzeni za marchewką. Jak to robili przez ostatnie osiem lat, 199 01:42:57,933 --> 01:43:13,933 jak prowadzili naszego prezydenta tam i z powrotem i nadal będą to robić w nadziei na ugodę. Rozstrzygnięcie nastąpi tylko wtedy, gdy wróg zorientuje się, że jesteśmy gotowi do poważnej, prawdziwej walki. 200 01:43:13,933 --> 01:43:29,933 Wtedy po porażce pierwszych mogą zdecydować się na zmniejszenie intensywności konfliktu lub jego uregulowania. Do tego czasu nie. Tak długo, jak długo będziemy powaleni, jak długo będziemy ponosić ciężkie straty i nie osiągniemy większych zwycięstw 201 01:43:29,933 --> 01:43:37,066 Podczas gdy my szturmujemy Ugledary i poprawiamy pozycje pod Awdiiwką, to nie będzie żadnych deeskalacji 202 01:43:37,066 --> 01:43:44,933 Ponad tysiąc rakiet zużyto na ataki na transformatory, czy nie można ich przekierować na mosty i tunele? 203 01:43:44,933 --> 01:44:07,933 Pewnie mówiłem to już ze sto razy. Mosty i tunele nie mogą być niszczone, bo Chiny prowadzą swoje produkty przez Federację Rosyjską, Ukrainę i Europę. Przez Ukrainę płynie 60% naszego gazu do Europy, płynie ropa do Europy, i tak dalej, i tak dalej. 204 01:44:07,933 --> 01:44:31,933 Mamy specjalną operację wojskową bez oficjalnego statusu. To wszystko. Zadania tej operacji nie zostały określone taktycznie ani strategicznie. Jedno bla bla o niepodległej i przyjaznej Ukrainie, która nie może istnieć po tym wszystkim co się stało. 205 01:44:31,933 --> 01:44:59,933 Ukraina albo musi zniknąć, albo będzie to Ukraina wroga, dotkliwie wroga. Nie ma innych możliwości. Nie mam nic do powiedzenia. Dlaczego nie lecą? Jasne, dlaczego nie lecą? Wszystko to, ponownie, nadzieja na układ i niechęć do pójścia na całość, co odpowiada Stanom Zjednoczonym. Więcej niż zadowala. 206 01:44:59,933 --> 01:45:17,933 Więc dlaczego Shahedy latają? Przecież spokojni Ukraińcy, którzy byli u Ajarina, byli wściekli na Federację Rosyjską. Spokojni Ukraińcy przez osiem lat obserwowali ostrzał Donbasu. Mieli w nosie swoich dawnych rodaków, Rosjan czy cokolwiek innego. 207 01:45:17,933 --> 01:45:41,933 Więc, szczerze mówiąc, to nie jest tak, że w ogóle nie współczuję spokojnym Ukraińcom, ale ich zdanie to ostatnia rzecz, która mnie obchodzi. Chodzi o to, że wszystkie te loty Shahedów, wszystkie loty Kalibrów i cała reszta nie są w stanie zapewnić nam zwycięstw militarnych i zniszczenia [...] reżimu w Kijowie. 208 01:45:41,933 --> 01:45:58,933 Często rakiety, Kalibry, Iskandery, CH-100, wszelkiego rodzaju pociski lotnicze, wszystkie są używane przeciwko nieużytecznym celom. Nie zawsze, ale często, na celach taktycznych. 209 01:45:58,933 --> 01:46:19,933 W tym zakresie zgadzam się, że na pewno ktoś powinien być zapytany i to bardzo, bardzo poważnie, na najwyższym szczeblu, jak to się nazywa. Włącznie z wysłaniem do sądu, z którego nikt z nas wcześnie nie ucieknie* 210 01:46:19,933 --> 01:46:36,933 No tu na przykład opinia Ukraińców, którzy już są przeciwko nam rozgoryczeni. Jest ich telewizja, która działała przez 11 miesięcy, nadal działa, nikt do niej nie strzela. Jest to również pytanie, które bardzo chciałbym zadać naszym wojskowym i politycznym strategom. 211 01:46:36,933 --> 01:46:45,166 Dlaczego ukraińskie media, przede wszystkim telewizja, internet i tak dalej, działają. 212 01:46:56,166 --> 01:46:59,466 Nie mogę i pewnie nigdy nie będę mógł zadać tego pytania [rządzącym Rosją]. 213 01:47:00,933 --> 01:47:10,266 Dlatego ja też nie mogę wam odpowiedzieć na to pytanie. To wszystko. A co do reszty, to powtarzam, że uważam, że trwa wojna. Tak, musimy pamiętać, że prowadzimy wojnę na naszym rosyjskim terytorium. 214 01:47:10,800 --> 01:47:25,933 Tak, musimy pamiętać, że prowadzimy wojnę z naszym rosyjskim narodem, nawet jeśli mówi on po ukraińsku, ale w gruncie rzeczy prowadzimy wojnę z naszymi Rosjanami. 215 01:47:28,433 --> 01:47:42,933 Owszem, nigdy nie wolno pokazywać niepotrzebnej brutalności, ale należy niszczyć cele wojskowe i niszczyć infrastrukturę, która przyczynia się do wygrania wojny. 216 01:47:42,933 --> 01:48:00,933 I nie ma co brać pod uwagę czy stawiać jako główny czynnik opinii ludzi po drugiej stronie frontu. Przede wszystkim powinniśmy pomyśleć o tym, że ginie mniej naszych żołnierzy, a dopiero potem myśleć o wrogu. 217 01:48:01,633 --> 01:48:17,933 Niech Abramowicz i Tiramisu pomyślą jak lepiej nakarmić Azowów, niech ich osadzą w kurortach w Turcji i wymienią na tego drania Medwedczuka, którego osobiście powiesiłbym po długim i dokładnym przesłuchaniu. A my nie mamy się nad czym zastanawiać. 218 01:48:17,933 --> 01:48:25,833 Czy zatem uważacie, że zachodnia broń zostanie kiedykolwiek zniszczona kalibram zamiast infrastruktury? 219 01:48:26,433 --> 01:48:28,066 Nie zgaduję po fusach z kawy. 220 01:48:28,800 --> 01:48:35,933 Dlaczego nic nie słychać o Pokrowsku? Jest już dość blisko Doniecka i dość duży. 221 01:48:36,933 --> 01:48:47,933 No, z tego co rozumiem, to całkiem blisko Doniecka. Teraz pamiętam mapę. To jest gdzieś w okolicach Kurachowe, chyba, prawda? Pokrowsk. Ale i tak trzeba do niego podejść. 222 01:48:47,933 --> 01:49:01,733 Do niego jest jeszcze, myślę, około 20 kilometrów. Ale teraz się boję...zobaczę, gdzie to jest... bo mogę się mylić. 223 01:49:07,933 --> 01:49:13,233 Żeby nie być gołosłownym 224 01:49:18,066 --> 01:49:20,766 Napiszcie na mapie. 225 01:49:20,766 --> 01:49:21,966 226 01:49:32,666 --> 01:49:34,866 Zmniejszcie skalę. 227 01:49:35,666 --> 01:49:53,933 Więc, Pokrowsk... Cóż, do linii frontu w Pokrowsku jest daleko. Dość daleko. Jeśli to jest ten Pokrowsk, bo jest ich pełno. 228 01:49:53,933 --> 01:50:04,933 Jeśli to jest Pokrowsk, który jest na północny zachód od Selidowa, na północ od niego, to jest jeszcze daleko. O czym tu mówić? No tak, hub logistyczny 229 01:50:04,933 --> 01:50:21,933 To nawet nie jest Kurachowo, a wręcz odwrotnie. Dlatego o tym nie mówią, że na krótką metę, żeby się do niego dostać, trzeba najpierw szturmować całą anglomerację Słowiańską, Kramatorską, Drużkowską, Konstantynowską. 230 01:50:21,933 --> 01:50:29,933 I jeszcze do nich nie doszli. Dopóki Bachmut nie zostanie zajęty, nikt do niego nie dotrze. A potem trzeba będzie zająć Awdiwkę 231 01:50:29,933 --> 01:50:38,933 Dlaczego przechodzimy do ataku frontalnego na umocnienia? Jest to kosztowne pod względem personalnym. Czy centrala nie może nic wymyślić? Już odpowiedziałem na to pytanie. 232 01:50:38,933 --> 01:50:47,266 Jak realne są szanse na przełamanie frontu przez wroga i dotarcie do wybrzeży Morza Azowskiego? Nie wiem na ile są one realistyczne, ale takie szanse istnieją. 233 01:50:48,933 --> 01:50:57,166 Jak widzicie, partyzancki opór w przypadku inwazji NATO na terytorium Rosji, przy pełnym obbaleniu władzy? 234 01:50:57,166 --> 01:50:59,166 W żaden sposób tego nie widzę 235 01:50:59,166 --> 01:51:09,933 Z jednego prostego powodu. Bo ruchy partyzanckie nie powstają same z siebie. Powstają zielone gangi. 236 01:51:09,933 --> 01:51:24,933 Co najwyżej mniej lub bardziej upolitycznione. To wszystko. A partyzantka musi być zorganizowana. Właściwie jako historyk proszę, żebyście pamiętali, kim są partyzanci. 237 01:51:24,933 --> 01:51:36,366 Partyzanci to pojęcie pochodzące od słowa partia. To jakby osobna jednostka przeznaczona do samodzielnego działania za liniami wroga. 238 01:51:38,399 --> 01:51:49,933 Tak więc Denis Dawydow, na przykład, jest partyzantem. On i eskadra lub dwie eskadry "latającej" husarii zostały po prostu wysłane za linie wroga. 239 01:51:50,800 --> 01:51:56,433 Aby opierając się na lokalnych zasobach, przy wsparciu miejscowej ludności, działać na komunikację wroga. 240 01:51:58,600 --> 01:52:12,933 W rzeczywistości jest on wojownikiem regularnej armii. Również dlatego w czasie I wojny światowej partyzanci, tacy jak Szkuro, słynny późniejszy kozacki generał "Białych", zakładali oddziały partyzanckie. 241 01:52:12,933 --> 01:52:28,500 Oddziały te były właśnie jednostkami wojskowymi, które na niektórych odcinkach frontu słabo strzeżonych przez wojska niemieckie i austriackie, tam na Polesiu, powiedzmy, przechodziły na ich tyły przez las, bór. Torując drogę atakom. 242 01:52:28,933 --> 01:52:45,933 Byli partyzanci Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, oni również wszyscy byli zorganizowani, kierowani i zaopatrywani z terytorium Związku Radzieckiego, nie okupowanego przez Niemców, i prowadzeni przez centrale ruchu partyzanckiego kierowane przez główną centralę ruchu partyzanckiego Wszechzwiązku. 243 01:52:45,933 --> 01:52:49,933 Rządził Siemion Michajłowicz Budionny dowodził, zresztą niezłe to robił 244 01:52:49,933 --> 01:53:01,933 A jeśli państwo całkowicie się usunie i wszystkie struktury władzy usuną się same, to nie będzie ruchu partyzanckiego. 245 01:53:01,933 --> 01:53:23,933 Opór wobec okupantów jest możliwy, ale w naszych warunkach.. zrozumcie, zwłaszcza biorąc pod uwagę stopień urbanizacji ludności, 90% właściwie w miastach, a w wielu regionach nawet więcej, partyzantka jest możliwa tylko w miastach. 246 01:53:23,933 --> 01:53:36,933 A jak ktoś siedzi w bagnie i nie jest posłuszny władzom okupacyjnym, to władze okupacyjne na ogół mają go gdzieś, bo same nie mają co robić w bagnie. 247 01:53:36,933 --> 01:53:53,933 I stworzą kolaborantów, te same najemnicze, do walki z aktywnym ruchem. To rodzaj miecza obosiecznego. Dziś walczą za nas, jutro zapłacą im inni i będą walczyć przeciwko nam. 248 01:53:53,933 --> 01:54:12,933 Mam na myśli klasycznych najemników. Nie obchodzi ich, za kogo walczą, nie obchodzi ich to. Dlatego będą najemnicy, powiedzmy, że nie Wagner, będą inni najemnicy, które będą walczyć za okupantów, tak jak w Iraku. 249 01:54:15,666 --> 01:54:29,933 Z własnymi wewnętrznymi prawami, z własnymi wewnętrznymi radami dowódców i całkowitym brakiem autorytatywnego kontaktu ze światem zewnętrznym. Czyli zamkniętej organizacji, jaką jest np. francuska Legia Cudzoziemska. 250 01:54:30,533 --> 01:54:37,533 Gdzie się idzie i może tam zaczyna się żyć na nowo w tej zamkniętej wojskowej społeczności 251 01:54:39,066 --> 01:54:45,933 ZSU przestało ostrzeliwać zaporoską elektrownię jądrową, przynajmniej nie było o tym słychać. Jak myślicie, dlaczego tak jest? Nie wiem. 252 01:54:45,933 --> 01:54:53,566 Dlaczego proponuje pan powołanie na stanowisko ministra obrony Rosji Junosbekowa Jewkurowa, z którymi nigdy osobiście się pan nie kontaktował? 253 01:54:53,566 --> 01:54:55,933 Nie, nigdy osobiście się z nim nie kontaktowałem, ale.. 254 01:54:55,933 --> 01:55:08,933 Kiedyś miałem z nim wspólnych znajomych wśród oficerów WDW, którzy dobrze o nim mówili, gdy był również oficerem WDW, czyli jakby znali się przez jeden czy dwa uściski dłoni. 255 01:55:08,933 --> 01:55:14,933 I mówili, że to uczciwy, odważny człowiek, który miał wielkie zasługi. 256 01:55:14,933 --> 01:55:28,933 Wśród tego towarzystwa, które stoi na czele MON, gdzie różne korby, które nigdy nie służyły są już pułkownikami generalnymi lub przynajmniej osobami im równymi. 257 01:55:28,933 --> 01:55:43,933 Nie mówiąc już o naszym niezrównanym Siergieju Kużugetowiczu, kretynie, szefie Sztabu Generalnego, no cóż, chyba z jego ogromnym doświadczeniem bojowym i poważnymi zasługami oraz nie podrobioną gwiazdą bohatera Rosji. On naprawdę jest bohaterem 258 01:55:44,966 --> 01:55:49,933 Przynajmniej dlatego, że mówiono mi o nim jeszcze podczas drugiej kampanii czeczeńskiej. 259 01:55:50,966 --> 01:55:58,933 Pewnie wygląda, no cóż, dobrze w moich oczach, choć nie słyszałem o żadnych ostatnich zasługach z jego strony. 260 01:55:59,733 --> 01:56:09,933 No, może Tepliński byłby lepszym ministrem obrony, może nie, bo praca, powiedzmy, w ministerstwie a dowodzenie wojskami to różne rzeczy. 261 01:56:10,466 --> 01:56:29,933 Przed wojną rosyjsko-japońską był generał, jak pan pamięta, Aleksiej Kuropatkin, jeśli mnie pamięć nie myli, który był doskonałym ministrem wojny, naprawdę doskonałym, który wprowadził bardzo potrzebne reformy, dozbrojenie, organizację. 262 01:56:29,933 --> 01:56:46,933 Przez trzy czy cztery lata, jak sądzę, kierował ministerstwem, a potem został mianowany dowódcą armii, gdzie zupełnie zawiódł i okazało się, że przy wszystkich swoich talentach administracyjnych był bardzo słabym dowódcą wojskowym 263 01:56:46,933 --> 01:56:57,933 Bo były momenty, powiedzmy, kiedy mógł pokonać armię japońską, tylko nie wykorzystał okazji. 264 01:56:57,933 --> 01:57:07,933 Jest pewna różnica. Powiedzmy może, że ten sam Tepliński, dowódca wojsk powietrznodesantowych ostatnio, nie może być ministrem obrony. 265 01:57:07,933 --> 01:57:21,933 Może powinien być taki człowiek jak w czasach sowieckich, jak Ustinow, który kierował Ministerstwem Obrony Narodowej, czyli jak w czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej był komisarzem uzbrojenia. 266 01:57:21,933 --> 01:57:30,933 Trudno tu odpowiedzieć na to pytanie. Może tam jest jakiś haczyk, że człowiek zna Junosbekowa osobiście i ma gust, w przeciwieństwie do mnie. 267 01:57:30,933 --> 01:57:36,933 Trudno tu odpowiedzieć na to pytanie. Może tam jest jakiś haczyk, że człowiek zna Junosbekowa osobiście, w przeciwieństwie do mnie. 268 01:57:36,933 --> 01:57:46,933 Cóż, oto moja odpowiedź. Co słyszałem, to słyszałem, o tym i śpiewam. Może człowiek się zmienił, może minęło wiele lat. Nie wiem. 269 01:57:46,933 --> 01:57:52,033 Skąd ta pewność, że nie ma rosyjskich generałów godnych objęcia stanowiska ministra obrony? 270 01:57:52,033 --> 01:57:54,566 Nie pamiętam, żebym tak mówił 271 01:57:54,933 --> 01:58:02,933 Jak myślicie, jakie są przyczyny rozpoczęcia działalności SWO (wojny)? Wiele osób wciąż zastanawia się, co robią tam nasi żołnierze. 272 01:58:02,933 --> 01:58:06,699 Mi się wydaje.... Ot jeśli wydaje się to niech się wydaje. Następne pytanie 273 01:58:06,699 --> 01:58:16,933 Mój brat szykuje się na ochotnika na wojnę. Jaka rosyjska jednostka ochotnicza, może batalion możecie polecić dokładnie z oficerami bojowymi, którym można zaufać? 274 01:58:19,699 --> 01:58:38,933 Znam jednostki, w których służą oficerowie bojowi z dużym doświadczeniem bojowym. Jednostki o wysokiej skuteczności bojowej. Ale w rzeczywistości przyjmują tylko swoich ludzi. Czyli byłych żołnierzy sił specjalnych, spadochroniarzy, z doświadczeniem bojowym. 275 01:58:40,300 --> 01:58:54,933 Wejście w ten sposób z ulicy jest po prostu niemożliwe. Mnie nie wzięto. Powiedziano mi, że nawet jeśli byłbym politykiem, za co na pewno nie mogliśmy wziąć. 276 01:58:54,933 --> 01:59:12,933 I tak by nie wzięli, bo fizycznie nie spełniasz wysokich standardów, które mamy teraz. Otóż są tam takie jednostki, oddziały. To nawet więcej, ja tych jednostek nie mogę wymienić. 277 01:59:12,933 --> 01:59:26,933 Jak mnie poproszą o nagłośnienie, to ja o nich nagłośnię, a tak to mnie nie poprosili o nagłośnienie, zawsze mają tyle wolontariuszy, że zapełniają dostępny personel. Bo takie grupy nie mogą być zbyt duże. 278 01:59:27,733 --> 01:59:32,266 180-200 osób, umownie mówiąc. 279 01:59:34,933 --> 01:59:46,933 A powiedzmy, że jednostki ochotnicze, a właściwie oddziały ochotnicze działające w DRL, LRL. W dawnych oddziałach, które teraz zostały wcielone do armii rosyjskiej. 280 01:59:47,300 --> 01:59:52,933 Cóż, co mogę ci powiedzieć? 281 01:59:53,300 --> 02:00:10,933 Są tam normalne grupy żołnierzy, ale kto nimi dowodzi i jak, tego nie określają. Kim są umieszczeni na górze, wysłani do nich.. Jedni mają szczęście, inni pecha. Nie mogę, sam to podkreślam, nie będąc na froncie, nie mogę dawać takich rekomendacji. 282 02:00:11,766 --> 02:00:24,933 To nie jest w porządku. Polecasz komuś coś, po czym okazuje się, że od czasu, gdy coś wiedziałeś, coś się tam zmieniło. A ludzie dadzą się złapać jak kurczaki w potrzasku. 283 02:00:26,500 --> 02:00:42,933 Tak właśnie było z jednostką, która... Byłem jakby zaangażowany w formację w październiku i listopadzie. W efekcie została po prostu rozwiązana, rozrzucona do różnych kompanii, do różnych batalionów. 284 02:00:44,566 --> 02:00:55,933 Chociaż byłem pewien, a przynajmniej miałem nadzieję, że będę miał tam stanowisko w sztabie batalionu i przynajmniej poważny wpływ na zastosowanie jednostki. Ale to się nie udało. 285 02:00:55,933 --> 02:01:13,933 Nie, nie biorę na siebie takiej odpowiedzialności, żeby teraz wydawać zalecenia. Musisz zwrócić się do tych ludzi, którzy są na froncie i pozwolić im dać ci rekomendacje. Zadzwoń do nich, zaproś, wyjaśnij sytuację, powiedz co tam jest, co i jak. 286 02:01:15,366 --> 02:01:29,399 Dlaczego nie sformujesz swojego batalionu? Kto pozwoli mi sformować mój batalion? Nie jestem Prigożynem. Nie podawałem talerzy prezydentowi, nie podawałem serwetek. Nie mam żadnych pieniędzy. 287 02:01:31,199 --> 02:01:45,933 Nawet gdyby były pieniądze, to myślę, że gdyby szukać, to można je znaleźć. Musiałbym, przepraszam, uzyskać pozwolenie od najwyższej władzy. Kto pozwoli mi sformować batalion? Jeśli nigdzie mnie nie biorą. To wybaczcie... 