Advertisement
Guest User

Untitled

a guest
Dec 16th, 2018
72
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 11.59 KB | None | 0 0
  1. 16.10.2018, 00:00
  2. Näljane ida. Tükike Eestit, kus ikka veel kogunetakse hommikuti leivajärjekorda (314)
  3. Laura Mallene
  4. Laura Mallene
  5. reporter
  6. Päästearmeel leiba üle ei jää. Iga päev saavad näljased koju viimiseks pätsi või rohkem. Külma ilmaga pakutakse ka teed.
  7. Päästearmeel leiba üle ei jää. Iga päev saavad näljased koju viimiseks pätsi või rohkem. Külma ilmaga pakutakse ka teed.Foto: Rauno Volmar
  8. Narvas ruttavad inimesed iga päev leivasabasse. 28,2% Ida-Virumaa noori (kuni 17-aastased eestimaalased) elab suhtelises vaesuses.
  9.  
  10. Aseri on paradoksne paik. See Soome lahele vaatav umbes 1200 elanikuga alevik on pikitud tühjade majadega. Sel hommikul, kui sinna sõidan, kõnnib külavaheteel mõni üksik elanik. Eemalt paistab hingemattev miljoni-dollari-vaade: rannik, meri. Pesuehtne tuulepealne maa.
  11.  
  12. See kant kuulus varem Ida-Virumaale, kuid haldusreformi ajal eelistas läänt ja emigreerus Lääne-Virumaa rüppe. Aseri olukord iseloomustab hästi seda, mis toimub selle asula kunagises maakonnas. Statistikaameti andmete järgi elab 28,2% Ida-Virumaa noori (kuni 17-aastased eestimaalased) suhtelises vaesuses. Toidupank arvutas välja: see teeb 6822 noort.
  13.  
  14. Idast veidi läänes – kuhu nüüd ametlikult kuulub ka Aseri – on asi sama halb: suhtelises vaesuses elab 28,5% Lääne-Virumaa noori. See teeb 3138 noort.
  15.  
  16. Ligi 10 000 vaest alaealist! Seda on röögatult palju. Võrdluseks: Eestis oli 2016. aastal laste suhtelise vaesuse määr 16,5%. Ida on märksa näljasem kui ülejäänud Eesti.
  17.  
  18. 10 000 – see arv on rõhuv. Kuid veel hullemas seisus on lapsed, kes elavad täielikus vaesuses. Ida-Virus oli neid veel kaks aastat tagasi 10,6%. Iga kümnes laps.
  19.  
  20. Lastekodust narkomaaniks
  21. Maksim Torgašov, kelle juurde sõidame, ei ole selle valla põliselanik. Suure osa elust on ta veetnud Tallinnas, nii kinnipidamisasutustes kui ka kodutuna. Siis leidis ta Jumala, kes – nagu Maksim kinnitab – viis ta Aserisse. Maksim jagab Aseris, Viru-Nigulas ja Kundas toiduabi. Ta teeb seda sotsiaaltöötajate nimekirjade alusel ja jagab abi ka inimestele, kes on tema hoole all rehabilitatsioonikeskuses ning tema korraldatud üritustel. Suur osa üritusi on suunatud lastele: nii eesti- kui ka venekeelsetele. See on lõimumise musterprojekt.
  22.  
  23.  
  24. Päästearmee Narva korpuse hoone ette koguneb juba enne uste avamist leiva soovijate järjekord. Seekordne saba on üks lühemaid: äsja on olnud palga-, pensioni- ja toetustepäevad.Foto: Rauno Volmar
  25.  
  26. Toidupanga vabatahtlik on valmis näljastele leiba ulatama.Foto: Rauno Volmar
  27. Toetajate abiga on Maksim soetanud Aserisse mitu maja ja need korda teinud. Neis asuvad rehabilitatsioonikeskused, toidujagamispunktid. Majas, kus temaga kohtun, kõrguvad krõpsufirma logoga pappkastid.
  28.  
  29. Kaustikus on kilogrammi täpsusega kirjas iga aasta leivaannetused. 2014 – 26 495 inimest, keskmiselt 2207 kuus, loen sealt. 51 842 leivaportsjonit. 36 289 kilo aastas.
  30. Joome Maksimiga kohvi.
  31.  
  32. „Ma tean, mis tunne on olla näljane,” tunnistab Maksim. Ja märgib: mind tõi siia Aserisse Jumal.
  33.  
  34. Koridoris istub mees, endine sõltlane. Tal on viis last, noorim vaid veidi üle aasta vana. Vanim on peaaegu täisealine. Ta saab sageli toidupangast abi. Mis saaks temast ilma toidupangata? Ei tea. Rehabilitatsiooniprogramm aitas ta jalule.
  35.  
  36. Eesti hädalised on õhina põhjal aitavate inimeste õlul. Kui sõidan ühes toidupanga juhi Piet Boerefijniga mööda Ida- ja Lääne-Virumaad, räägib ta siinsetest rehabilitatsiooniprogrammidest. Mitte ükski pole riigi töö. Aitavad kristlased ja missioonitundega inimesed.
  37.  
  38. Ja narkosõltlasi, kes abi vajavaid, ikka on. Maksim teab seda isegi. Ta on lastekodupoiss, kes uskus, et peab leidma oma ema. Kuid lastekodu juhataja kabinetist leitud paberite järgi üles otsitud ema ei tahtnud temast midagi teada. Sealt algas Maksimi masendus ja allakäik. Uimasteid ja sõltuvusi täis allakäik. Mülgas, kus ta istus, oli seda laadi, kus ongi ainult kaks valikut: kas lõplik mandumine või muutus. Maksim valis muutuse, elas Lootuse külas ja hakkas siis teisi abistama.
  39.  
  40. Esmalt sai Maksim supiköögist abi, hiljem sai temast supiköögi juhataja. Siis, nagu öeldud, viis tema Jumal ta Aserisse.
  41.  
  42. Maja, kus ma Maksimiga kohtun, on ostetud ja remonditud Norra eraisikute raha eest. Maksim korraldab seal lastele üritusi, jõulupidusid, laagreid. Näljaseid on palju. Ta näeb, kuidas lapsed toitu vaatavad ja toidu peale elevile lähevad.
  43.  
  44. Kohalik omavalitsus pole alati olnud just koostööaldis, kuid praegu on suhted väga head, kohalik omavalitsus on nüüd Maksimi abistaja rollis.
  45.  
  46. Päästearmee päästev leib
  47. Narvas saab toidupanga abi Päästearmee kaudu. Päästearmee mahukas A4 formaadis ruuduline kaustik paneks uhkust tundma iga pedandist vana-kooli-raamatupidaja. Selles on kirjas iga lõunaajal välja antud leivapäts või -poolik.
  48.  
  49. Kaustikus on kilogrammi täpsusega kirjas iga aasta leivaannetused. 2014 – 26 495 inimest, keskmiselt 2207 kuus, loen sealt. 51 842 leivaportsjonit. 36 289 kilo aastas.
  50.  
  51. Leiba jagatakse siin, Kreenholmi tänaval iga päev kell 11. Kõige pikem järjekord on enne palga- ja pensionipäeva, samuti enne toetuste saamise päevi. Ongi 2018. aastal Eestimaal endiselt leivajärjekorrad.
  52.  
  53. Koridoris istub mees, endine sõltlane. Tal on viis last, noorim vaid veidi üle aasta vana. Vanim on peaaegu täisealine. Ta saab sageli toidupangast abi.
  54. „Ema ütles, et võiksin siia tulla,” ütleb mulle naine järjekorras. Tal on laps, ta käib siin ikka leiba saamas ja sellest on talle suurt abi. Kohal on ta juba enne ametlikku avamisaega.
  55.  
  56. Leiva kättesaamiseks ei pea olema sotsiaaltöötaja saadetud nimekirjas. Seda saab iga näljane narvalane. Iga kohaletulija saab ühe pätsi. Kui on kohale tulnud rohkem pereliikmeid, siis rohkem. Üks leib iga inimese kohta. Järjekorda teiste eest „ära võtta” ei tohi.
  57.  
  58. Leiba tuleb Narva stabiilselt. See on oluline: nii on elanikel kindlustunne, et alati on midagi süüa, keegi ei jää ilma ja abi on alati olemas. Kui leiba on rohkem saada, antakse inimese kohta üle ühe pätsi. Filigraanselt täidetud ruudulisest kaustikust selgub, et kõige karmim kuu on veebruar.
  59.  
  60. Käegakatsutavad tulemused
  61. Päästearmee koordinaator on kapten Mihail Baglai, kes juhib koos abikaasa Liudmilaga Päästearmee Narva korpuse tööd. Nad on pärit Moldovast.
  62.  
  63. Päästearmeel on tava, et kui annad end selle kristliku organisatsiooni teenistusse, võidakse sind saata kuhu tahes. Mihail ja tema naine saadeti Venemaale, 2012. aastast on nad Eestis. Neil on neli last. Noorim lõpetas siin gümnaasiumi, õppis selgeks eesti keele ja tudeerib tehnikaülikooli Kohtla-Järve filiaalis multimeediat, tahab taotleda Eesti passigi. Teised kolm käivad ema-isa juures jõulude ja aastavahetuse paiku. Mihail ja Liudmila käivad kodumaal kordamööda: nad ei raatsi siinset Päästearmee peakontorit „valveta” jätta.
  64.  
  65.  
  66. Narva toidupanga ja Päästearmee korpuse juhataja Mihail Baglai ja tema abikaasa Liudmila Baglai teevad palju tööd: jagavad toiduabi, korraldavad teenistusi ja programme.Foto: Rauno Volmar
  67.  
  68. Aseri Maksim: lastekodulapsest narkomaaniks, sellest teiste aitajaksFoto: Rauno Volmar
  69. Mihail ja tema kaasa näevad Ida-Virumaa nälga väga lähedalt. Sellega võitlemiseks on nad koostanud toiduabi jagamise programme. Toidupanga pakkide saamiseks esitavad nimekirju pimedate ühing, HIV keskus, sotsiaaltöötajad ja teised organisatsioonid. Neil on korralik andmebaas inimestest, kes toitu vajavad. Järjekorras seisavad üksikvanemad, need, kes ei oska end ise aidata.
  70.  
  71. Mihaili ja Liudmila tööl on käegakatsutav tulemus. Mihail kohtas oma siinse teenistuse alguses toidupoes 17-aastast noormeest, kelle kingad olid auklikud. Ta ostis talle saapad, rääkis temaga, pakkus toiduabi. Selgus, et noormehe ema oli olnud alkohoolik ja surnud. Noormees oli šokis, hakkas hulkuma, võttis hulga SMS-laene. Päeval, mil Mihail teda kohtas, võlgnes ta üle 2000 euro.
  72.  
  73. Mihail pidas laenuandjatega läbirääkimisi, koostati maksegraafikud. Noormees hakkas Päästearmee vabatahtlikuks, lõpetas õhtukoolis gümnaasiumi, läks ajateenistusse. Praegu töötab ta digibokse paigaldavas ettevõttes, käib teenistustel ja on Päästearmee vabatahtlik. Ju siis on tema motivatsioon sama mis Maksimil – ka tema teab, „mismoodi on olla näljane”.
  74.  
  75. Naised sünnitavad, et saada toetusi
  76. „Narva naiste töö on sünnitamine,” ütleb Liudmila. See pole etteheide ega kuulujutt. Seda näeb ta iga päev. Naised sünnitavad, et saada toetusi. Kolmanda lapse toetus on 500 eurot. Korralik teenistus.
  77.  
  78. Järjekorras seisvad inimesed tahavad teinekord väga oma lugu rääkida. Kõige tihemini on nad kaotanud töö.
  79.  
  80. Peale narvalaste kannatab puudust ka Päästearmee kasutuses olev maja: seal pole korralikku kaubalifti ja euroalused ei mahu ustest läbi.
  81. „Muidugi võivad nad oma loo kokku luuletada. Kuid kes on päris abivajaja? Kui inimene „luuletab”, siis ei vähenda see ju tema vajadust abi järele,” ütleb Mihail.
  82.  
  83. Talvel, kui on külm ja inimesed tulevad toidujärjekorda varakult, pakub Mihail koos vabatahtlike meeskonnaga külmetajatele kuuma teed.
  84.  
  85.  
  86. Päästearmee tegevus on väga täpselt kirjas: millal ja kui palju leiba kellelegi on antud.Foto: Rauno Volmar
  87.  
  88. Iga leivasaaja annab leiva eest ruudulisse kaustikusse allkirja.Foto: Rauno Volmar
  89. Et nälga oleks vähem
  90. Peale narvalaste kannatab puudust ka Päästearmee kasutuses olev maja: seal pole korralikku kaubalifti ja euroalused ei mahu ustest läbi. Iga pappkast tassitakse keldrisse käte vahel.
  91.  
  92. Majas pole ka külmkambrit. Kui oleks, saaks siin piimatooteid hoiustada. Valio ja Farmi piimatööstused saadavad tihtilugu oma tooteid, ainult mitte suvel, sest Päästearmee ja toidupank ei saa siis tagada, et toit ei rikne.
  93.  
  94. Isegi kui saadakse suur kogus jogurtit, tuleb see kohe välja jagada. Narva toidupank unistab külmkambrist, et saaks toidukoguseid paremini hajutada. Samuti oleks siis parem Tallinna toidupangast ja lähedastest toidupoodidest siia toitu saata.
  95.  
  96. Mis aitaks näljast Narvat? Mihail ja Liudmila on näinud, kuidas linn areneb ja muutub kaunimaks. Nad näevad, et linnas elada on üha parem, ja soovivad, et väheneks ka nälg.
  97.  
  98.  
  99. Päästearmee leivad ootavad näljaseid.Foto: Rauno Volmar
  100. Restoranid tõttavad appi
  101.  
  102. „Lapsed söönuks” on 100% vabatahtlikkusel põhinev heategevuslik õhtusöök, mis korraldatakse 4. novembril Tallinnas. Ettevõtmisse panustavad Eesti tipprestoranid, kokad, teenindajad, artistid ja sündmuste korraldajad oma vabast ajast. Kogu õhtusöögi sisend on sponsorlus, tänu millele saab selle piletitulu suunata Ida-Eesti toidupankade ja laste toetuseks. Heategevusliku õhtusöögiga „Lapsed söönuks” soovivad Eesti tipprestoranid koguda 30 000 eurot, mis suunatakse Ida-Eesti toidupankade tingimuste parandamiseks. Eesmärk on, et toidupangad saaksid tarnida toitu sealt, kus seda on üle, inimestele, kellel on toidust puudus. Selleks et heade annetajate toit jõuaks õigel ajal abivajajateni, on tarvis arendada näiteks infrastruktuuri, sh transpordi ja toidu hoiustamise tingimusi. Kogu summa läheb sihtotstarbeliselt Toidupanga struktuuri ja igapäevaste tehniliste võimete parandamiseks ja arendamiseks.
  103.  
  104. Toidupank
  105.  
  106. Toidupank on heategevusorganisatsioonide võrgustik, mille eesmärk on koguda jae- ja hulgikaubandusettevõtetest kokku (veel) kõlblik toidukaup, mida ei jõuta ära müüa, ja jagada see toimetulekuraskustes inimestele, ennekõike lastega peredele. Kaup annetatakse Toidupangale tasuta ja antakse ka sealt edasi tasuta.
  107.  
  108. Eesti Päevaleht
  109. See leht on trükitud EESTI PÄEVALEHE internetiväravast
  110. Aadress http://epl.delfi.ee/archive/article.php?id=84000098
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement