- możemy poznać przygody i losy różnych bohaterów - ukazują nam cenione dla ludzi cechy charakteru - dzięki nim możemy się wiele nauczyć o świecie, życiu i ludziach - poznać zasady, które nimi rządzą - Opisują one wiele ludzkich uczuć i doświadczeń, z których powinniśmy korzystać, wskazują dobre oraz złe postępowanie - Osoba, która dużo czyta, nie ma kłopotów z wypowiadaniem się oraz łatwiej pojmuję wiedzę - Zapoznawanie z tekstem pobudza wyobraźnię, pozwala na samodzielne myślenie, stajemy się aktywnymi kreatorami rzeczywistości literackiej - czytanie jest czynnością najbardziej pobudzającą intelektualnie - dzięki książce możemy przenieść sie w inny ciekawszy świat - książki kształtują naszą osobowość, poszerzają horyzonty oraz zwiększają wiedzę o świecie - czytanie książek sprawi że będziemy ciekawszymi ludźmi, potrafiącymi znaleźć słowo w każdej sytuacji