288 02:01:45,933 --> 02:02:00,600 I nawet Wagner, które bierze wszystkich, stawia przede mną, takie warunki, na które żaden normalny człowiek by nie poszedł. Kiedy obiecują, że będą na ciebie szczać, przepraszam za słownictwo 289 02:02:00,899 --> 02:02:11,933 Obiecują... Oto, gdy nie odpowiada się na niektóre pytania, gdy trzeba być przesłuchiwanym przez kogoś tam, przez radę komendanta w sprawach, na które w ogóle nie wolno mi odpowiadać w wielu. 290 02:02:11,933 --> 02:02:25,933 Jaki batalion? O czym wy? Żebym mógł poprowadzić batalion, tutaj Niemcy muszą stać, jak to się nazywa, już pod Moskwą. A nasz rząd powinien już uciekać do Chin, najprawdopodobniej, czy gdziekolwiek uciekają. 291 02:02:25,933 --> 02:02:39,066 Niektórzy do Izraela lub większość przynajmniej. Potem może poprowadzę jakiś batalion milicji, który jako ostatni utrzyma tu linię. W międzyczasie byle jak 292 02:02:41,166 --> 02:02:50,500 Dlaczego aktywność ukraińskich grup dywersyjnych jest tak wysoka? Niemal co tydzień czytamy wiadomości, jak wysadzane są samochody urzędników, osób publicznych, niszczone są tory kolejowe. Gdzie są nasze środki zaradcze? 293 02:02:50,500 --> 02:03:07,933 No, powiedzmy, że przeciwdzałanie jest oczywiście. Gdyby nie było przeciwdziałania, wysadziliby jeszcze bardziej. Ale należy pamiętać, że walczymy jak na razie, na szczęście, na terytorium, które jest tylko umownie nasze. 294 02:03:09,933 --> 02:03:27,933 Zarówno obwód chersoński, jak i zaporoski, a częściowo także DRL i LRL, jeszcze niedawno znajdowały się pod panowaniem ukraińskim. A do wojny przygotowują się starannie od 2014 roku, w tym wzdłuż linii do której, powiedzmy, jestem przyzwyczajony 295 02:03:27,933 --> 02:03:49,933 To znaczy, że zawczasu przygotowali podziemne zapasy u uśpione komórki. To wszystko jest wielką i skomplikowaną nauką, choć nie ma w tym nic szczególnie podstępnego. Ale jest to też rodzaj nauki, której trzeba się nauczyć zarówno w teorii, jak i w praktyce. 296 02:03:50,466 --> 02:04:05,933 Pozostawili przy wycofaniu podziemną organizację rozpoznawczą, terrorystyczną, sabotażową i wywrotową, która działa. Robią to, czego nasi ludzie nigdy nie zrobili przez ostatnie osiem lat, a teraz jest już na to za późno. 297 02:04:08,533 --> 02:04:19,933 Dlatego tak dobrze im się wiedzie. Gdyby wszystko działało, to pewnie w ogóle byłoby źle. Ludność jest nadal tak samo ogłupiona, nie ma odpowiedniej kontrpropagandy. 298 02:04:20,633 --> 02:04:35,933 Nikt nie zwalcza wrogich agitatorów wśród ludności. Gdyby, umownie mówiąc, w Czeczenii w pierwszych latach ktoś krzyczał na ulicach "Chwała Iczkerii", nie krzyczałby długo. 299 02:04:35,933 --> 02:04:49,933 W Chersoniu wszystko jest jasne... W Berdiańsku, w Melitopolu, jeśli kobiety krzyczą "Chwała Ukrainie", to nikt im nic nie zrobi. No tak, jest to nieprzyjemne, ale mają prawo. 300 02:04:50,399 --> 02:04:59,933 A potem, czego się bać? Wysadzili jakiś most, wysadzili kogoś. Zostaną oni wymienieni na kolejnego Medwedczuka. 301 02:05:00,800 --> 02:05:08,533 Z kolei Medwedczuk potrzebuje swoich współpracowników, z którymi kradł pieniądzy przez siedem lat. Pewnie jeszcze nie wymienili ich wszystkich na Azowców. 302 02:05:08,533 --> 02:05:15,933 Nie boją się. Nie boję się. Ze wszystkimi konsekwencjami, które napływają i wypływają. 303 02:05:15,933 --> 02:05:29,933 No, może teraz Zahar Prilepin dołączył do Rosgwardii. To nie jest walka na froncie, to służba na froncie domowym. Więc może on zmieni sytuację. Zobaczymy. 304 02:05:29,933 --> 02:05:42,466 Jest specjalistą, więc można go zabrać do Rosgwardii. A pułkownik Girkin - nie, nie można. W przeciwnym razie mógłby rozpocząć powstanie przeciwko Władimirowi Władimirowiczowi. Co za ogromne niebezpieczeństwo. O, nie, nie można. 305 02:05:43,033 --> 02:05:51,933 Poza tym nie lubi Siergieja Kużugietowicza. Święty człowiek, który tak dobrze wyszkolił naszą armię, że walczymy w taki sposób. 306 02:05:51,933 --> 02:05:53,333 Dwunasty miesiąc. 307 02:05:54,399 --> 02:05:57,600 Dlaczego nie startujecie na prezydenta? 308 02:05:58,133 --> 02:06:12,933 Czego? Stanów Zjednoczonych? Uwierz mi na słowo, że jako pułkownik wszystko jedno, chudo czy cienko, choć z rezerwy teraz, ale FSB Rosji, pracując między innymi dość długo w Dyrekcji Ochrony Porządku Konstytucyjnego. 309 02:06:13,433 --> 02:06:26,933 Łatwiej byłoby mi zostać wybranym na prezydenta Stanów Zjednoczonych niż na prezydenta Federacji Rosyjskiej. Bo cóż, przynajmniej coś tam zależy od kandydata. 310 02:06:26,933 --> 02:06:44,933 W Federacji Rosyjskiej nic nie zależy od kandydata. Kandydat na prezydenta jest z góry wyznaczony. A dzieje się to co najmniej od '96 roku. Albo od '95, kiedy wybrano Borkę Alkoholika? W 96? 311 02:06:44,933 --> 02:06:58,933 Tak więc Borko Alkoholik został wybrany w '96 roku i doszło do dzikich oszustw. Oczywiście Borko nie zostałby prezydentem, gdyby liczyli normalnie. Ale była jeszcze jakaś inna śmieszna manipulacja. 312 02:06:58,933 --> 02:07:15,933 Tam Lebed rzekomo scedował na niego swój głos. Ziuga wspaniały tam wiedział, że wygrał, ale przehandlował swoje zwycięstwo za życie w komforcie i szczęściu. Nie stawiał oporu. 313 02:07:15,933 --> 02:07:28,933 Już.. wszystkie wybory jeszcze w 2000 roku, wyznaczyliśmy Władimira Władimirowicza na następcę. Nie było żadnych wyborów. Nigdy nie mieliśmy żadnych wyborów. Od tego momentu było to 146%. 314 02:07:29,600 --> 02:07:44,699 Następną rzeczą, było powiedzenie, kto powinien głosować na kogo. O czym wy tu? Jaki prezydent? Można kandydować ile się chce, żeby się wywyższać. Ale to jest niedorzeczne. 315 02:07:45,933 --> 02:07:56,633 W końcu żeby wystartować nawet do... Cóż, z Grudininem byłem związany już swego czasu, zanim dał się przekupić. Cham... 316 02:07:57,300 --> 02:08:08,933 Chodziło o to, by z pomocą wyborów stworzyć coś w rodzaju patriotycznego centrum z alternatywnym liderem 317 02:08:10,866 --> 02:08:26,933 Ale nawet w tym przypadku mi się nie uda, bo wymaga to ogromnych pieniędzy i zgody administracji prezydenckiej, bez której zbieranie podpisów, ani ich potwierdzanie, weryfikowanie jest praktycznie niemożliwe. 318 02:08:28,399 --> 02:08:40,933 W ogóle nie da się nic zrobić. Możemy rzeczywiście mieć nominację prezydencką, zgodnie z konstytucją, spełniwszy formalnie wszystko, czyli tylko kandydatów partyjnych i rządowych. 319 02:08:41,600 --> 02:09:03,933 Od bolszewików z Jednej Rosji i mienszewików ZSRR-owcy, Żyrinowcy, prawie powiedziełem pederastów, a tam... Kto jeszcze tam jest? Ach, nowe pedały i... No i oczywiście, gdzie by się bez nich chodziło? Bez KPRF tam, zapomniałem, najważniejsze, że tak powiem, prostytutki. 320 02:09:04,399 --> 02:09:19,933 Będą nominować w wyborach, nawet jeśli wybory będą przedterminowe, ale kandydat będzie z góry określony. Jeśli będzie to nasz kandydat, który jest "wieczny" [Putin], to będzie to on, jeśli nie, to nominują innego. 321 02:09:19,933 --> 02:09:35,933 Inną kwestią jest oczywiście to, że jesteśmy teraz w stanie wojny, a przeprowadzanie wolnych wyborów prezydenckich w sytuacji wojny jest niedorzeczne. To w ogóle jest nonsens. Ani podczas I wojny światowej, ani podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej nie przeprowadzono wyborów. 322 02:09:35,933 --> 02:09:49,033 I na dobrą sprawę jest to słuszne rozwiązanie. Ale mamy teraz specjalną operację wojskową, więc jeśli, powiedzmy, chcą rozbujać sytuację wewnątrz kraju, mogą przeprowadzić dowolne wybory. 323 02:09:50,933 --> 02:10:06,933 Otóż, ujmując to tak, nawet bardzo teoretycznie, w ogóle nie widzę siebie w roli prezydenta Stanów Zjednoczonych. Nie mam na to wystarczającego doświadczenia. Bardziej niż tego brakuje mi osobowości. 324 02:10:07,366 --> 02:10:24,266 Chyba nie byłem w swoim czasie ani złym wojskowym, ani złym pracownikiem służb specjalnych. Potrafiłem pisać i nawet trochę mówić. Chyba ogólnie nie jestem głupi. Wydaje mi się, że czasem potrafię słuchać ludzi, nie zawsze. 325 02:10:24,933 --> 02:10:44,933 W niektórych przypadkach nawet bardzo nie zawsze. Ale w sytuacji, w jakiej znajduje się kraj, pożądane jest, abyśmy mieli technokratę jako prezydenta. Tak, patriotycznego i nie bez idei. Patriota, ale technokrata. 326 02:10:45,366 --> 02:10:56,933 Który rozumie jak działa gospodarka, jak działa przemysł, który trzeba będzie odbudować i ożywić. Cóż, myślę, że tak. 327 02:10:57,433 --> 02:11:03,100 328 02:11:03,100 --> 02:11:15,666 Skomentujcie wypowiedź Chazina, że była w Hostomelu brytyjska atomówka... Słuchajcie, ja w ogóle nie komentuję Chazina. Nie komentuję plotkarzy, przepraszam. To tyle 329 02:11:18,933 --> 02:11:30,933 OK, pytania z mojego pokoju rozmów. Na części odpowiadano ogólnie, w rozmowie ogólnej. Spróbuję teraz zrobić szybkie przejście. 330 02:11:31,633 --> 02:11:36,333 Dlaczego Kreml nie niszczy prozachodnich elit? 331 02:11:38,000 --> 02:11:47,899 Przecież Kreml sam składa się w 2/3 czy 3/4 skompletowany jest z tych prozachodnich elit. Sami siebie mają niszczyć? 332 02:11:49,800 --> 02:12:04,933 Gdybyśmy mieli tam, powiedzmy, patriotyczny przewrót, na co można i trzeba było liczyć, to Władimir Władimirowicz sam by ich wszystkich sprzątnął. Nawet nie dlatego, że sam należy do tej elity, ale właśnie dlatego, że jest ona kluczem do jego politycznego przetrwania. 333 02:12:05,633 --> 02:12:20,933 Ale chyba nie rozumie tego albo nie chce zrozumieć, albo jak "babajka" [to taki stworek z bajek dla dzieci] pod kocem chowa się. I nie zamierzają się oczyścić. Co oni są, idioci czy co? 334 02:12:21,733 --> 02:12:26,966 Czy są zatem jakieś nowe informacje na temat kompletu orderów WDW Bezlera? 335 02:12:27,366 --> 02:12:40,933 Tak pytałem go w 2015 roku o to, czy ma Order Czerwonej Gwiazdy, Medal Honorowy i prosiłem o numery tych odznaczeń. 336 02:12:40,933 --> 02:12:55,933 Wówczas najechał na mnie, wyrażając wątpliwości, czy w ogóle jestem oficerem. Wyłożyłem, swoje dokumenty nagrodowe i pozostałe, przynajmniej te, które miałem, a które nadal posiadam, i poprosiłem go o opublikowanie swoich. 337 02:12:55,933 --> 02:13:16,933 Tak od tamtej pory zamknęło mu usta i już nigdy nie nosił Orderu Czerwonej Gwiazdy ani Medalu Honoru. No, w każdym razie, jak udało mi się dowiedzieć, służył jako oficer w Strategicznych Siłach Rakietowych, ukończył II Wydział Akademii Piotra Wielkiego, czyli inżynierię. 338 02:13:16,933 --> 02:13:34,933 Nigdy nie był w Afganistanie ani w Czeczenii, choć przedstawiał się jako Afgańczyk, i nigdy nie służył ani jednego dnia w siłach powietrznych. A żeby zweryfikować moje słowa z dokumentami w ręku, to nie spieszył się wtedy, w '15, i od tego czasu, generalnie, też się nie spieszył. 339 02:13:34,933 --> 02:13:47,933 Prawda, że od tego czasu przestałem nosić mundur WDW i odznaczenia, które sam sobie nadał. Nie uruchomiłem nic nowego, nie mam możliwości zbadania tego typu spraw. 340 02:13:47,933 --> 02:14:00,933 Napiszcie do MON, mogą wam teoretycznie odpowiedzieć z archiwum Podolskiego. Nawet nie z Podolskiego. No tam, gdzie była miernota. Jeśli uznają to za stosowne, jeśli nie utajnią tę informacje. 341 02:14:01,800 --> 02:14:07,833 Skoro więc boją się strat zmobilizowanych, to dlaczego w ogóle zrobili mobilizację? 342 02:14:07,833 --> 02:14:23,933 Bo gdyby nie zrobili częściowej mobilizacji, bardzo częściowej i bardzo rozdrobnionej. Tak mobilizacji się nie prowadzi. To zostalibyśmy pokonani i oddalibyśmy Krym, a pewnie nie tylko Krym, ale i Donbas. 343 02:14:24,600 --> 02:14:40,933 To jest po prostu głupie, bo dzięki wspaniałym działaniom naszego Sztabu Generalnego MON, a pewnie i Kremla, mobilizacja rozpoczęła się dopiero w ósmym miesiącu. B a, w siódmym miesiącu, pod koniec siódmego miesiąca działań wojennych. 344 02:14:40,933 --> 02:15:01,933 Nieprzyjaciel mobilizował się wcześniej, w trakcie i teraz nadal mobilizuje, a do jesieni stworzył znaczną przewagę liczebną nad naszymi wojskami. Gdybyśmy nie przeprowadzili częściowej mobilizacji, to by tak zostało, a nas pewnie już dawno by dopadli i przegonili przez most krymski. 345 02:15:01,933 --> 02:15:08,933 Jak to się wymawia, w wojskowym slangu, z oszczanymi szmatami. Pozdrowienia Jewgieniju Wiktorowiczowi 346 02:15:08,933 --> 02:15:14,933 Так. 347 02:15:14,933 --> 02:15:18,899 Pana zdaniem, kiedy i na jaką skalę powinniśmy spodziewać się uderzeń na Krymie? 348 02:15:18,899 --> 02:15:24,933 Nie mam swojej głównej dyrekcji wywiadu w sztabie generalnym. W ogóle nie mam własnych agencji wywiadowczych. 349 02:15:24,933 --> 02:15:31,933 Kiedy? Kiedy będą gotowi, wtedy uderzą, kiedy uznają, że są gotowi. 350 02:15:31,933 --> 02:15:36,133 Może zaatakują teraz, może zastrajkują na wiosnę. 351 02:15:36,133 --> 02:15:44,199 Ważna jest kwestia zdobycia przyczółka na Dnieprze. Jeśli będą próbować zdobyć przyczółek na poważnie. 352 02:15:44,199 --> 02:15:53,933 no to jak możemy się spodziewać. Jeśli tam wylądują, to znaczy, że tutaj szykują się do zadania ciosu, mają zamiar. 353 02:15:53,933 --> 02:16:01,933 Bo zajęcie przez nich przyczółka do czegokolwiek innego nie ma sensu. Chociaż może nie, mogą uderzyć przez Zaporoże. 354 02:16:02,566 --> 02:16:09,933 Wszystko zależy od tego, jak są przygotowani. Oni też nie są w raju i sytuacja też nie jest rewelacyjna. Oni też mają masową dezercje, niechęć do walki. 355 02:16:10,566 --> 02:16:22,933 U nich też część najlepszych, najbardziej wypranymi mózgami jednostek są wybite. Oni również mają wybitą znaczną część swojego sprzętu. 356 02:16:22,933 --> 02:16:31,933 Gdyby Rosja napięła się, naprawdę napięła się i chciała wygrać, to Ukraina nie miałaby szans. I teraz nie byłoby już szans. 357 02:16:31,933 --> 02:16:39,933 Problem w tym, że nasi na Kremlu nie mają woli zwycięstwa, nie mają prawdziwej woli. 358 02:16:39,933 --> 02:16:49,933 To jest największy problem. Wszystko inne jest otoczką. 359 02:16:49,933 --> 02:16:57,933 Wybaczcie. Byłem chory przez dwa tygodnie, a teraz jest szczątkowy kaszel 360 02:16:57,933 --> 02:17:03,200 Czy będą trwać ostrzały Rosji w strefie przygranicznej? Będą 361 02:17:05,500 --> 02:17:09,933 Nie odgonimy ich przynajmniej do Sum i Czernichowa włącznie 362 02:17:10,200 --> 02:17:14,500 Dopóki w naszym "tyle" oni będą to ostrzały będą trwały. 363 02:17:14,933 --> 02:17:18,100 Czy przyleci po Tiumieni a nawet po Moskwie? 364 02:17:18,100 --> 02:17:20,466 W Tiumien raczej nie sądzę 365 02:17:22,166 --> 02:17:30,933 Czy przyleci po Tiumieni a nawet po Moskwie? Jak będą bić nowymi rakietami, to będą bić raczej nie tam, gdzie jest dobra obrona. 366 02:17:30,933 --> 02:17:47,933 W Moskwie jest ich wystarczająco dużo OPL...oczywiście jeśli tu uderzą, to najprawdopodobniej przez sabotażystów. Na szczęście Moskwa jest pod tym względem nie bardzo wrażliwa. 367 02:17:47,933 --> 02:17:58,933 A rakiety uderzą w inne miasta, inne cele, które nie są objęte lub słabo objęte ochroną 368 02:17:58,933 --> 02:18:08,933 Jak wpłynie na nas utrata zaplecza w postaci Iranu? Dzięki Bogu Iran nie jest stracony 369 02:18:08,933 --> 02:18:16,933 I tak naprawdę nie jest za bardzo i zapleczem. Oni są, powiedzmy, sytuacyjnymi towarzyszami, a nie sojusznikami. 370 02:18:16,933 --> 02:18:33,933 Podkreślam w tej chwili. Podobnie jest z Chińczykami. Rozmawiałem tu z inteligentnym człowiekiem, doświadczonym i dobrze skoligaconym. 371 02:18:35,266 --> 02:18:58,933 Powiedział mi coś takiego: nie sądzę... Cóż, to nie jest taka tajna informacja. W rozmowie z chińskim urzędnikiem zadawał pytania o to, kiedy straciliśmy twarz przed Chińczykami. 372 02:18:59,533 --> 02:19:09,933 A dla Chińczyków, dla ich filozofii zarządzania, filozofii życia w ogóle, bardzo ważne jest zachowanie twarzy. 373 02:19:10,299 --> 02:19:26,933 Kiedyś urzędnicy kunfucjusze kończyli życie samobójstwem, byle tylko zachować tę twarz, choć tam w tej konfucji nie mają nawet pojęcia nieśmiertelności duszy. 374 02:19:27,200 --> 02:19:31,333 Cóż. Mogę się mylić, ale tak jakby czytałem o tym. 375 02:19:32,700 --> 02:19:41,266 Cóż, rzeczą, którą mu powiedziano, było to, że kiedy pozwolono olimpijczykom wystąpić pod neutralną flagą. 376 02:19:43,933 --> 02:19:58,933 Jeśli ktoś z Was słuchaczy mnie wtedy czytał, to pamiętacie, że ja też byłem po prostu wściekły. To nawet nie był brak ideologii, tylko tchórzostwo i zdrada. 377 02:19:58,933 --> 02:20:16,933 To właśnie gotowość do pójścia na każde działanie. Wprost do ściągnięcia spodni na oczach wrogów, do odwrócenia się, była doceniana, jak sądzę, przez wszystkich na świecie. 378 02:20:17,766 --> 02:20:31,500 W tym Chin i Iranu. Jak można polegać na kimś, kto dla pieniędzy gotów jest posunąć się do każdej hańby? Jak można polegać na prostytutce, która nie dba o swój honor i godność? 379 02:20:32,933 --> 02:20:39,466 Po prostu go [honoru] nie mają 380 02:20:39,466 --> 02:20:53,933 Dlatego właśnie, przy tym wszystkim, co Iran i Chiny mogą być naszymi sojusznikami, jest mało prawdopodobne, żeby Iran i Chiny widziały w tej chwili Federację Rosyjską jako właśnie sojusznika, 381 02:20:53,933 --> 02:21:11,933 bo mocno wątpią w wiarygodność takiego sojusznika, który pluje, po pierwsze, na swoich współplemieńców, nie broni ich, nie bronił ich przez 8 lat, czyli w 9 roku się zdecydował. 382 02:21:11,933 --> 02:21:33,333 Gotów nadepnąć na własną flagę i cały czas prosi tzw. drogich partnerów zachodnich o pobłażliwość, o zniesienie sankcji, o wynegocjowanie ugody, kosztem znów własnego narodu rosyjskiego. 383 02:21:33,933 --> 02:21:43,933 Jak można zadowolić się sojusznikiem, który nie jest gotowy bronić, tylko przehandlowuje własne interesy narodowe? 384 02:21:44,200 --> 02:21:57,700 Dlaczego mieliby bronić kogoś obcego? Albo pomóc chronić kogoś innego? Czy nie zdradzi, nie oszuka w każdej chwili, jeśli podsunie mu się tam jakiś ośliniony cukierek? 385 02:22:00,933 --> 02:22:20,933 Gdyby Federacja Rosyjska... niestety nie mamy innej, wykazała się nie tylko rozumem, ale i męstwem, honorem, godnością w swoim przywództwie, to myślę, że mielibyśmy dużo więcej sojuszników. 386 02:22:20,933 --> 02:22:40,933 A wielu wrogów nie machało by ogonem i dziobało nas bez obawy o odwet. Cóż, jest jak jest. Dlatego Chiny i Iran nie są teraz naszymi zapleczami 387 02:22:40,933 --> 02:22:55,933 A jeśli jest zaplecze, to jest bardzo, bardzo mało wiarygodne. Nie bardziej wiarygodny niż nasi przywódcy z Kremla. Może sytuacja się zmieni, ale podkreślam, że kadra decyduje o wszystkim. 388 02:22:56,733 --> 02:23:15,933 A tymczasem nasze wspaniałe kadry, które zawiodły, albo "przesrały" wszystko, co można było na froncie dyplomatycznym, wojskowym i gospodarczym, pozostają na swoich stanowiskach. Nikt nie będzie naszym zapleczem 389 02:23:18,366 --> 02:23:29,933 OK, pozwól mi spojrzeć na poprzednie pytania. Zakłady z kompleksów militarno-przemysłowym, wojskowe pracują na trzy zmiany, niektóre bez dni wolnych. A to wciąż za mało, by zatrzymać głód amunicji na wodzy? 390 02:23:29,933 --> 02:23:32,533 Jak inaczej można by zmobilizować przemysł? 391 02:23:32,799 --> 02:23:43,433 Podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej mieliśmy o wiele więcej przedsiębiorstw wojskowych, które produkowały różne produkty wojskowe. 392 02:23:43,433 --> 02:23:52,933 A potem w ramach mobilizacji, podkreślam, w ramach mobilizacji przemysłu, było bardzo dużo przedsiębiorstw, 393 02:23:52,933 --> 02:24:06,933 gdzie wojsko potrafiło przebudować przemysł cywilny, albo budować przemysł wojskowy. Albo produkty, które pomogły zbudować przemysł wojskowy. 394 02:24:07,200 --> 02:24:25,933 Rozmawiając z inną inteligentną osobą, usłyszałem ostatnio kilka krytycznych słów pod swoim adresem. To tylko w odniesieniu do mojej tezy o mobilizacji przemysłu. O tym, co pan mówi o tym, co zmobilizować przemysł i co zmobilizować, jeśli nie produkujemy tego, tego i tego 395 02:24:25,933 --> 02:24:46,933 Z czego budować czołgi, samoloty i działa, skoro od dawna nie mamy z czego robić czołgów, dział i innych rzeczy. I możemy to wszystko kupić. Kiedyś kupowaliśmy to od Europy, a teraz Europa nam tego nie dostarcza. I nie jest faktem, że ktoś inny może nam dostarczyć. 396 02:24:46,933 --> 02:24:50,566 Otóż Moskwa nie została zbudowana od razu 397 02:24:52,533 --> 02:25:03,933 Aby zmienić sytuację, nie można po prostu machnąć czarodziejską różdżką i powiedzieć: "No cóż, miejmy te mikrochipy, które kupiliśmy wczoraj na Tajwanie". 398 02:25:03,933 --> 02:25:05,799 Oczywiście, że nie 399 02:25:08,166 --> 02:25:20,933 Jeśli jednak prace nie zostaną rozpoczęte, to nigdy nie będziemy mieli takich mikrochipów. Nigdy nie będziemy mieli obrabiarek. Nie mamy w kraju przemysłu maszynowego. 400 02:25:20,933 --> 02:25:40,933 A bez obrabiarek żadna gospodarka nie może być samodzielna, żaden przemysł. Miejcie chociaż niezbędne zaplecze, nie musicie wszystkiego tam produkować. Otóż trzeba je budować, trzeba przebudowywać istniejące przedsiębiorstwa. 401 02:25:41,433 --> 02:25:55,933 A skąd weźmiemy kadry? Cudownie, oczywiście. Czy mobilizacja nie może dać kadr? Czy mobilizacja polega tylko na włożeniu człowieka w mundur, daniu mu karabinu maszynowego trzeciej klasy i wysłaniu go na front? Nie. 402 02:25:55,933 --> 02:26:14,733 Mobilizacja jest też tym, że powołują zdrowego człowieka, studenta wyższego instytutu zarządzania, że tak powiem, który pojawia się w swoim instytucie raz na pół roku, a przez resztę czasu pracuje jako, nie wiem, były pracownik McDonaldsa czy coś innego. 403 02:26:15,933 --> 02:26:26,933 Albo gra na gitarze w nocnym klubie. I mówią mu: "Mój drogi, jesteś zmobilizowany". A on "Co? Na front?" Nie. 404 02:26:26,933 --> 02:26:49,933 Idziecie do szkoły przyfabrycznej na trzymiesięczne przyuczenie do zawodu ślusarza, a potem jedziecie do Lebiaczeńśka, tam buduje się fabrykę i będzie Pan tam pracował jako ślusarz przez czas trwania wojny, bo nikt nie potrzebuje twojego instytutu wyższego zarządzania w czasie wojny. 405 02:26:49,933 --> 02:27:00,933 Nie potrzebujemy menedżerów. Tak naprawdę nie potrzebujemy ich bez wojny, tak na marginesie. Tych handlujących dyplomami uczelni. Swoją drogą, profesorów też można stamtąd ściągnąć. 406 02:27:00,933 --> 02:27:14,933 Jeśli jeszcze coś pamiętają z młodości, będą uczyć w szkole przyzakładowej. Jeśli nie, to można ich wysłać na front z łopatą czy karabinem maszynowym jeśli młodszy. 407 02:27:14,933 --> 02:27:30,799 A kogoś tam, do fabryki Lebiaczenskiej, fabryki traktorów, która będzie produkować czołgi, narzędzia, polewki (co???) telefonów polowych, łuski do nabojów i pociski tam. 408 02:27:32,933 --> 02:27:46,933 My naprawdę nie mamy pól, mamy bardzo poważne problemy z materiałami wybuchowymi, wiele osób mi to mówiło. Mamy głód amunicji nie tylko dlatego, że nie ma kto wytłaczać naboi, trzeba je również [czymś] wypełniać. 409 02:27:46,933 --> 02:27:56,933 Nie mamy pól bawełny, niestety. Chyba wszystko jest w porządku, jeśli chodzi o rozpoczęcie nowej produkcji. Nie wszystko też naraz, nie w jednym punkcie, nie na machnięcie różdżki przecież 410 02:27:56,933 --> 02:28:06,933 Możliwe jest uruchomienie produkcji chemicznej w celu drastycznego zwiększenia ilości materiałów wybuchowych. Ale tego się nie robi, w ogóle. 411 02:28:06,933 --> 02:28:16,933 I liczą na co? Na co? Że dojdzie do porozumienia. Nie robimy nic, czekamy aż umowa dojdzie do skutku i że prędzej czy później tak się stanie. Nie dojdzie do porozumienia. 412 02:28:17,200 --> 02:28:28,933 Więc prędzej czy później będziemy musieli się zmobilizować, ale gdzie będzie wróg z tą mobilizacją i czy będziemy w stanie ją wytrzymać. Czytałem ostatnio ponownie dane dotyczące I wojny światowej. 413 02:28:28,933 --> 02:28:43,433 Tak więc w czasie I wojny światowej, w porównaniu z innymi państwami europejskimi, podkreślam, Rosja zmobilizowała najmniejszą liczbę poborowych. Tylko, zgadnijcie ile 414 02:28:44,333 --> 02:28:46,933 29%. 415 02:28:47,333 --> 02:28:58,933 Zmobilizowano mniej niż jedną trzecią poborowych. Pomimo tego, nie było mobilizacji dla przemysłu. A przy okazji wciąż brakowało ludzi. 416 02:28:58,933 --> 02:29:07,933 Musieliśmy też sprowadzić Chińczyków, którzy potem, jak to się mówi, sprawdzili się genialnie w naszych bolszewickich oddziałach karnych. Przywieziono ich pół miliona. 417 02:29:07,933 --> 02:29:17,933 A w Azji Centralnej werbowano ich do budowy fortyfikacji, dróg i mostów. A tam, przy okazji, powstanie Turkiestanskie z '16 roku było w dużym stopniu tym spowodowane. 418 02:29:19,566 --> 02:29:30,466 Bo próbowali zmobilizować miejscową ludność do prac przy okopach. Prawo w ogóle nie pozwalało na ich powołanie. Tylko ochotnicy. 419 02:29:30,466 --> 02:29:50,933 Muzułmanie z Kaukazu i Azji Środkowej w ogóle nie byli powoływani do wojska podczas I wojny. Chodzi mi o to, że kraj wtedy, nie osiągając nawet niewielkiego stopnia, Niemcy byli zmobilizowani w 70%. 420 02:29:50,933 --> 02:30:05,933 Albo 80%. Już nawet nie pamiętam. Ah tak w Cesarstwie Niemieckim chyba 80% poborowych mobilizowało się na front. 80! Kobiety, dzieci były zatrudniane w fabrykach. A my mieliśmy 29% 421 02:30:05,933 --> 02:30:20,933 To znaczy, że rozpadliśmy się wtedy, runęliśmy w zawierusze, zanim osiągnęliśmy choćby minimalny poziom poboru. Tamtejsze zamieszanie było w dużej mierze zorganizowane. Dużo powodów było, ale to same elity podpaliły. 422 02:30:20,933 --> 02:30:35,933 Sobie w nieszczęście, bo wtedy zostali rozerwani na strzępy tam. A wielu straciło wszystko. Nie było wtedy tradycji kupowania jachtów i posiadłości za granicą. W większości wszystko było tu przecież przechowywane. W Rosji. 423 02:30:35,933 --> 02:30:50,933 Chodzi o to, że wróg nie musi koniecznie dotrzeć do Wołgi, aby stanowili zagrożenie dla państwa. Tu może wystarczyć wejście także na Krym. 424 02:30:50,933 --> 02:31:05,133 Jeszcze dwa lata wojny, takiej, jaką prowadzimy teraz, żeby państwo zapadło się w siebie, zapadło się. Dobre jest to, że nasi urzędnicy są tak skuteczni, że po prostu chce się płakać czy coś... albo ich czymś tak.. 425 02:31:08,299 --> 02:31:11,233 Niektórzy wskazują młotem w niewłaściwym kierunku. 426 02:31:11,500 --> 02:31:20,933 Pozwólcie, że odpowiem na jeszcze jedno pytanie z mojego czatu i zakończymy 427 02:31:38,933 --> 02:31:44,933 Czy Rosja jest w stanie zniszczyć satelity wojskowe NATO? Jeśli tak, to jakie byłyby tego konsekwencje? 428 02:31:44,933 --> 02:31:52,933 Rosja jest w stanie zniszczyć chyba wszystkie satelity w kosmosie, w tym swoje własne. Nie ma tam innych możliwości. 429 02:31:52,933 --> 02:32:09,933 Tam będą musieli wystrzelić rakiety na orbitę geostacjonarną i dopiero tam je wysadzić. Nie będą rozróżniać setelit swój - wróg, więc będą niszczyć wszystko. Ale jeśli pojawią się tego typu konsekwencje, to ryzyko wojny nuklearnej ogromnie wzrośnie. 430 02:32:09,933 --> 02:32:30,933 Nawet samo wystrzelenie takiej rakiety zostałoby prawdopodobnie odebrane przez przeciwnika, w tym przypadku kraje NATO, jako przygotowanie do uderzenia nuklearnego na Stany Zjednoczone. Bo satelity to nie tylko te patrzące na tablice rejestracyjne przejeżdżających pod nimi samochodów, czyli te przeznaczone do rozpoznania taktycznego. 431 02:32:32,133 --> 02:32:57,933 Ale jest to również system wczesnego ostrzegania o zagrożeniach nuklearnych. Oczywiście, gdyby Federacja Rosyjska przygotowała coś takiego, to wojsko amerykańskie mogłoby wpaść na niezbyt przyjemny pomysł, że Federacja Rosyjska zamierza przeprowadzić uderzenie jądrowe i w związku z tym próbować wyłączyć system ostrzegania o zagrożeniach jądrowych. 432 02:32:58,366 --> 02:33:10,933 Mogłoby po prostu dojść do niekontrolowanej reakcji decyzji, która doprowadziłaby do tego, że USA dokonałyby wyprzedzającego uderzenia jądrowego na Federację Rosyjską. To jest właśnie ta opcja. 433 02:33:10,933 --> 02:33:19,933 A niszczenie rosyjskich satelitów przez Stany Zjednoczone nie ma sensu, bo jest ich tak mało, że nie robią większej różnicy. 434 02:33:19,933 --> 02:33:31,933 Nie będę podawał liczby, chyba mówiłem o tym w Listwie. Nagranie jest dostępne. Nie mam żadnych tajnych informacji z historii, to co przeczytałem w sieci to podaję. 435 02:33:32,933 --> 02:33:39,566 Jest ich mniej niż 20 jakoś. Albo jeszcze mniej. Satelitów wojskowych 436 02:33:41,399 --> 02:33:49,933 w porównaniu z tysiącami, które były w ciągłej eksploatacji w Związku Radzieckim. Istniały tysiące cywilnych, wojskowych, wszelkiego rodzaju. 437 02:33:49,933 --> 02:33:55,899 No właśnie chodzi o działalność wilka carskiego, Sarmata Rogozina. 438 02:33:59,433 --> 02:34:08,933 I w ogóle całej sprawności naszego VIP-owskiego urzędnictwa, bo Rogozin jest oczywiście urzędnikiem. 439 02:34:08,933 --> 02:34:12,433 Czy jeszcze jakieś pytania? 440 02:34:13,899 --> 02:34:30,933 To wszystko. Na tym skończymy. Wszystkiego najlepszego, przyjacielom, a wrogom. Cóż, i tak będziemy z wami walczyć, w każdy możliwy sposób. Do widzenia.