Advertisement
Guest User

Untitled

a guest
Oct 19th, 2019
96
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 2.59 KB | None | 0 0
  1. Gdy norma nakłada na obywateli jakiekolwiek obowiązki, ograniczenia (…) to należy ją tłumaczyć w sensie łagodniejszym, wychodząc z domniemania o miłosierdziu ustawodawcy, który nie ścieśnia wolności i samodzielności obywateli (…) bez rzeczywistej potrzeby”*.
  2.  
  3. Zasada „in dubio pro libertate” proponuje pewnego rodzaju ścieżkę interpretacyjną w sytuacji zaistniałych wątpliwości w sprawie, oraz zobowiązuje do rozstrzygania na korzyść pozwanego. Posługując się opinią Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego: "oczekiwania oraz wymagania względem jednostek mogą być realizowane tylko wtedy, gdy przepis prawa odnosi się w sposób niebudzący wątpliwości – do także niebudzącego wątpliwości, ustalonego stanu faktycznego"**. Wymaga ona zatem całkowitej przejrzystości w każdym elemencie postępowania administracyjnego, tylko wtedy bowiem wyrok na niekorzyść pozwanego będzie zasadny.
  4.  
  5. Na podstawie powyższego cytatu możemy wnioskować, że zasada wyrażona paremią manifestuje się w dwóch kontekstach: niepewności co do wykładni prawa oraz co do wspomnianego stanu faktycznego. Rygor opisywanej reguły gwarantuje zatem kazuistyczne, wyczerpujące śledztwo w celu ustalenia okoliczności zdarzenia. To natomiast stawia wymaganie najwyższej jakości pracy, pracy niepodważonej żadną dwuznacznością lub zaniechaniem, aby sąd uznał czyjąś winę. Ponadto zasada ustanawia obowiązkiem jasność przepisów jak i ich wykładni, aby uniknąć wątpliwości interpretacyjnych, korespondując z innymi zasadami tj.: Leges ab ómnibus intéllegi debent oraz In légibus magis simplícitas quam difficúltas placet.
  6.  
  7. Zatem praktyka realizacji wybranej paremii zapewnia nam, obywatelom standard dogłębnie uzasadnionego orzecznictwa w demokratycznym państwie prawa. Na podstawie jej wyżej wymienionych funkcji nie powinniśmy przejawiać żadnych wątpliwości co do jej pozytywnych etycznie i społecznie celów realizacji ogólnie pojętej sprawiedliwości.
  8.  
  9.  
  10.  
  11. * E. Waśkowski, Teoria wykładni prawa cywilnego, Warszawa 1936, s. 116
  12.  
  13. ** Opinia nr 11/2015 Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego z dnia 16 listopada 2015 r. w sprawie problemów, które mogą pojawić się na gruncie stosowania przepisu art. 2a Ordynacji podatkowej, http:// www.mf.gov.pl/documents/764034/3396201/Opinia+Rady+nr+11+-+16.11.2015.pdf, 20.05.2017
  14.  
  15. Korzystałam również z:
  16.  
  17. https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/46746/folak_zasada_in_dubio_pro_libertate_w_prawie_administracyjnym_2017.pdf?sequence=1&isAllowed=y
  18.  
  19. http://czasopisma.inp.pan.pl/index.php/sp/article/view/412/391
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement