Advertisement
Guest User

Untitled

a guest
Aug 14th, 2018
68
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 12.23 KB | None | 0 0
  1. Izgradnja I opremanje hotelskih objekata
  2.  
  3. 1. Faktori kvaliteta hotelskog proizvoda prema istraživanju Američkih autora? Na osnovu istraživanja, grupa Američkih autora je izvršila istraživanje u velikim korporacijama u 4 sektora: Bankarstvu, Telekomunikaciji, Osiguranju, popravka aparata u domacinstvu. Faktori kvaliteta prema nekim autorima su: Društvenost, popravke, izbegavanje, empatija i cinizma. Pogodnosti za hotelske goste i hotelske tehnologije: Merenja koja meri intenzitet satisfakcije korisnika. Za merenje se koristi Likertova skala od 7 stepeni. Grupa Američkih autora na čelu sa Bercijem dodaje sledeće faktore: Pogodnosti lokacije i pristupačnost, vizuelna privatnost eksterijera i okruženje, Štampani materijal, Estetsko i tehničko održavanje hotela, Oprema i programi za animaciju, Isporučivanje predviđene usluge u skladu sa očekivanim kvalitetom, Spremnost osoblja da brzo odreaguju na probleme, Profesionalno znanje i veština zaposlenih, Pružanje osećaja sigurnosti i individualne pažnje, razumevanje zahteva gostiju.
  4. 2. Postupci i faze planirane investicione izrade: Svakom investitoru je potrebno da po posebnom postupku obavi veći broj pripremnih radnji, i da obezbedi obilnu dokumentaciju pre donošenja definitivne odluke o pristupanju gradnji. Svaka realizacija plana ili programa proširene reprodukcije u turizmu i ugostiteljstvu se ostvaruje na osnovu dva dokumenta. Sačinjava se investicioni tehnički dokument koji sadrži: Turistički dosije u kome se nalaze informacije, program uvođenja novog objekta, program kadrova za nove kapacitete... Investitor mora da pribavi pravo korišćenja građevinskog zemljišta. Aktivnosti koje prethode građevinskom izvođenju mogu se svrstati u sledeće grupe: Aktivnosti donošenja načelne odluke o izgradnji objekta, aktivnosti donošenja konačne odluke o izgradnji objekta, završne predinvesticione aktivnosti.
  5. 3. Osnovni principi hotelske arhitekture po Rosiku: * Intimnost: Čovek ne bi smeo da se oseća izgubljeno, osećaj prostranosti, daleke vizure oslobođavaju čoveka pritiska. * Dimenziranje objekta dostupnost svega i svakoga: Tj povezanost sa prirodom, povezanost sa pejzažem.
  6. 4. Vrste hotelske tražnje po Medliku: * Baznu tražnju, da li postojeća tražnja prevazilazi raspoloživu tražnju. *Premeštenu tražnju: Da li je postojeća tražnja opslužena hotelima niže kategorije, i da li može doći do premeštanja tražnje ka novom hotelu. * Stvorenu tražnju: Da li i koliku tražnju može da stvori novi hotel po sebi. Uz ovo posebno treba ispitati lokalnu tražnju za restorane, barove...
  7. 5. Buka, zvučna izolacija i akustika: Prenošenjem buke iz jedne u drugu prostoriju u hotelu je bitan problem utilitarnog oblikovanja i ekonomične konstrukcije zgrade. Spoljna buka je takođe potencijalni i izvor ometanja (Buka uličnog saobraćaja, parkinga, aviona koji sleću ili uzleću). Spoljna buka, takođe može dolaziti od aktivnosti u samom hotelu. Povećano korišćenje mehaničkih uređaka. Razne tehničke opreme i instalacija u hotelu, povećavaju broj i vrste mogućih izvora buke. Metode za smanjenje buke se mogu klasifikovati u tri osnovne kategorije: Planiranje, Izolacija, i opsorbcija. Smanjenje prenošenja buke kroz zgradu se postiže uvođenjem zvučne izolacije. Standardi zvučnih izolacija se određuju na osnovu razlika u nivou buke unutar i van prostorija. Zahtevi za zvučnom izolacijom su takođe kritični između kuhinje i restorana, prostorija za usluživanje i banket sala, društvenih prostorija i gostinskih soba. Ulaz spoljne buke može biti direktan (Kroz otvoreni prozor).
  8. 6. Primena estetike u hotelskoj arhitekturi po Kolnaju: Turistička i hotelska arhitektura bi trebalo da zadovolji kako materijalne, tako i neke psihološke potrebe turista. Oslanjajući se na estetiku zanimljivog Kolnaja, može se formulisati nekoliko baznih principa koji se postavljaju pred turistički urbanizam i arhitekturu. * Nesebično, iznenađujuće, ekscentrično i egzotično: Sve što je neobično, nesvakidašnje, kao kontrast sa uobičajenim i svakodnevnim, privući će pažnju i izazvati udar i šok. Bitna stavka je takođe i izbegavanje i razbijanje monotonije. * Tajanstveno, mistično i zagonetno: Zagonetka koju turista mora da otkrije je da reši i na kraju upozna. Zbog nedostatka misterioznog kod kuće, i u svojim gradovima, turisti su željni tajanstvenosti i zainteresovani za otkrivanje upravo kada su u hotelu, i na putovanju. * Dinamičnost, živost: Ovaj faktor se sastoji u smenjivanju snažnih i slabih utisaka, kako bi se dobio snažan osećaj pri susretu sa novim. Turistima je potrebna promena ritma. * Raznovrsnost: U uskoj je vezi sa dinamičnošću. Linč kaže da je raznovrsnost neophodnija urbanizmu uniformisanosti. * Orginalno: Jedinstevno, autentično. Hrabrost i sposobnost da se prevaziđe.
  9. 7. Sistemi i kriterijumi za ocenu kvaliteta McDonald’sa: Ekipa stručnih ocenjivača preuzela je ulogu gostiju i anonimno obilazila ugostiteljske objekte. Mek ima razrađen sistem kvaliteta i interni sistem kontrole. Glavni kriterijumi na osnovu kojih se ocenjuje kvalitet su: Kriterijumi, izgled objekta, utisak koji ostavlja na gosta, rezervacija, prijem gostiju, komunikacija osoblja sa gostima, motivisanost zaposlenih, i spremnost da se izađe u susret.
  10. 8. Podela faktora kvaliteta i faktora kvaliteta prema Medliku: Lokacija ( Pristupačnost, atraktivnost sredine), Uslovi i pogodnosti u objektima (Sobe, restorani, banketi), Stil i kvalitet posebnih hotelskih usluga, Ukupan imidž pdraz brenda i marke, Cena (Protivvrednost za dobijenu uslugu).
  11. 9. PBE koncept u hotelijerstvu: P-ažnja gosta nije obuhvatna, već je fokusirana na one potrebe koje se nalaze na vrhu hijerarhiskih lestvica potreba. B-odnos osoblja koje je zaduženo za pružanje usluga gostima. E-kombinacija elementa čini totalni kvalitet hotelskog proizvoda. Pažnja gostiju je selektivna.
  12. 10. Apsolutna i relativna lokacija hotela i lokacioni kriterijumi: Apsolutna lokacija: Predstavlja tačku u prostoru koja se može precizno odrediti geografskim ili matematičkim metodama, i identifikovati pomoću visokih tehnologija. Važna je za lako pronalaženje određenog objekta. Relativna lokacija: označava odnos prema drugim tačkama u prostoru. Ona je od izuzetnog značaja za potencionalne korisnike hotela. Da bi se izabrala najpogodnija lokacija, moraju se u obzir uzeti određeni kriterijumi na osnovu kojih ćemo odrediti to. Ti kriterijumi su ustvari lokacioni faktori. To su: Raspoloživost zemljišta, Zakon o radnim odnosima, istorijat radnih odnosa, izvori i vrste finansijske pomoći.. Glavni lokacioni faktori su: Položaj prema resursu, položaj prema drumskoj saobraćajnici, i blizina naselja.
  13. 11. Navedi i opiši tri savremene građevine koje predstavljaju turističke atrakcije po sebi: a) Hotel Budž Al Arab: 1999-te godine je sagrađen. Nalazi se na veštačkom ostrvu. Visine je 321 metar. Ima 60 spratova. 18 liftova. Arhitekta koji ga je projektovao je Tom Rajt, i sagrađen je prvenstveno da bude simbol Dubai-a. Cena soba je od 1000 do 20 000. Najmanji apartman ima 169m2, a najveći 780m2. Jedan deo hotela nalazi se pod vodom. B) Gugenhajm palata u Bilbau Sagrađena je od titanijuma. Koštala je 100 000 000 dolara. Izgradio je arhitekta Frenk Geril 2007-e godine. Ostvarila je rekordnu posetu od 1 200 000 posetilaca. Brod snova su ga nazvali kritičari. C) Hotel Luksor Las Vegas Predstavlja kapiju piramida. 1993-ce godine je otvoren, a renoviran 1997-e. 2007 i 2008-e godine. Raspolaže sa 1920m2 kongresnog prostora, i 4400 soba. Ispred hotela se nalazi Sfinga. Na vrhu objekta se nalazi ogroman laser, koji ispušta zrak koji je vidljiv na udaljenosti od 250 km. Kroz hotel teče reka. Koštao je 375 000 000 dolara.
  14. 12. Mašine za mehaničku preradu namirnica: Zajednička karakteristika im je to što su pokretani elektromotorima. Neophodno je da radnici koji rade na tim mašinama budu upoznati sa samom mašinom. Načinom rada na njima, kao i sa merama sigurnosti pri radu. Te iz razloga što postoji opasnost od električnog udara, ozleda od pokretnih, rotirajućih delova. Ono što je takođe neophodno, jeste redovna kontrola tih mašina, kao i oprez pri njihovom čišćenju. Primeri mašina za mehaničku obradu namirnica je ljuštilica za krompir, mašina za mlevenje mesa, mašina za mlevenje kafe, mašina za mešanje...
  15. 13. Pojam i najvažniji faktori prehodne ekonomske analize: predstavlja proveru opravdanosti i ideje o izgradnji određenog turističkog objekta. Operativna poslovna politika, tj obim poslovnih aktivnosti u hotelu najčešće obuhvata iznajmljivanje soba, prodaju hrane, prodaju alkoholnih i bezalkoholnih pića. Izdavanje prostorija za kongrese, itd. U zimskim centrima, vrhunac sezone je u zimskim mesecima, koji omugućavaju skijanje. Kako bi se ublažile sezonske varijacije, turistički centri treba da obezbede i alternative, dopunske sadržaje, koje će privući turiste van sezone.
  16. 14. Materijali za pokrivanje poda mogu biti? Tepisi, polivilinske ploče, ili drugi materijali za pokrivanje podova. U većini slučajeva, tepisi su najpogodniji. Ipak tvrdi podovi, kao što su pločice, mogu biti korišćeni u toplim krajevima, i u kupatilima. Što se pak tepiha tiče, oni mogu biti tkani, štrikani ili mašinski izrađeni. Osim što pružaju najveći komfor, odajući utisak topline i intimnosti, takođe i apsorbuju buku.
  17. 15. Kriterijumi za ocenu kvaliteta hotelskog proizovda: Na osnovu faktora koji su osnova za analizu kvaliteta, neophodno je odrediti kriterijume. Oni zavise od tržišnih segmenata, opšti kriterijumi važe za sve faktore kvaliteta: a) Funkcionalne koristi: svaka usluga mora da zadovolji ključne potrebe tržišnih segmenata. B) Estetske koristi; Kreće pd eksterijera, prenosi se na enterijer, i na dizajniranje uniforme za zaposlene, kao i nza dizajniranje tanjira. Hotel mora da pruži estetske doživljaje. V) Psihološke koristi: Svi prethodni kriterijumi rezultiraju psihološkim doživljajem.
  18. 16. Kriterijumi za ocenu kvaliteta hotelskih autora: Opipljivost: vizuelana privlačnost, izgled osoblja. Pouzdanost: U rešavanju problema, pružanje obećane usluge. Odgovornost: Brzina usluživanja gostiju, spremnost da se gostu pomogne. Sigurnost. Empatija: Posvećivanje pažnje svakom gostu.
  19. 17. Vrste pristupa i ulaz u hotel: Savremeni hotel ima više ulaza, i to glavvni, sporedni, ekonomski ulaz, ulaz za unošenje prtljaga. Glavni ulaz najčešće je sa ulice, ili trga. Sporedni ulaz uglavnom u sporednoj ulici. Izgled glavnog ulaza i njegov pristup su veoma važni, jer teže da klasifikuju i kategorišu hotel. Glavni ulaz mora biti predviđen za goste koji dolaze pešice, automobilom, autobusom, ili u kolicima za invalide. Po pravilu prostor pred ulaz mora biti 5,5 M širok, a nastrešnice moraju biti dovoljno visoke da mogu da prođu i visoki turistički autobusi.
  20. 18. Elementi nekonvencionalne, alternativne izgradnje: Prefabrikovani elementi koji se sklapaju na licu mesta. Kompletne jedinice koje se u celini ili delovima transportuju do gradilišta gde se postavljaju pripremljene temelje ili u okviru strukturalnih delova zgrade. Modularne jedinice koje mogu međusobno biti povezane na licu mesta. Betonski elementi koji se formiraju na licu mesta, ili drugde uz pomoć kalupa pogodnih za višekratno korišćenje.
  21. 19. Građevinski kadrovi kao elementi tehničke strukture invensticija mogu biti: Pripremni koji se obavljaju na gradilištu, radi uređenja gradilišta i priprema građenja.Radovi na samom objektu mogu biti: Visokagradnja; Škole, bolnice, pozorišta, hoteli. Niskogradnja: Železničke pruge, putevi. Hidrogradnja: Rezervoari... Završni radovi su oni koji se obavljaju na gradilištu, u cilju raščišćavanja gradilišta.
  22. 20. Sakupljanje i eliminisanje otpada: Alternativna rešenja za prikupljanje otpada u okviru zgrade obuhvataju: vertikalne cevi i kanale, sistem za pretvaranje otpadaka u kašu, individualne kante, i vreće za otpatke. Deponovanje otpadaka iz zgrade zavisi od lokalnih propisa. Spaljivanje otpadaka ima prednost, jer omogućava kontinuirano sa minimumom skladištenog prostora, i transporta. Toplta koja se oslobađa može se koristiti za grejanje. A negativni efekti su dim, i prašina koji odlaze u vazduh. Sakupljanje otpadaka pomoću vozila lokalnog komunalnog preduzeća za održavanje čistoće. I recikliranje otpada je takođe faktor ekonomičnosti.
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement