Advertisement
PatrZDZ

Fikcyjna Polska - Telewizja Polska

Nov 28th, 2020 (edited)
996
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 37.53 KB | None | 0 0
  1. Telewizja Polska (TVP) – polski telewizyjny nadawca publiczny i zarazem spółka akcyjna Skarbu Państwa. W latach 1952–1987 TVP była jedynym nadawcą telewizyjnym w Polsce.
  2.  
  3. TVP jest nadawcą kanałów telewizyjnych dostępnych w naziemnej telewizji cyfrowej: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Rozrywka, TVP Cogito, TVP Kultura, TVP Sport, TVP Info, TVP ABC, TVP Parlament, TVP Muzyka, TVP Historia i TVP Seriale oraz dostępnych drogą satelitarną lub kablową: TVP 4K, TVP Polonia, Biełsat TV i Poland In.
  4.  
  5. ===
  6. TVP1 (Program Pierwszy Telewizji Polskiej, potocznie Jedynka, do 29 lutego 1992 oficjalny skrót TP1, do 1 października 1970 TVP) – polska publiczna stacja telewizyjna i zarazem najstarsza ogólnopolska stacja telewizyjna, utworzona 25 października 1952, zaś 1 września 1958 utworzono wspólne pasmo ośrodków regionalnych w Łodzi, w Katowicach i w Warszawie.
  7.  
  8. W Wigilię TVP1 nadawała przez 28 lat, czyli od 1992 do 2020 charytatywny blok reklamowy, zwany Reklama Dzieciom. Nadawany był w latach 1992–2003 przed Wieczorynką, a w latach 2004–2020 przed głównym wydaniem Wiadomości.
  9.  
  10. Telewizyjna Jedynka od początku miała charakter informacyjno-publicystyczny. W latach 50. rozpoczęto nadawanie pierwszych serwisów informacyjnych, z których wywodził się nadawany w czasach PRL Dziennik Telewizyjny (przekształcony w 1989 roku w Wiadomości). Oprócz Wiadomości charakter serwisu informacyjnego ma także istniejący od 26 czerwca 1986 Teleexpress wyróżniający się przede wszystkim znacznie luźniejszą formułą.
  11.  
  12. Na antenie TVP1 można obejrzeć m.in. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, Konkurs Piosenki Eurowizji, a także Sopot Festival. Ponadto pojawiają się także relacje z Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry.
  13.  
  14. TVP1 relacjonuje najistotniejsze wydarzenia społeczne, polityczne, kulturalne i sportowe, m.in. mecze reprezentacji Polski w piłce nożnej, mecze ekstraklasy w piłce nożnej, mecze eliminacyjne polskich drużyn do Ligi Mistrzów UEFA, mecze Ligi Mistrzów UEFA, Puchar Świata w skokach narciarskich oraz skoki narciarskie w ramach Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym (z udziałem polskich skoczków), wyścig kolarski Tour de Pologne, Mistrzostwa Świata i Europy w lekkoatletyce i relacje z igrzysk olimpijskich.
  15.  
  16. Wiadomości – program informacyjny emitowany na antenie TVP1 i TVP Polonia, nadawany ze studia „A” Telewizyjnej Agencji Informacyjnej znajdującego się przy pl. Powstańców Warszawy 7 w Warszawie na żywo od 18 listopada 1989. Program informacyjny razem z prognozą pogody jest dostępny w Internecie od 15 stycznia 2007 początkowo pod adresem itvp.pl, a następnie za pośrednictwem serwisu vod.tvp.pl.
  17.  
  18. Wiadomości zastąpiły Dziennik Telewizyjny, program będący symbolem propagandy PRL. Przekształcenie Dziennika Telewizyjnego w Wiadomości jest głównym elementem przemian w telewizji publicznej, jakie miały miejsce w 1989 roku wraz z transformacją systemową w Polsce. Pierwsze wydanie Wiadomości 18 listopada 1989 pod redakcją Jacka Snopkiewicza poprowadził Wojciech Reszczyński. Dzień wcześniej nadano Dziennik Telewizyjny, twórcy Wiadomości mieli więc 24 godziny na przygotowanie studia. Pierwsze wydanie zostało nadane sprzed białej ściany, aby podkreślić, że zaczyna się „od zera”. Wojciech Reszczyński przywitał się słowami: „18 listopada, sobota, Wiadomości. Dobry wieczór. Mam nadzieję, że program ten będzie zdobywał z dnia na dzień państwa zaufanie. Wiadomości w naszym nowym dzienniku będą dobre lub złe, oby tych ostatnich jak najmniej, ale zawsze prawdziwe. Liczymy na pomoc i współpracę”.
  19.  
  20. Godziny nadawania:
  21. 06:00 (poniedziałek-piątek) - w ramach audycji Kawa czy herbata?
  22. 06:30 (poniedziałek-piątek) - w ramach audycji Kawa czy herbata?
  23. 07:00 (poniedziałek-sobota) - w ramach audycji Kawa czy herbata?
  24. 07:30 (poniedziałek-sobota) - w ramach audycji Kawa czy herbata?
  25. 08:00 (codziennie)
  26. 08:30 (codziennie) - w ramach audycji Kawa czy herbata?
  27. 09:00 (codziennie) - w ramach audycji Kawa czy herbata?
  28. 09:30 (niedziela) - w ramach audycji Kawa czy herbata?
  29. 10:00 (niedziela) - w ramach audycji Kawa czy herbata?
  30. 10:50 (poniedziałek-piątek) - skrót
  31. 12:00 (poniedziałek-piątek)
  32. 12:55 (poniedziałek-piątek) - skrót
  33. 13:00 (sobota-niedziela)
  34. 14:00 (poniedziałek-piątek) - skrót
  35. 15:00 (poniedziałek-piątek)
  36. 18:55 (codziennie) - zapowiedź tematów głównego wydania
  37. 19:30 (codziennie)
  38. około 23:00 (codziennie) - Monitor Wiadomości
  39.  
  40. W sytuacjach nagłych lub o wyjątkowym znaczeniu redakcja Wiadomości zwiększa liczbę wydań o tzw. wydania specjalne. Główne wydania zazwyczaj nadawane są ze studia, jednak w historii Wiadomości miały miejsce również wydania wyjazdowe z różnych miejsc na świecie, opisujące bardziej szczegółowo aktualne wydarzenia. Takie wydania mimo tradycyjnej pory nadawania, również określane są jako wydania specjalne.
  41.  
  42. Sport (nazywany często również jako Sport przed Wiadomościami lub Wiadomości sportowe) nadawany jest codziennie o 20:00 po głównym wydaniu Wiadomości oraz po Monitorze Wiadomości. Według badań oglądalności jest to najchętniej oglądana pozycja programowa TVP1 wyprzedzając tymże samym zestawieniu główne wydanie Wiadomości. Powstaje przy współpracy z TVP Sport. Zaraz po zakończeniu Sportu (szczególnie w weekendy) emitowane są kroniki wydarzeń sportowych (głównie z udziałem polskich sportowców, gdzie podczas wydarzeń obecni są dziennikarze Telewizji Polskiej).
  43.  
  44. Prognoza pogody jest emitowana w Wiadomościach południowych (w wersji graficznej na zakończenie wydania), po Wiadomościach porannych i popołudniowych, po Teleexpressie, po głównym wydaniu Wiadomości i w Monitorze Wiadomości (w wersji graficznej na zakończenie wydania).
  45.  
  46. Monitor Wiadomości – program informacyjno - publicystyczny nadawany codziennie w nieregularnych godzinach wieczornych (najczęściej od godziny 22.30 do 23.30) w TVP1. Program w dni robocze trwa 27 minut, a w weekendy 18 minut.
  47.  
  48. Monitor Wiadomości był po raz pierwszy wyemitowany 4 października 1999 roku, zastępując wieczorne wydanie Wiadomości oraz program publicystyczny W centrum uwagi. W programie omawiane są najważniejsze wydarzenia mijającego dnia z zaproszonymi gośćmi (ekspertami w danej dziedzinie). W programie znajduje się również krótki skrót informacji tego dnia (oprócz podstawowych tematów) oraz skrót informacji, które wydarzą w dniu następnym. Pod koniec wydania przedstawiana jest prognoza pogody. W odróżnieniu od "Wiadomości" program prezentuje alternatywny sposób patrzenia na wydarzenia dnia.
  49.  
  50. Teleexpress – polski program informacyjny nadawany codziennie na żywo o godzinie 17:00 na antenie TVP1 i TVP Polonia. Producentem programu jest Telewizyjna Agencja Informacyjna. Program można obejrzeć w internecie od 15 stycznia 2007 początkowo pod adresem itvp.pl, a następnie za pośrednictwem serwisu vod.tvp.pl.
  51.  
  52. Teleexpress pierwszy raz pojawił się na antenie 26 czerwca 1986 – wydanie prowadził Wojciech Mazurkiewicz. Zastąpił jedno z popołudniowych wydań Dziennika, którego ostatnią porą emisji była 17:20. Program uruchomił Józef Węgrzyn, szef Warszawskiego Ośrodka Telewizyjnego. Tytuł programu wymyślił ówczesny dyrektor generalny Telewizji Polskiej, Aleksander Perczyński. Pierwszym szefem Teleexpressu został Oskar Maria Bramski. Początkowo nadawany był o 17:15, a o popularności decydowały: formuła programu, dobór wiadomości i zespół, w skład którego wchodzili m.in. Wojciech Reszczyński, Jolanta Fajkowska, Bożena Targosz, Magda Mikołajczak-Olszewska, Marek Sierocki, Hirek Wrona, Zbigniew Krajewski, Jacek Wroński, a także Andrzej Morozowski. 29 czerwca 1992 przesunięto godzinę emisji na 17:00. Od 1986 Teleexpress trwa 15 minut. W tym czasie przedstawiane są najświeższe informacje z kraju i ze świata, często z dawką humoru, co odróżnia go od innych polskich programów informacyjnych. Od początku istnienia programu codziennie prezentowane są też informacje ze świata muzyki, które prowadzone są zazwyczaj przez Marka Sierockiego. Do 1992 program odtwarzany był z taśmy, a tylko ostatnie wejście prowadzącego było „na żywo”.
  53.  
  54. Od wielu lat Teleexpress przyznaje Złotą Czcionkę, niepochlebną nagrodę za wpadki w działalności instytucji publicznych oraz prywatnych. Od 2005 w programie tym przyznawane są miejsca w loży Galerii ludzi pozytywnie zakręconych, osobom posiadającym różnego typu pasje, które Teleexpress prezentuje w krótkich materiałach. Program jest wypełniany zabawnymi materiałami z różnych zakątków Polski, co odróżnia go od innych programów informacyjnych, zajmujących się bardziej poważnymi tematami. W Teleexpressie pojawiają się również stałe cykle: Teleexpressowy przedział literacki, Młodzi polscy artyści, Tele Hit, Alfabet muzyczny. W sobotę prezentowane są informacje o listach przebojów w Polsce i zagranicą, a także Muzyczna kartka z kalendarza (rocznice urodzin lub śmierci artystów).
  55.  
  56. Sportowy Express – sportowy program informacyjny emitowany codziennie po Teleexpressie na antenie TVP1. Program jest poświęcony informacjom sportowym i wydarzeniom sportowym w minionym i tym dniu. Jest emitowany w dni powszednie o 16:50 przed Teleexpressem oraz w weekendy o 17:20 po Teleexpressie i trwa od 4 do 6 minut.
  57.  
  58. Podczas Mundialu w 2002 roku po Teleexpressie (od którego pochodzi nazwa audycji) emitowany był program "Piłkarski Express", w którym pojawiały się informacje z Mistrzostw Świata. Po zakończeniu mistrzostw zmieniono nazwę na "Sportowy Express", a program stał się ogólnym serwisem sportowym.
  59.  
  60. ===
  61. TVP2 (Program Drugi Telewizji Polskiej, potocznie „Dwójka”, do 29 lutego 1992 oficjalny skrót TP2) – polska publiczna stacja telewizyjna, utworzona 2 października 1970. Drugi kanał Telewizji Polskiej. Początkowo część programu była wspólna z TVP1.
  62.  
  63. Emisja TVP2 była zawieszona w następujących okresach: podczas stanu wojennego od 13 grudnia 1981 do 7 lutego 1982 oraz od 1 lipca do 23 grudnia 1983, z czego do 30 września we wszystkie dni, a od 1 października emisja programu była tylko w soboty i w niedziele.
  64.  
  65. Jaka jest dziś Dwójka? Na pewno wierna swoim widzom, pielęgnująca najlepsze tradycje, ale żywo reagująca na współczesność, współbrzmiąca z rytmem czasu, wrażliwa i spontaniczna.
  66.  
  67. Ma także stale lojalną, ale jednocześnie wymagającą publiczność. To jej oczekiwaniom Program 2 stara się sprostać. TVP2 odpowiada na potrzebę akceptacji społecznej, a także na potrzebę odpoczynku i relaksu. W porównaniu z innymi stacjami TVP2 uzyskała najwyższe lokaty w kategoriach: kulturalna, kształcąca, wszechstronna, ciekawa, wiarygodna, urozmaicona i ambitna. Wśród charakterystycznych cech Dwójki nasi widzowie zauważyli przede wszystkim, że:
  68. - nadaje dobre programy informacyjne
  69. - nadaje dużo transmisji sportowych
  70. - porusza istotne, aktualne wydarzenia społeczne
  71. - ma gwiazdy i osobistości telewizyjne
  72. - umożliwia kontakt z kulturą, sztuką oraz rozrywką
  73. - potrafi zachęcić ludzi do swojego programu.
  74.  
  75. Tradycyjną specjalnością Dwójki są reportaże i filmy dokumentalne. Bezkonkurencyjny pozostaje cykl "Magazyn Ekspresu Reporterów", wielokrotnie nagradzany za dziennikarską rzetelność, nie poddaje się modom, zachowując klasę i styl, nawiązuje do najlepszych tradycji tego gatunku. Szczególnie doceniane przez widzów i nagradzane w branżowych konkursach są polskie seriale: "Na sygnale", "M jak miłość", "Na dobre i na złe" realizowane na zlecenie TVP2.
  76.  
  77. Specjalnością Programu 2 jest rozrywka. Zarówno ta, która kontynuuje tradycję polskiej telewizji publicznej, jak i ta, która łączy stare z nowym - czyli biesiadna i piknikowa, a od kilku lat także kresowa, a także rozrywka powstająca dziś w najmłodszych kabaretach na studenckiej "Famie" i na kabaretonach w Mrągowie i Koszalinie. Pasją Dwójki już od kilku lat jest wędrowanie po Polsce z Cyganami do Ciechocinka, z kresowiakami do Mrągowa, z góralami po perciach, po krakowskim Kazimierzu z chasydami i tam, gdzie nas jeszcze nie było...
  78.  
  79. Panorama – polski program informacyjny emitowany od 2 września 1991 na antenie TVP2. Program można obejrzeć także w internecie od 15 stycznia 2007 początkowo pod adresem itvp.pl, a następnie za pośrednictwem serwisu vod.tvp.pl.
  80.  
  81. Pierwsze wydanie wyemitowano 2 września 1991, zastępując podobny program istniejący od 30 marca 1987 roku pod nazwą Panorama dnia. Ze wszystkich badań trackingowych wynika, że widzowie postrzegają „Panoramę” jako serwis rzetelny, obiektywny i wyważony w przedstawianiu rzeczywistości społeczno-politycznej i gospodarczej, a prowadzący i reporterzy stawiani są za wzór dziennikarskiego profesjonalizmu. Dewizą „Panoramy” jest hasło – „Zawsze po stronie widza”.
  82.  
  83. Wydania:
  84. 09:00 - flesz w ramach programu Pytanie na śniadanie, od poniedziałku do piątku
  85. 10:00 - flesz w ramach programu Pytanie na śniadanie, od poniedziałku do soboty
  86. 11:00 - wydanie przedpołudniowe, od poniedziałku do piątku (poza wakacjami)
  87. 13:00 - wydanie południowe, od poniedziałku do piątku
  88. 15:45 - wydanie popołudniowe, od poniedziałku do piątku (z językiem migowym)
  89. 18:00 - główne wydanie, codziennie
  90. 22:00 - wydanie wieczorne, codziennie
  91.  
  92. Programy dodatkowe:
  93. W Pytaniu na śniadanie nadawana jest ponadto Pogoda (o 08:55, 09:40 i 10:25)
  94.  
  95. Po wydaniu o 13:00:
  96. Pogoda
  97.  
  98. Po wydaniu o 15:45:
  99. Giełda
  100. Pogoda (w wersji graficznej)
  101.  
  102. Po wydaniu o 18:30:
  103. Sport Telegram (codziennie o 18:30)
  104. Pogoda (codziennie o 18:35)
  105. Panorama opinii (od poniedziałku do piątku o 18:40)
  106.  
  107. Po wydaniu o 22:00:
  108. Sport Telegram (codziennie o 22:35)
  109. Pogoda (codziennie o 22:40)
  110.  
  111. ===
  112. TVP3 (TVP3 Regionalna, pot. Trójka, Program Trzeci Telewizji Polskiej lub Regionalna Trójka) – kanał ogólnotematyczny Telewizji Polskiej działający od 2002 roku. Jest definiowana oficjalnie jako „połączoną sieć skoordynowanych programów regionalnych tworzonych i rozpowszechnianych przez oddziały terenowe TVP, z pasmem wspólnym”.
  113.  
  114. Program TVP3 powstał na bazie TVP Regionalnej, w której ośrodki regionalne TVP, obok własnych pasm regionalnych, nadawały pasmo wspólne. Jesienią 2000 pasma regionalne posługiwały się logiem TVP3. Nie oznaczało to jeszcze pojawienia się TVP3 – zabieg ten miał jedynie za zadanie informować widzów, że „oglądają telewizję regionalną, jedną z dwunastu”. 3 marca 2002 wystartowała telewizja TVP3, zastępując dotychczasowe programy regionalne w całej Polsce. Była ona traktowana jako jeden program o profilu informacyjno-publicystycznym, z lokalnymi okienkami. W marcu 2003 kanał uzyskał nową oprawę graficzną oraz wprowadzono nowe logo. 7 września 2003 roku Kurier oraz programy publicystyczne TVP3 otrzymały nową scenografię. Biało-zielone kolory nawiązywały do nowego logotypu kanału. W podobnym czasie Telewizja Polska rozpoczęła próbną emisję wideo TVP3 w sieci telefonii komórkowej.
  115.  
  116. Do 2007 roku, na antenie tejże stacji pojawiło się znacznie więcej serwisów informacyjnych, które nie tylko podawały informacje, ale także transmitowały konferencje prasowe i inne wydarzenia, co było dla niektórych widzów uciążliwe. Trwały one w przybliżeniu 15 minut i były nadawane od godz. 6:00 co pół godziny. Z ramówki TVP3 zniknęły seriale i filmy fabularne oraz animowane.
  117.  
  118. 6 października 2007 wraz z startem TVP Info 16 ośrodków terenowych tworzących wspólnie TVP3 weszło w skład nowo uruchomionego Ośrodka Programów Regionalnych. W rzeczywistości TVP3 to nie jeden program, ale szesnaście regionalnych programów z pasmem wspólnym.
  119.  
  120. TVP3 pełni wyspecjalizowaną rolę w zadaniach i misji telewizji publicznej, tzn. jest związana z życiem społeczności lokalnych, z historią i kulturą regionów, z ideami ustroju samorządowego. Szczególnie bliskie są jej problemy mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych. Jest to "telewizja pogranicza" i "telewizja ponad granicami".
  121.  
  122. W ofercie TVP3 obecnie dominują programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży, poradniki, cykle dokumentalne i seriale fabularne. Proponuje się też programy muzyczne, popularyzatorskie, historyczne, krajoznawcze, sport, informacje i publicystykę traktującą o problemach regionów, a także filmowy repertuar polski i zagraniczny.
  123.  
  124. Obecnie oddziały terenowe emitują swoje programy od poniedziałku do piątku w godzinach: 07:00-09:00, 12:30-13:00, 14:30-14:45, 16:30-16:45, 17:00-20:30 i 21:30-22:00, w soboty w godzinach: 07:00-09:00, 14:30-14:45, 16:30-16:45, 17:00-20:30 i 21:30-22:30, a w niedziele i święta w godzinach: 07:00-09:00, 12:45-14:45, 16:30-16:45, 17:00-20:30 i 21:30-22:30.
  125.  
  126. Regionalna wersja kanału TVP3 Warszawa jest nadawana z satelity Astra 1L i jest tylko częściowo kodowana. Kanał jest więc dostępny także z cyfrowych odbiorników FTA. Stacja dostępna jest także na satelicie Hot Bird na transponderach platform cyfrowych w związku z tzw. zasadą must carry, czyli zapisanym w ustawie o radiofonii i telewizji obowiązkiem oferowania przez każdego operatora telewizyjnego siedmiu kanałów telewizyjnych, wśród których znajdują się trzy kanały TVP – TVP1, TVP2 i TVP3 – oraz cztery kanały prywatne – Polsat, TVN, Polsat 2 i TV Puls. Dostępny jest na platformach satelitarnych oraz sieciach kablowych i naziemnej telewizji cyfrowej.
  127.  
  128. Dziennik Regionów – główny program informacyjny TVP3, nadawany codziennie o 14:45, 16:45 i 21:00. Pierwszy raz został nadany 6 października 2007 o 21:30. Wydanie to poprowadziła Danuta Holecka. Program nadawany jest z uniwersalnego studia TVP3 mieszczącego się w siedzibie TVP3 Warszawa w Warszawie przy ulicy Jasnej 14/16.
  129.  
  130. ===
  131. TVP Kultura – kanał tematyczny Telewizji Polskiej, poświęcony w całości tematyce kulturalnej (prezentuje film, teatr, muzykę, sztukę i literaturę), który został uruchomiony 24 kwietnia 2005 roku o godzinie 17:00.
  132.  
  133. TVP Kultura w pierwszych miesiącach nadawania zanotowała bardzo słabą oglądalność. Stację w ciągu minuty według AGB Polska oglądało ok. 812 osób. Było to wynikiem bojkotu stacji przez wiele największych sieci kablowych, m.in. UPC Polska. Bojkot związany był z konfliktem Telewizji Polskiej z kablówkami. TVP żądała od sieci kablowych dodatkowych opłat, bądź stworzenia darmowego pakietu, składającego się tylko i wyłącznie z kanałów TVP, co technicznie i finansowo jest niemożliwe do zrealizowania lub też dodatkowej opłaty od każdego gniazdka w wysokości 1,5 zł. Ostatecznie konflikt został rozwiązany poprzez zawarcie 2 grudnia 2005 r. porozumienia z Polską Izbą Komunikacji Elektronicznej na bezpłatne dostarczanie kanału.
  134.  
  135. TVP Kultura jako pierwszy kanał Telewizji Polskiej rozpoczął transmisje spektakli teatralnych na swojej antenie. Pierwszym w ten sposób pokazanym przedstawieniem było „Made in Poland” w reż. Przemysława Wojcieszka z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Specjalnie na zamówienie TVP Kultura realizowane są przeniesienia telewizyjne najgłośniejszych w ostatnich sezonach przedstawień, dzięki czemu tworzone jest archiwum najnowszej historii teatru polskiego.
  136.  
  137. Co roku w rocznicę powstania TVP Kultura świętuje swoje urodziny, przyznając nagrody – Gwarancje Kultury – dla wybitnych twórców polskiej kultury.
  138.  
  139. ===
  140. TVP Sport – polska stacja telewizyjna o charakterze sportowym, należąca do Telewizji Polskiej S.A., nadająca od 18 listopada 2006 (od 8 sierpnia 2008 w systemie wysokiej rozdzielczości).
  141.  
  142. Redakcja powstała z połączenia redakcji sportowych TVP1 oraz TVP2. Jest odpowiedzialna również za transmisje na tych antenach, m.in. tę z rekordem oglądalności w Polsce: konkurs skoków narciarskich na igrzyskach w Salt Lake City w 2002 roku (16,8 mln szczytowej oglądalności, średnio 13,3 mln widzów).
  143.  
  144. Koncepcja utworzenia kanału o profilu sportowym w polskiej telewizji publicznej narodziła się w grudniu 2004, w momencie pojawienia się w niej Roberta Korzeniowskiego i powierzenia mu stanowiska kierownika redakcji audycji sportowych oraz przewodniczącego kolegium sportowego. 26 grudnia 2005 Zarząd TVP S.A. przyjął projekt kanału, zaś 29 grudnia 2005 zatwierdziła go rada nadzorcza TVP S.A. Pierwotnie jego start planowano na wrzesień lub październik 2006, jednak z różnych przyczyn termin ten przesuwano.
  145.  
  146. 14 czerwca 2006 stacja uzyskała od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji koncesję na nadawanie programu na terenie całej Polski, toteż w sierpniu 2006 skompletowano ostateczny skład zespołu redakcyjnego, a także rozpoczęto tworzenie ramówki oraz pierwszych programów. Jej oficjalna prezentacja odbyła się 23 października 2006 na specjalnym wieczorze promocyjnym, zorganizowanym przy okazji Międzynarodowej Konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej w Zakopanem, zaś 15 listopada 2006 uroczystego otwarcia kanału dokonał Prezes Zarządu TVP S.A. Bronisław Wildstein, podczas konferencji prasowej w siedzibie stacji. Faktycznie rozpoczęła ona nadawanie 18 listopada 2006 o godzinie 16:00, magazynem Jacy jesteśmy. Pierwszą transmisją był natomiast półfinał warszawskiego ITTF Pro Tour Polish Open w tenisie stołowym.
  147.  
  148. Silny i stały punkt ramówki stanowią serwisy informacyjne, pojawiające się codziennie według regularnego schematu – od 6:00 do 16:00 w postaci stałego paska informacyjnego, zaś w godzinach: od 16:00 do 23:00, co godzinę, w formie krótkiego flesza o nazwie "Sprint" (w sumie 7 razy w ciągu dnia). Dodatkowo raz dziennie o 22:00 nadawany jest główny 25-minutowy program informacyjny "Sportowy Wieczór".
  149.  
  150. ===
  151. TVP Rozrywka – polska stacja telewizyjna Telewizji Polskiej przeznaczona do emisji programów lifestyle’owych, poradnikowych i rozrywkowych. Nadawanie stacja rozpoczęła 1 stycznia 2007 roku po godzinie 6:00.
  152.  
  153. Część ramówki kanału zajmują pozycje powtórkowe z głównych anten Telewizji Polskiej. W jej skład wchodzą audycje kabaretowe, programy typu talk-show, programy rozrywkowe, teleturnieje, magazyny kulinarne i podróżnicze oraz inne widowiska. Stacja nadaje również filmy, w tym dokumentalne oraz biograficzne, a także seriale.
  154.  
  155. ===
  156. TVP Info (zapis stylizowany: TVP INFO) – kanał informacyjny Telewizji Polskiej. Wystartował 6 października 2007. Jej pomysłodawcą i pierwszym dyrektorem był Mariusz Pilis. Flagowym programem stacji TVP Info jest Serwis Info.
  157.  
  158. Bezpośrednio w tworzenie programu zaangażowanych jest 300 osób, w tym kilkunastu dziennikarzy i asystentów/researcherów, a także operatorzy kamer i montażyści. Do dyspozycji TVP Info jest 17 oddziałów terenowych. Kanał wykorzystuje 80 proc. informacji dostarczanych przez oddziały terenowe do Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Na potrzeby TVP Info pracuje zespół korespondentów zagranicznych TVP, którzy obsługują TVP Info oraz pozostałe serwisy informacyjne na głównych antenach.
  159.  
  160. TVP Info produkuje około 20 programów cyklicznych: motoryzacyjnych, publicystycznych, life-style'owych, historycznych, kulturalnych, filmowych, regionalnych, ekonomicznych, popularnonaukowych. TVP Info posiada bardzo rozbudowaną stronę internetową, gdzie dostępny jest podgląd kanału na żywo. Portal prowadzi również własną produkcję materiałów wideo. Serwis informacyjny tworzony jest przez ok. 40 redaktorów i dziennikarzy. Zajmują się oni również redagowaniem Telegazety oraz obsługą platformy Twoje Info. W części magazynowej znaleźć można wywiady udzielane osobistościom świata polityki, kultury i sportu przez dziennikarzy portalu.
  161.  
  162. TVP Info nadaje informacje z kraju i z zagranicy, transmisje na żywo, konferencje prasowe i inne wydarzenia, a także prognozę pogody, serwis sportowy, serwis ekonomiczny, programy publicystyczne oraz reporterskie. Program jest podzielony na trzy pasma: "Info Poranek", "Info Dzień" i "Info Wieczór". W paśmie porannym serwisy ukazują się co 15 minut, w pozostałych godzinach co pół godziny. Ramówka na poszczególne dni tygodnia różni się rodzajem magazynów tematycznych. W dni weekendowe i wolne od pracy emituje się więcej programów tematycznych i reportaży.
  163.  
  164. ===
  165. TVP Parlament (dawniej Telewizja Parlamentarna) - kanał tematyczny Telewizji Polskiej, transmitujący obrady Sejmu i Senatu RP. Kanał wystartował 6 września 2000.
  166.  
  167. Kanał otrzymał koncesję na rozpowszechnianie programu od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w kwietniu 2000 roku. Kanał oficjalnie wystartował 6 września 2000 roku, po godz. 9:00. Kanał transmituje i retransmituje posiedzenia Sejmu RP, Senatu RP i Parlamentu Europejskiego. Kamery stacji są obecne zarówno na posiedzeniach plenarnych, jak i podczas jawnych obrad komisji parlamentarnych.
  168.  
  169. ===
  170. TVP Historia – kanał historyczny Telewizji Polskiej, który rozpoczął nadawanie 3 maja 2007 roku. Oparty jest na produkcji własnych programów oraz na zasobach archiwalnych TVP. Emituje także produkcje zagraniczne. Oprócz audycji opisujących historię, kanał emituje też programy nawiązujące do historii (m.in. filmy fabularne i seriale). TVP Historia współpracuje z wieloma instytucjami. Po emisji programy i filmy dostępne bywają poprzez witrynę internetową kanału. Przesłaniem TVP Historia jest Odkryć i zrozumieć.
  171.  
  172. 2 sierpnia 2006 roku został złożony wniosek o przyznanie koncesji do KRRiT.
  173.  
  174. Od 25 czerwca 2007 program nadawany był od poniedziałku do piątku w godz. 10.00–0.00, natomiast w weekendy w godz. 8.00–0.00, zmniejszona została wtedy także ilość powtórek programów. Od września 2008 stacja rozpoczęła nadawanie niektórych zagranicznych produkcji z napisami w języku polskim. Kanał nadawał program w godz. 15.00–23.00. Obecnie kanał nadaje od 7.00 do 4.00 przez 7 dni w tygodniu.
  175.  
  176. Wiosną 2018 roku rozpoczęto reemisję stacji w ramach naziemnej telewizji cyfrowej na terenie Litwy.
  177.  
  178. ===
  179. TVP Muzyka (dawniej Tylko Muzyka) - pierwszy kanał tematyczny Telewizji Polskiej, który rozpoczął nadawanie 30 marca 1997 roku. Bezpośrednio po uruchomieniu stacja posiadała okienka promocyjne w ramówce TVP1, TVP2 i TVP Polonia.
  180.  
  181. TVP Muzyka jest wyspecjalizowanym kanałem o charakterze muzyczno-rozrywkowym. Jego oferta to audycje prezentujące różnorodne gatunki muzyczne, teledyski, koncerty oraz filmy dokumentalne i fabularne obejmujące tematyką muzykę lub artystów, muzyków, kompozytorów, jak również historię twórczości muzycznej.
  182.  
  183. ===
  184. TVP ABC (dawniej ABC) – kanał tematyczny Telewizji Polskiej o charakterze dziecięcym, który uruchomiono 11 listopada 1998 o godzinie 7.00. Jest to niekodowany tematyczny kanał polskiej telewizji publicznej. Dostępny jest w ramach pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. Maskotkami stacji są anakonda, bocian i cielaczek.
  185.  
  186. Utworzenie kanału dziecięcego TVP zapowiedziano oficjalnie w styczniu 1998 roku. Zarząd Telewizji Polskiej podjął decyzję o złożeniu wniosku o udzielenie koncesji na rozpowszechnianie programu do KRRiT. W lipcu 1998 KRRiT podjęła uchwałę o przyznaniu koncesji dla nowego kanału TVP. Oficjalny start nastąpił 11 listopada 1998 o godzinie 7.00.
  187.  
  188. Kanał początkowo nadawał godziny od 7:00 do 22:00, do 26 lutego 2006 od 6:00 do 22:00, od 26 lutego 2006 do 30 sierpnia 2013 roku od 6:00 do 23:00 i od 31 sierpnia 2013 roku kanał nadawał godziny od 5:30 do 23:30. Od 1 września 2015 roku kanał nadaje od 5:00 do 0:00.
  189.  
  190. ===
  191. TVP Seriale – polski kanał Telewizji Polskiej, nadający głównie seriale, którego emisja rozpoczęła się 6 grudnia 2010 roku. Większość ramówki wypełniają seriale produkcji Telewizji Polskiej, emitowane są także seriale polskie oraz filmy fabularne.
  192.  
  193. Według biznesplanu TVP kanał ma w 2011 roku osiągnąć 0,5 – 1% udziału w rynku. W pierwszym dniu nadawania stacja zanotowała bardzo dużą oglądalność.
  194.  
  195. ===
  196. TVP Cogito - kanał tematyczny Telewizji Polskiej o charakterze naukowo-dokumentalnym, który rozpoczął nadawanie 5 października 2009 roku.
  197.  
  198. Oferta programowa kanału obejmuje filmy dokumentalne, reportaże, telenowele dokumentalne, audycje o walorach edukacyjnych i poradnikowych oraz filmy fabularne oparte na faktach - o różnorodnej tematyce: społecznej, kulturowej, przyrodniczej i popularnonaukowej.
  199.  
  200. Charakter edukacyjny kanału realizują m.in. audycje wyjaśniające zmiany zachodzące na naszej planecie oraz promujące działania mające na celu jej ochronę, w tym zakresie segregacji odpadów, ograniczania emisji zanieczyszczeń, innowacyjnych technologii energetycznych. Kanał wspiera także promowanie polskiej myśli technicznej oraz dorobku i potencjału polskiej nauki.
  201.  
  202. ===
  203. TVP 4K – polska stacja ogólnotematyczna Telewizji Polskiej, uruchomiona 14 czerwca 2018 o godzinie 16:30, nadawana w najwyższej rozdzielczości (4K). Kanał, ze względu na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Rosji, początkowo nadawał jedynie transmisje z tego turnieju. Emitowane są w niej programy rozrywkowe, sportowe, opery, spektakle teatralne, filmy dokumentalne, seriale oraz pozycje filmowe.
  204.  
  205. TVP 4K oferuje swoim widzom najlepsze produkcje filmowe polskiego i światowego kina, najbardziej popularne polskie i zagraniczne seriale, przedstawienia teatralne i operowe, filmy dokumentalne i sport (m.in. piłka nożna, koszykówka) w najwyższej możliwej jakości obrazu i dzwięku.
  206.  
  207. ===
  208. TVP Polonia, Telewizja Polonia (dawniej TV Polonia) – polski kanał satelitarny Telewizji Polskiej, skierowany głównie do Polaków mieszkających za granicą. Kanał TVP Polonia rozpoczął regularną emisję od 31 marca 1993, choć wcześniej, od 24 października 1992, nadawana była emisja próbna programu.
  209.  
  210. Pod koniec lat 90. TV Polonia nadawała w PALplus.
  211.  
  212. Wiosną 2018 rozpoczęto reemisję stacji w ramach naziemnej telewizji cyfrowej na terenie Litwy.
  213.  
  214. Ramówka TVP Polonia jest w dużej mierze przygotowywana jest w oparciu o archiwum Telewizji Polskiej (polskie filmy fabularne i krótkometrażowe, seriale, filmy dokumentalne i filmy animowane) i programów realizowanych współcześnie dla anten ogólnopolskich Telewizji Polskiej. W TVP Polonia pokazywane są np. najważniejsze programy informacyjne TVP – Wiadomości, Teleexpress i Panorama. Oprócz tego 6 razy w tygodniu nadawany jest program informacyjny o życiu środowisk polonijnych na świecie – Polonia 24 (do 2007 wydawany jako Wieści polonijne, a od 2007 do 5 września 2010 – Tydzień Polski, potem od 13 września 2010 do 5 września 2011 Polska 24).
  215.  
  216. Dużą część programów TVP Polonia stanowią także magazyny historyczne, krajoznawcze, o tematyce europejskiej, programy kulturalne i rozrywkowe, koncerty muzyki poważnej i estradowej, przedstawienia Teatru Telewizji oraz programy interaktywne dla widzów z zagranicy (m.in. Kulturalni.PL). Początkowo napisy angielskie były dostępne jedynie w teletekście, później zastąpiono je napisami niemieckimi. Aktualnie wybrane filmy i seriale emituje się w TVP Polonia z napisami w języku angielskim nałożonymi na ekran i/lub polskimi dostępnymi w teletekście. Co tydzień w niedzielę są transmisje mszy. W przerwy wakacyjne emitowany jest program Błękitne wakacje.
  217.  
  218. W Europie sygnał satelitarny kanału TVP Polonia nie jest kodowany i można go odbierać za pośrednictwem satelity Hot Bird, Astra i Eutelsat W3A. Odbiór programu jest także możliwy w sieciach telewizji kablowej w Austrii, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Gruzji, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, Węgier i Wielkiej Brytanii (w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej), gdzie dostępny jest za dodatkową opłatą. Za pomocą nadajników naziemnych program jest rozpowszechniany na Litwie, Białorusi i Ukrainie, a za pomocą technologii ADSL także we Francji. W Ameryce Północnej sygnał Telewizji Polonia jest rozpowszechniany przez GlobeCast Direct TV, w Ameryce Południowej dzięki satelicie Satmex oraz systemowi direct to home. Program jest też odbierany w Australii i Kazachstanie, a także za pośrednictwem Internetu (transmisja płatna on demand).
  219.  
  220. ===
  221. TVP Wilno – kanał Telewizji Polskiej skierowany do Polaków mieszkających na Litwie, którego nadawanie uruchomiono 17 września 2019 roku. Początkowo uzupełniany ramówką TVP Polonia, docelowo samodzielna stacja.
  222.  
  223. Początkowo kanał miał zostać uruchomiony w maju 2019, jednak dopiero w sierpniu Telewizja Polska poinformowała o skompletowaniu zespołu i rozpoczęciu testów. 10 września 2019, podczas XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy odbyła się konferencja prasowa Telewizji Polskiej, dotycząca inauguracji TVP Wilno. Tego dnia wystartowała strona internetowa kanału: wilno.tvp.pl. Kanał rozpoczął nadawanie tydzień później, 17 września. TVP zapowiedziało dążenie w przyszłości do udostępnienia kanału na Łotwie.
  224.  
  225. ===
  226. Biełsat – stacja telewizyjna nadająca w językach białoruskim i rosyjskim, uruchomiona 10 grudnia 2007 roku jako środek przekazu dostarczający rzetelnej informacji oraz propagujący na Białorusi rodzimą kulturę i język. Kanał jest częścią Telewizji Polskiej i od początku współfinansuje go polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przy wsparciu międzynarodowych donatorów.
  227.  
  228. Biełsat zapewnia Białorusinom dostęp do niezależnej informacji o sytuacji w ich kraju i w państwach byłego ZSRR, rzetelnej wiedzy o własnej historii oraz oferty kulturalnej i rozrywkowej w ich ojczystym języku. Służy budowaniu więzi pomiędzy demokratycznymi społeczeństwami Europy a Białorusią i innymi krajami postsowieckimi oraz wspieraniu procesów demokratyzacyjnych w tych państwach.
  229.  
  230. Biełsat nadaje przez satelitę Astra 4A, który pokrywa zasięgiem europejską część dawnego ZSRR. Na Ukrainie jest dostępny w większości sieci kablowych. W Polsce mogą go oglądać użytkownicy ok. 20% sieci kablowych. Na Białorusi jest dostępny w kablówkach, platformach cyfrowych oraz w naziemnej telewizji cyfrowej.
  231.  
  232. Z inicjatywą stworzenia w ramach Telewizji Polskiej kanału satelitarnego adresowanego do widzów na Białorusi wyszła dziennikarka Agnieszka Romaszewska-Guzy. Pomysł poparł polski rząd i szerokie spektrum sił politycznych w parlamencie. W rezultacie projekt stał się jednym z priorytetów polskiej polityki w dziedzinie współpracy międzynarodowej na rzecz demokracji i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. 20 czerwca 2006 Zarząd Telewizji Polskiej powołał komisję ds. przygotowania projektu kanału białoruskojęzycznego, w której skład weszli polscy i białoruscy ludzie mediów. Pierwotnie start stacji planowano na styczeń 2007 roku. 23 kwietnia 2007 roku między polską telewizją publiczną i Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP została podpisana umowa o stworzeniu kanału „TV Białoruś”. Zarząd Telewizji Polskiej formalnie zatwierdził nową stację w swojej strukturze 17 lipca 2007 roku. TVP S.A. na jej stworzenie otrzymała 16 mln zł z budżetu państwa. Nowy kanał otrzymał nazwę „Biełsat”. Od początku stację wspierał finansowo szereg międzynarodowych donorów, z których najważniejsi to: SIDA (Szwecja), Nordycka Rada Ministrów, MSZ-y Norwegii, Holandii, Kanady. Rządy Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz Departament Stanu USA. Biełsat rozpoczął nadawanie 10 grudnia 2007, w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka. Dyrektorem została pomysłodawczyni, Agnieszka Romaszewska-Guzy.
  233.  
  234. Biełsat nadaje swój program codziennie, średnio przez 19 godzin. Emisja rozpoczyna się o godzinie 7.00 czasu mińskiego (UTC +3) i kończy się po godz. 2.00 w nocy, w zależności od długości emitowanych programów. Transmisję on-line można oglądać na stronie belsat.eu oraz na platformie YouTube.
  235.  
  236. Biełsat TV jest częścią TVP S.A., która razem z Ministerstwem Spraw Zagranicznych go finansuje, jak również zapewnia infrastrukturę produkcyjną. Od początku istnienia kanał korzystał ze wsparcia finansowego szeregu instytucji, m.in. Swedish International Development Cooperation Agency (SIDA), Nordyckiej Rady Ministrów, resortów dyplomacji Norwegii, Holandii, Kanady i Litwy, rządów Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz Departament Stanu USA.
  237.  
  238. Instytucje medialne takie, jak Radio Free Europe / Radio Liberty działające na rynku białoruskim pod nazwą Radio Svaboda oraz Deutsche Welle udostępniają Biełsatowi wybrane programy.
  239.  
  240. W czerwcu 2008 roku stacja zatrudniała ok. 100 osób w Polsce i na Białorusi. Obecnie jej zespół liczy ok. 300 pracowników i współpracowników: Polaków, Białorusinów, Ukraińców, Rosjan, Kazachów i in. Kanał posiada dwa oficjalne przedstawicielstwa - w Mińsku i Kijowie oraz sieć korespondentów, m.in. w Berlinie, Brukseli, Wilnie, Pradze oraz Erywaniu.
  241.  
  242. ===
  243. Poland In - polski kanał satelitarny Telewizji Polskiej, nadający w języku angielskim. Kanał rozpoczął emisję 11 listopada 2018 roku, w 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, po 123 latach zaborów.
  244.  
  245. Kanał jest adresowany przede wszystkim do osób nieposługujących się językiem polskim. Na ramówkę składają się polskie programy w całości prowadzone w języku angielskim - w tym informacje, dokumenty, filmy, koncerty i inne. Stacja porusza istotne tematy z punktu widzenia współczesnej Polski - z zakresu ekonomii, gospodarki, polityki, ale i kultury czy sztuki.
  246.  
  247. Kanał przede wszystkim jest nowoczesny i interaktywny oraz otwarty na nowe idee, wierny polskim tradycjom. Misją kanału jest pokazanie prawdziwego wizerunku i wpływ na postrzeganie Polski za granicą. Całość jest przygotowywana i prezentowana w języku angielskim, również przez prezenterów i reporterów.
  248.  
  249. Oprawa graficzna stacji została przygotowana by łączyć telewizję z internetem. Za realizację projektu odpowiada Ośrodek Mediów Interaktywnych TVP.
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement