PatrZDZ

Fikcyjna Polska - Grupa RMF

Dec 3rd, 2020 (edited)
799
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 34.98 KB | None | 0 0
  1. RMF FM (w pierwszych latach emisji skrótowiec rozwijano jako Radio Małopolska Fun, później pojawiało się również rozwinięcie Radio Muzyka Fakty) – pierwsza polska prywatna stacja radiowa, obecnie nadająca w formacie radiowym AC. Grupą docelową radia są głównie ludzie w wieku 25–39 lat. RMF FM należy do Grupy RMF. Od 27 października 2006 jej głównym udziałowcem jest niemiecka spółka Bauer Media Invest GmbH. Założycielem i wieloletnim prezesem radia był Stanisław Tyczyński. Od marca 2004 do czerwca 2009 prezesem był Kazimierz Gródek. Od 10 czerwca 2009 prezesem RMF FM jest Tadeusz Sołtys.
  2.  
  3. Głównym założycielem radia był Stanisław Tyczyński, który w 1981 roku zainicjował Radio Solidarność Małopolska. Od 1984 do 1989 roku mieszkał we Francji. Po powrocie do Krakowa 9 czerwca 1989 roku założył wraz z grupą działaczy Solidarności Krakowską Fundację Komunikacji Społecznej, mającą na celu „upowszechnianie swobodnej komunikacji społecznej, rzetelne i obiektywne informacje, swobodne wyrażanie opinii i poglądów”.
  4.  
  5. Pierwszy wniosek o nadanie częstotliwości i koncesji radiowej złożono jeszcze w listopadzie 1989 roku, jednakże został on odrzucony. Niedługo później zgłoszono drugi wniosek na retransmisję programu francuskiego FUN Radia, powołując się na podobne emisje TV Ostankino i Rai Uno w Krakowie. Tym razem wniosek został zaakceptowany, a stacja otrzymała częstotliwość 70,06 MHz.
  6.  
  7. Retransmisja została uruchomiona 15 stycznia 1990 roku. Pierwszym utworem, który pojawił się na antenie była piosenka zespołu Toto – „Africa”. Początkowo stacja mieściła się w dwóch mieszkaniach, jednakże po ośmiu miesiącach emisję przeniesiono pod Kopiec Kościuszki. W tym samym czasie pojawiły się pierwsze polskie reklamy (częściowo zmyślane przez dziennikarzy celem sprawienia wrażenia dużego zainteresowania reklamodawców) oraz regularne serwisy informacyjne z Krakowa, a do stacji dotarła pierwsza ciężarówka sprzętu darowanego przez FUN Radio. Program stopniowo się rozbudowywał – pod koniec września z Krakowa emitowane były cogodzinne wiadomości oraz programy od 5:00 do 9:00 (od listopada do 14:00) oraz od 22:00 do 1:00 w nocy. Wśród prowadzących audycje byli między innymi Ewa Drzyzga, Piotr Metz, Marcin Wrona, Tadeusz Sołtys, Andrzej Sołtysik i Bogdan Rymanowski.
  8.  
  9. Od 7 stycznia 1991 na antenie RMF emitowane były serwisy Radia Wolna Europa, a 14 stycznia Paweł Pawlik stał się pierwszym korespondentem terenowym, nadając z Tarnowa. 25 lutego pierwszy korespondent zagraniczny pojawił się w Paryżu, w kwietniu otwarto placówkę w Wiedniu, a w czerwcu w warszawskim Hotelu Marriott – pierwszym jej pracownikiem był Hieronim Wrona. 1 lipca 1991 zadebiutował wóz transmisyjny stacji, terenowa Toyota Land Cruiser. 11 grudnia 1991 wóz transmisyjny wziął udział w pierwszym dużym wydarzeniu – pożarze krakowskiej filharmonii.
  10.  
  11. W październiku 1991 roku zakończyła się współpraca RMFu i KFKS. Było to związane z tym, że udziałowcy francuscy nie akceptowali jedynie 33% udziału w firmie, na co pozwalało polskie prawo, a interesowała ich wyłącznie pełnia udziałów. W związku z tym zakończyła się retransmisja FUN Radia.
  12.  
  13. 20 kwietnia 1992 stacja wyemitowała na żywo The Freddie Mercury Tribute Concert z udziałem Metalliki, Eltona Johna, Davida Bowiego, U2 czy Guns’n’Roses. W czerwcu 1992 uruchomiono drugie studio, a w lipcu 1992 biuro korespondenta w Warszawie. Wtedy po raz pierwszy do członu RMF dodano dopisek FM. We wrześniu pojawiła się pierwsza lista przebojów, w listopadzie stacja pojawiła się na satelicie (dzięki umowie z MTV Europe zajęła drugą podnośną dźwięku tej stacji), a w grudniu uruchomiono drugi nadajnik RMF FM – w Katowicach (na częstotliwości 71,75 MHz).
  14.  
  15. 16 stycznia 1993 roku wystartował oddział RMF FM w Katowicach (pierwszy lokalny oddział poza Krakowem). 20 stycznia pojawił się korespondent w Waszyngtonie, w marcu produkcję własnego programu rozpoczął oddział w Częstochowie. 1 września wystartował pierwszy program poranny „Ni w 5 ni w 9”, który kilka lat później zmienił się w nadawany do dzisiaj „Wstawaj, szkoda dnia”.
  16.  
  17. W lutym 1994 roku KRRiT podjęła uchwałę o przyznaniu stacji koncesji ogólnopolskiej. W kwietniu uruchomiono placówkę w Brukseli. 26 maja do koncesji wpisano możliwość rozszczepień lokalnych. W listopadzie uruchomiono emisję programu lokalnego w Łodzi, a w grudniu ruszyła stacja lokalna w Warszawie – emisję „włączył” ówczesny dyrektor KRRiT za pomocą laptopa z Internetem.
  18.  
  19. W 1995 roku ruszyły oddziały lokalne we Wrocławiu (styczeń), Poznaniu (luty), Lublinie (kwiecień), Opolu, Zakopanem (lipiec), Rzeszowie (sierpień), Trójmieście (wrzesień), Szczecinie (październik) i Bydgoszczy (listopad) oraz biura korespondentów w Tokio i Tel Awiwie. W czerwcu 1995 roku stacja stała się posiadaczem pierwszego w Polsce radiowego satelitarnego wozu reporterskiego, którego użyła do ciągnącej się przez całe lato pierwszej trasy koncertowej z serii „Inwazja mocy”. Podczas odbywającego się w ramach Inwazji koncertu w Tychach 15 sierpnia 1995 roku rozbił się wynajmowany przez stację helikopter, pilot zginął.
  20.  
  21. Od lutego 1996 roku stacja posiada korespondenta w Londynie, a od marca także w Moskwie. W tym samym pojawiło się „Polityczne graffiti”, emitowane równocześnie w RMF FM i Polsacie. Pod koniec roku stacja stała się najpopularniejszą stacją radiową w Polsce według badań słuchalności – z przerwami zajmuje to miejsce do dzisiaj.
  22.  
  23. 1 lutego 1997 roku wystartowała stacja w Olsztynie. 16 czerwca pojawiła się lista Hop Bęc, która jest najpopularniejszą audycją dla młodzieży w kraju. Przeprowadzana od 26 czerwca 1997 roku kolejna edycja akcji „Inwazja Mocy” została zawieszona na około miesiąc z uwagi na powódź tysiąclecia – stacja stworzyła „Inwazję Pomocy”, wspierając działania ratunkowe służb i informując o nich na antenie.
  24.  
  25. W styczniu 1998 roku dziennikarze RMF FM jako jedyni Polacy nadawali z Bagdadu, Kuwejtu i Bahrajnu podczas kryzysu w Zatoce Perskiej.
  26.  
  27. W marcu 1999 roku dziennikarze RMF FM relacjonowali wojnę na Bałkanach. W lipcu stacja przeprowadziła kolejną edycję „Inwazji Mocy”, podczas której miało miejsce największe zgromadzenie ludzi w Polsce – około 3 milionów ludzi.
  28.  
  29. W lutym 2000 roku ruszył portal Interia.pl, spółka-córka RMF. W marcu pojawił się korespondent w Berlinie, a 7 grudnia stacja jako pierwsza ze wszystkich ogólnopolskich stacji radiowych pojawiła się w platformie Wizja TV.
  30.  
  31. Na przełomie lipca i sierpnia 2001 stacja przeprowadziła akcję pomocy powodzianom z okolic Suchej Beskidzkiej. 11 września 2001 kilka minut przed godziną 15 na antenie podano informację o zamachu na WTC, a następnie w eterze pojawił się najdłuższy w dotychczasowej historii polskiej radiofonii, ośmiogodzinny serwis informacyjny (rekord ten został pobity po katastrofie w Smoleńsku, także przez RMF). Bezpośrednio po atakach reporterzy pojawili się w Pakistanie, Afganistanie, Zatoce Perskiej, Izraelu oraz Betlejem, informując o następujących po ataku napięciach.
  32.  
  33. 28 marca 2002 roku sygnał stacji został udostępniony w internecie. 15 lipca 2002 jako jedyna stacja radiowa w Polsce RMF przeprowadził wywiad z prezydentem Georgem Bushem. W sierpniu realizowano przekazy z ostatniej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.
  34.  
  35. W 2003 roku dziennikarze RMF jako jedyni z Polski relacjonowali wojnę w Iraku wprost z Bagdadu. W kwietniu 2003 powstała agencja fotograficzna RMF.
  36.  
  37. 1 lipca 2004 roku ruszyło RadioMan, ukraiński projekt radiowy realizowany we współpracy z RMF. 14 lipca Broker FM, właściciel RMF, zadebiutował na giełdzie.
  38.  
  39. 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:55 stacja podała informację o śmierci Jana Pawła II. Następnie zaprezentowano wielogodzinny, całonocny program na żywo. Pogrzeb Jana Pawła II także był transmitowany na antenie stacji wraz z wejściami na żywo kilkunastu dziennikarzy z różnych części kraju. Stacja obszernie relacjonowała także zamachy w Madrycie i Londynie oraz katastrofę hali MTK i Katastrofy górniczej w kopalni Halemba.
  40.  
  41. 28 października 2006 roku ogłoszono sprzedaż stacji niemieckiemu wydawnictwu Verlagsgruppe Bauer. 30 kwietnia 2007 roku powstało Miasto Muzyki (dziś działający jako RMFon.pl). We wrześniu 2008 roku ruszył oddział lokalny w Toruniu. W 2009 roku na antenie pojawiła się Wielka kumulacja.
  42.  
  43. 7 lutego 2010 roku zmarł Stanisław Smółka, jeden z założycieli stacji. 10 kwietnia 2010 roku stacja bardzo obszernie relacjonowała katastrofę w Smoleńsku, wyemitowała dwa wydania Wiadomości trwające razem 21,5 godziny. W czasie pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich wydano kolejne kilkugodzinne wydanie Faktów. Po zakończeniu uroczystości stacja przygotowała księgę podziękowań dla prezydenta Gruzji, który mimo wybuchu wulkanu dotarł do Krakowa z kilkoma przesiadkami oraz zestaw piłeczek golfowych dla Baracka Obamy, który przez chmurę wulkaniczną nie dotarł do Polski, a w czasie pogrzebu grał w golfa. Obszernie relacjonowano też powódź z 2010 roku, podczas której stacja zebrała ponad 30 ton darów dla powodzian.
  44.  
  45. W 2012 roku stacja poświęciła wiele czasu EURO 2012. Dwa lata później relacjonowała kanonizację Jana Pawła II, a także stworzyła akcję „RMF i przyjaciele”, zapraszając swoich słuchaczy na kolację stworzoną z dań obecnych w kartach restauracji, w których nagrano polityków podczas afery taśmowej.
  46.  
  47. Radio RMF FM to pierwszy komercyjny nadawca radiowy w Polsce, który emisję swego programu rozpoczął 15 stycznia 1990 roku. Stacja adresuje swój program do osób w wieku 25-39 lat, oferując swoim słuchaczom przebojową, najlepszą muzykę i najistotniejsze fakty.
  48.  
  49. Stacja rozpoczęła regularne nadawanie programu już w styczniu 1990 roku, jako pierwsza komercyjna rozgłośnia w Polsce. Od momentu uruchomienia RMF FM należało do najbardziej prężnych i nowatorskich stacji radiowych, zarówno w zakresie programowym, jak i stosowanych rozwiązań technicznych.
  50.  
  51. RMF FM jest obecnie największą pod względem słuchalności komercyjną stacją radiową w Polsce. Stacja utrzymuje pozycję lidera w szerokiej grupie docelowej 15+ oraz w szczególnie atrakcyjnej dla reklamodawców grupie wiekowej 15-49 lat. Codziennie RMF FM słucha ok. 8,5 mln osób - przeciętnie po 3 godziny i 10 minut. Łącznie w ciągu tygodnia kontakt ze stacją ma ok. 21,7 mln słuchaczy.
  52.  
  53. Rozgłośnia nadaje program muzyczno-informacyjny, emitowany 24 godziny na dobę. Profil muzyczny stacji obejmuje największe przeboje z ostatnich 30 lat (format AC - Adult Contemporary), oferta kierowana jest do aktywnych słuchaczy powyżej 20 roku życia. RMF FM uznawane jest również za jedno z najszybszych, najbardziej wiarygodnych i rzetelnych źródeł informacji. Stacja korzysta z największych agencji informacyjnych oraz szerokiej sieci własnych korespondentów i reporterów zlokalizowanych w Polsce i w najważniejszych regionach świata.
  54.  
  55. RMF FM to dla milionów Polaków symbol rozgłośni, która wprowadziła na polski rynek najnowszą technologię oraz światowe rozwiązania w dziedzinie mediów. Siedziba RMF FM na Kopcu Kościuszki w Krakowie dysponuje najnowocześniejszym newsroomem w kraju. Codzienną pracę dziennikarzy wspiera zaawansowana technologia produkcji i emisji przekazu radiowego.
  56.  
  57. RMF FM to nie tylko biznes radiowy, to również działalność w sektorze rozrywki. Stacja jest organizatorem największych wydarzeń promocyjnych i akcji specjalnych w kraju, obejmuje patronatem medialnym ważne wydarzenia w muzyczne, kulturalne i sportowe oraz jako sponsor wspiera wartościowe osoby i inicjatywy.
  58.  
  59. Działania stacji były wielokrotnie doceniane przez uznane konkursy i wyróżnienia branżowe. Jedno z najważniejszych to tytuł Radio Roku 2000/2001, przyznany w kategorii Medium Roku, podczas warszawskich targów MEDIA TREND 2001. W uznaniu osiągnięć rozgłośni, redakcja branżowego pisma "Media i Marketing Polska" ogłosiła w maju 2003 r. Radio RMF FM Stacją Radiową Roku 2003.
  60.  
  61. Sieć RMF FM to 34 studia emisyjne na całym świecie, w tym 12 studiów zagranicznych korespondentów, 16 stacji regionalnych z własnym programem, czasem reklamowym, ekipą dziennikarską oraz promocyjno-reklamową oraz 3 wozy satelitarne, w tym największy i najnowocześniejszy w Polsce, który też umożliwia emisje pełnego programu. Sygnał radia dostępny jest za pośrednictwem 59 nadajników naziemnych, platform satelitarnych, większości sieci kablowych, w systemie DAB+ oraz w internecie.
  62.  
  63. ===
  64. RMF Classic – komercyjna stacja radiowa o charakterze muzyczno-literackim, z siedzibą w Krakowie, należąca do Grupy RMF wchodzącej w skład koncernu medialnego Bauera.
  65.  
  66. Historia RMF Classic sięga swymi korzeniami roku 1998, kiedy to rozpoczęła nadawanie stacja Opera FM, która prezentowała jedynie muzykę z gatunku opery. Program był emitowany przez spółkę Opera FM, należącą do koncernu medialnego Broker FM.
  67.  
  68. 27 października 2003 roku zmieniono zarówno nazwę jak i format nadawanego programu tworząc nowy projekt jakim jest RMF Classic. Powstał on na bazie trzech rozgłośni lokalnych: krakowskiej Opery FM (powiązanej z radiem RMF i działającej od 1998 roku), warszawskiego Radia Zdrowie oraz Pomorskiej Stacji Radiowej ze Szczecina.
  69.  
  70. W kolejnych latach rozgłośnia sukcesywnie poszerzała swój zasięg. Od 2004 program RMF Classic nadawany jest w Gdańsku i Wrocławiu, a od 2007 roku - w Łodzi. Szczególnie dużo nowych częstotliwości radio pozyskało w latach 2008-2012. Uruchomiono wówczas nadajniki w Białymstoku, Bydgoszczy, Toruniu, Katowicach, Elblągu, Częstochowie, Poznaniu i Lublinie. Od 2012 roku RMF Classic nadaje również w Kielcach, Opolu, Gdyni, Olsztynie i Zielonej Górze. W 2017 roku w zasięgu rozgłośni znalazły się Włocławek i Płock.
  71.  
  72. RMF Classic - stacja o charakterze muzyczno-literackim prezentuje głównie muzykę klasyczną oraz filmową. Muzyka prezentowana jest w nowatorski, spektakularny sposób. W programie jest też miejsce na informacje o najważniejszych imprezach kulturalnych, wystawach, spektaklach teatralnych, premierach filmowych i wydawniczych. Na antenie pojawiają się także fragmenty polskiej i światowej literatury, recenzje, opinie, rozmowy z ludźmi kultury.
  73.  
  74. ===
  75. RMF Maxxx – komercyjna stacja radiowa, z siedzibą w Krakowie, należąca do Grupy RMF wchodzącej w skład koncernu medialnego Bauer. Pierwsza rozgłośnia rozpoczęła nadawanie 27 września 2004 roku o godzinie 5:00. Powstała na bazie zamkniętego przed laty przez KRRiT Radia Blue FM. Grupą docelową sieci są głównie ludzie młodzi w wieku 18–34 lat. Radio kształtuje swój nowoczesny, aktywny i modny wizerunek.
  76.  
  77. Radio RMF Maxxx zaistniało w eterze jako krakowska stacja lokalna, powstała na bazie Radia Blue FM, które wcześniej zakończyło nadawanie z powodu wygaśnięcia koncesji. Emisję rozpoczęła 27 września 2004 roku.
  78.  
  79. Zgodnie z planami nadawcy krakowska rozgłośnia miała stać się zalążkiem ogólnopolskiej sieci radiowej. Jej budowę rozpoczęto niespełna rok później od zakupu trzech lokalnych stacji należących do grupy Y-Radio: szczecińskiego Radia ABC, wałbrzyskiego Radia BRW oraz Radia BAB z Łomży. Rozgłośnie te dołączyły do sieci RMF Maxxx w listopadzie 2005 roku, po kilku tygodniach emisji przejściowego programu. Miesiąc wcześniej rozpoczęła działalność stacja w Opolu (uruchomiona na nowo pozyskanej częstotliwości).
  80.  
  81. Na początku 2006 roku sieć powiększyła się o dwie kolejne stacje: w Częstochowie oraz w Zielonej Górze (dawniej 101,7 Blue FM, Grupa Radiowa Agory). Ważną inwestycją Multimediów był zakup regionalnego Radia Vigor FM (Słupsk). W czerwcu 2006 roku radio to dołączyło do sieci RMF Maxxx, poszerzając jej zasięg o środkowe Pomorze.
  82.  
  83. W tym samym roku spółka Multimedia zakupiła udziały w czterech kolejnych rozgłośniach: Rock Radiu Mazowsze i poznańskim Radiu Kiss FM (wcześniej związanych z Agorą), a następnie kieleckim Radiu Tak i śląskim Radiu Fan. Stacje te, zanim formalnie stały się częścią sieci, nadawały tymczasowy program pod własnymi markami.
  84.  
  85. W połowie 2007 roku sieć RMF Maxxx oficjalnie objęła zasięgiem Poznań, Kielce oraz Warszawę. Kolejnym celem ekspansji Multimediów stał się rynek trójmiejski. Z końcem roku spółka zakupiła udziały w tamtejszym Radiu Eska Nord (wcześniej została strategicznym partnerem rozgłośni). Trójmiejską stację oficjalnie włączono do sieci w lipcu 2008 roku.
  86.  
  87. Do znacznego poszerzenia zasięgu doszło też pół roku później. Wówczas RMF Maxxx rozpoczął emisję w Nowym Sączu (po przejęciu lokalnego Radia Galicja), aglomeracji śląskiej (zastępując wspomniane już Radio Fan) oraz Pile (zajmując miejsce Radia 100).
  88.  
  89. W kolejnych latach sieć prowadziła ekspansję, pozyskując częstotliwości również na drodze konkursów koncesyjnych. W ten sposób w jej zasięgu znalazły się północne Mazowsze i podwrocławska Oleśnica (2010), a także Krosno (2011) i Wrocław (2012).
  90.  
  91. Istotny dla rozwoju sieci okazał się także rok 2013. Zakup grupy lokalnych rozgłośni działających pod szyldem Radia Gra umożliwił objęcie zasięgiem województwa kujawsko-pomorskiego.
  92.  
  93. Ostatnimi laty RMF Maxxx poszerza zasięg nadawania głównie powielając częstotliwości z najbliższych miejscowości do którego zostało zarejestrowany odbiór. W 2010 tym sposobem RMF Maxxx powieliło sygnał z Łomży na Białystok. W maju 2012 radio RMF Maxxx powieliło częstotliwość 96,7 MHz nadajnika w Krakowie na nadajnik w Tarnowie oraz częstotliwość 101,7 MHz nadajnika w Zielonej Górze na nadajnik w Gorzowie Wielkopolskim. 16 lipca 2012 powielono częstotliwość 97,6 MHz nadajnika Czarnorzekach na nadajnik w Rzeszowie (RTON Baranówka). W listopadzie 2012 roku powielono częstotliwość 106,7 MHz nadajnika w Gdyni (RMF Maxxx Trójmiasto) na nadajnik w Elblągu.
  94.  
  95. Stacja emituje repertuar składający się z kilkudziesięciu najnowszych przebojów (tj. format contemporary hit radio). Usłyszymy w niej muzykę z gatunku pop oraz elektroniczną muzykę taneczną (muzykę klubową) – głównie z gatunku: dance (epic house, euro house, vocal trance), house, trance i minimal, a także muzykę z gatunku hip-hop & R&B i niekiedy także utwory rockowe. Na antenie pojawiają się też nieco starsze piosenki. W nocnym paśmie dominują utwory produkcji krajowej. Utworem zagranym po raz pierwszy w historii przez RMF Maxxx była piosenka wykonana przez Chada Kroegera – „Hero”.
  96.  
  97. RMF Maxxx stosuje rozszczepienie antenowe, dzięki którym oprócz programu wspólnego dla całej sieci, emitowane są również lokalne informacje i reklamy. Zarówno wspólne pasmo, jak i lokalne serwisy wraz z blokami reklamowymi przesyłane są do poszczególnych miast z centrali w Krakowie, ograniczając do minimum koszty działania lokalnych redakcji po przejętych stacjach.
  98.  
  99. ===
  100. Radio Region – lokalna stacja radiowa, nadawana z Krakowa na częstotliwości 100,5 MHz. Właścicielem stacji jest Grupa RMF wchodząca w skład koncernu medialnego Bauer.
  101.  
  102. Radio powstało z samorządowego Radia Łan z Proszowic w czerwcu 2002 roku, a pomysłodawcami przekształcenia Radia Łan w Radio Region byli twórcy Radia Blue FM z Krakowa Eryk Woźniak i Andrzej Lenart. Na początku 2003 roku nadajnik Radia Region został przeniesiony z podkrakowskich Pietrzejowic do Krakowa jednocześnie została zwiększona moc z 100 W do 1 kW a po pół roku do 2 kW. 26 września 2004 roku stacja przeniosła się na częstotliwość 100,5 MHz, w związku ze startem RMF Maxxx Kraków – stanowiącego "zalążek" dla nowej sieci radiowej skierowanej głównie do młodzieży.
  103.  
  104. Program Radia Region wypełniony jest przebojową muzyką i rzetelną informacją. Radio Region jako jedyna komercyjna stacja w regionie emituje co godzinę oprócz informacji z kraju i ze świata również informacje lokalne. Na antenie Radia Region oprócz konkursów z udziałem słuchaczy można usłyszeć informacje o pogodzie i o stanie dróg oraz ich przejezdności. Radio Region posiada także własną witrynę internetową na której, oprócz podstawowych informacji o Radiu, można znaleźć opisy, materiały dźwiękowe i zdjęcia przedstawiające aktualne krakowskie wydarzenia.
  105.  
  106. ===
  107. Radio Gra – sieć stacji radiowych o profilu CHR nadających w województwie kujawsko-pomorskim. Siedzibą główną radia i miejscem jego założenia jest Toruń. Właścicielem stacji jest Grupa RMF wchodząca w skład koncernu medialnego Bauer.
  108.  
  109. Radio Gra powstało w Toruniu 1 października 1993 roku. Założyła je grupa dziennikarzy, która odeszła z Radia Toruń: Zbigniew Ostrowski, Katarzyna Łukomska, Przemysław Sikorski, Piotr Majewski. Nowa toruńska stacja rozpoczęła emisję programu na częstotliwości 73,35 MHz. Jej pierwszym prezesem i redaktorem naczelnym był Zbigniew Ostrowski. Po otrzymaniu koncesji w 1994 roku stacja przeniosła się na 68,15 MHz (pozostając na niej do stycznia 2000). W 1995 roku rozpoczęto nadawanie również na częstotliwości 88,8 MHz, na której rozgłośnia emituje swój główny program dla Regionu Toruńskiego do dzisiaj.
  110.  
  111. W 2002 roku (po przejęciu lokalnego Radia I) rozpoczęto emisję programu Radio Gra Inowrocław, posiadającego rano i wczesnym popołudniem lokalne pasma, w pozostałej części wypełnionego programem transmitowanym z Torunia.
  112.  
  113. Po otrzymaniu koncesji w Bydgoszczy, 24 stycznia 2005 roku na częstotliwości 106,1 MHz uruchomiono stworzone od podstaw Radio Gra Bydgoszcz.
  114.  
  115. Wykupienie włocławskiego Radia W pozwoliło 9 stycznia 2006 roku na uruchomienie czwartej stacji pod szyldem Gra, nadającej na częstotliwości zajmowanej wcześniej przez włocławską stację – 89,2 MHz.
  116.  
  117. Sieć należała do spółki Media Regionalne, skupiającej m.in. regionalne gazety, agencje reklamowe, portal regionalne oraz drukarnie. W ramach reorganizacji udziałów właściciela spółki Media Regionalne, w marcu 2013 roku Radio Gra zostało sprzedane spółce Multimedia. Tym sposobem Radio Gra znalazło się w Grupie RMF.
  118.  
  119. Stacje Radia Gra to nowoczesne lokalne, miejskie stacje adresujące swój program do słuchaczy zainteresowanych sprawami swojego maista, wydarzeniami rozrywkowymi i kulturalnymi. Format muzyczny wszystkich stacji Radia Gra to CHR (contemporary hits radio). Co godzinę Radio Gra nadaje przygotowane przez siebie lokalne serwisy informacyjne, uzupełniając je wiadomościami z kraju i ze świata przygotowywanymi w newsroomie RMF FM. Radio Gra to Radio dla ludzi aktywnych i zaangażowanych od lat aktywnie uczestniczy w życiu każdego z miast w którym nadaje swój program. Radio Gra wspiera większość imprez rozrywkowych i kulturalnych. Radio Gra również każdego roku organizuje dziesiątki koncertów, festynów, imprez plenerowych wzbogacając ofertę rozrywkową miast w których nadaje swój program.
  120.  
  121. ===
  122. Radio Aplauz – lokalna stacja radiowa nadająca we Wrocławiu na częstotliwości 95,1 MHz. Właścicielem stacji jest Grupa RMF wchodząca w skład koncernu medialnego Bauer. Stacja oficjalnie rozpoczęła działalność 19 września 1997 roku.
  123.  
  124. To kolejny, 24 już rok działalności Radia Aplauz na rynku wrocławskim. Jesteśmy najdynamiczniej się rozwijającą lokalną stacją radiową na Dolnym Śląsku. W Radiu Aplauz gramy muzykę lat 80 i 90-tych proponując jednocześnie najlepiej notowane hity ostatnich miesięcy. Do bycia notowanymi najwyżej w rankingach słuchalności dążymy z pełnym zaangażowaniem i biorąc pod uwagę ostatnie notowania, konsekwentnie pniemy się w górę.
  125.  
  126. Połowa roku 2001 stała się czasem, w którym opracowaliśmy plan promocyjny i konsekwentnie się go trzymamy. Rozpoczęliśmy w sposób dosyć prosty, od akcji patronujących imprezom w najbardziej znanych i popularnych klubach wrocławskich. W krótkim czasie udało nam się pokazać w wielu miejscach, zdobywając rynek młodych słuchaczy, szkół średnich i studentów - proponując im często różną muzycznie i tematycznie dawkę ich ulubionej rozrywki. Kolejne programy z ulubioną muzyką wzbogacają ramówkę naszej anteny. W czwartki proponujemy słuchaczom przegląd największych hitów muzycznych ostatnich lat. Programy "Hitowe granie", "Top Lista" czy "Hit Mixer" zdobyły sobie już grono wiernych słuchaczy. Podobnie jest z innym autorskim programem radia "Clubbing FM" - jedynym tego typu programem na Dolnym Śląsku z muzyką klubową. W tym wypadku wpływ na jego wygląd mają także słuchacze. Biorą udział w tworzeniu najbardziej oryginalnych muzycznie godzin wieczornych w radiu Aplauz.
  127.  
  128. Wrocław słynie w Polsce i w Europie jako miasto Jazzu, Jazzu nad Odrą. W tego rodzaju spotkaniach klubowych zdobyliśmy monopol, przejmując wszystkie najważniejsze koncerty gwiazd polskiego i zagranicznego bluesa i jazzu. Szybko postanowiliśmy rozszerzyć swoją działalność i propozycje - konsekwentnie obejmując nimi nowy przedział wiekowy słuchaczy, zwracając jednocześnie uwagę na ich zainteresowania. Opera - teatry, kina, muzea - działalność skierowana do gustów innego typu odbiorców.
  129.  
  130. Postanowiliśmy pokazać dbałość o to, co dzieje się naszym w mieście. Naszym zamiarem jest w tym żywo uczestniczyć, stając się radiem typowo wrocławskim. Słuchacz, powinien wiedzieć, gdzie warto pójść, gdzie dobrze może spędzić czas. Słuchacz uczestnicząc w interesującym go wydarzeniu musi widzieć, że my też tam jesteśmy i to dzięki nam tam poszedł. Postanowiliśmy stać się radiem, które potrafi zaproponować odbiorcy rozrywkę taką, jaką w danej chwili potrzebuje najbardziej. Konsekwentnie musieliśmy pojawić się także tam, gdzie pojawia się większość Wrocławian, na wrocławskim rynku, przy imprezach, które podkreślają związek z lokalnością i potrafią doprowadzić do identyfikacji radia z mieszkańcami stolicy Dolnego Śląska.
  131.  
  132. Stałą działalnością, która ma za zadanie związać słuchacza z anteną Radia Aplauz, a przede wszystkim uaktywnić go, oferując jednocześnie dobra zabawę, są konkursy w pasmach programowych radia. Ich formuła z założenia nie miała powtarzać utartych i sprawdzonych szablonów, ale przyciągnąć zaskakującym scenariuszem i profesjonalnym prowadzeniem. Każde z pasm programowych różni się od siebie sposobem prowadzenia - to kolejni dziennikarze, inne osobowości i jednocześnie różne pomysły. Naszą dodatkową zaletą jest fakt, iż zachowaliśmy pewną elastyczność, wychodząc z założenia, że słuchacza warto zaskoczyć nagłym pojawieniem się w studio znanego gościa, relacją z nietypowej wrocławskiej imprezy, która w innych okolicznościach mogłaby przejść bez echa.
  133.  
  134. Udało nam się stworzyć spójny zespół, który widzi konieczność łączenia wspólnych planów tak w działaniach promocyjnych, dziennikarskich jak i handlowych. Jednocześnie każdy pomysł, każda realizacja dokładnie wykorzystuje wszystkie możliwości promocyjne, oferując kompleksowo pełną współpracę wizualną, współpracę prasową, internetową i telewizyjną. Plany rozwoju promocyjnego radia są już dzisiaj wyraźnie określone. Polegają na wzmocnieniu tych elementów promocyjnych, które już dzisiaj okazały się sukcesem i trwałym położeniu akcentu na jakość i poziom akcji promocyjnych we Wrocławiu, zwłaszcza związanych trwale z lokalnością miasta. Stąd planowana akcja mająca wspólnie z naszymi zaprzyjaźnionymi mediami zajęcie się wrocławskimi domami dziecka, wychodzimy z założenia, że nie tylko okres świąteczny zobowiązuje nas do pomocy, ale chcemy by ta pomoc trwała cały rok i kolejne lata.
  135.  
  136. ===
  137. Radio Fon – lokalna stacja radiowa, nadawana z Częstochowy na częstotliwości 102,6 MHz. Właścicielem stacji jest Grupa RMF wchodząca w skład koncernu medialnego Bauer.
  138.  
  139. Radio Fon zawitało w eterze 26 sierpnia 1995 roku, jednak oficjalnie dzień później o godzinie 12 na częstotliwościach 69,62 MHz i 102,6 MHz. Koncesję rozgłośnia otrzymała 2 marca 1995 roku. W drugiej połowie 2005 roku ogłoszono, że nowym właścicielem Radia Fon została krakowska spółka Multimedia.
  140.  
  141. Częstochowskie radio nadaje w formacie CHR (Contemporary hit radio). Grupę docelową stanowią ludzie w wieku 25-59 lat.
  142.  
  143. Radio Fon to jedna z najstarszych lokalnych stacji radiowych w Częstochowie, a zarazem najdynamiczniej się rozwijająca. Jej program w ciągu dnia zapewnia słuchaczom miłą atmosferę do pracy, natomiast wieczorami jest formą rozrywki dla osób chcących usłyszeć muzykę określonego gatunku. Poza samą muzyką słuchacze mają możliwość udziału w dyskusjach na tematy związane bezpośrednio z Częstochową oraz aktualnymi wydarzeniami z życia codziennego, które prowadzą prezenterzy razem z zaproszonymi gośćmi.
  144.  
  145. Stawiamy przede wszystkim na lokalność – żyjemy tematami Częstochowy i powiatu. O najważniejszych bieżących wydarzeniach informują dziennikarze w cogodzinnych serwisach informacyjnych. Radio Fon kładzie też duży nacisk na sport - relacjonujemy zawody czołowych drużyn, między innymi rozgrywki AZS Częstochowa, Rakowa Częstochowa oraz Włókniarza, nie pomijając przy tym innych osiągnięć rodzimych sportowców.
  146.  
  147. ===
  148. Radio 90 – lokalne radio ROW-u z siedzibą w Rybniku, stacja muzyczno-informacyjna nadająca 24 godziny na dobę. Radio rozpoczęło nadawanie 13 października 1994 roku. Właścicielem stacji jest Grupa RMF wchodząca w skład koncernu medialnego Bauer.
  149.  
  150. Stacja od samego początku była bardzo silnie związana z krakowskim radiem RMF FM. Najpierw funkcjonowała jako lokalny oddział w Wodzisławiu Śląskim tej rozgłośni. Nadawała jedynie wiadomości, informacje dla kierowców i kulturalne. Dopiero w 1996 roku zaczęła nadawać własny program. Początkowo od 9.00 do 13.00. Potem stopniowo dochodziły kolejne pasma aż do nadawania całodobowego z własnym programem - wciąż jednak właścicielem spółki zarządzającej stacją jest Grupa RMF.
  151.  
  152. Podporami Radia 90 byli wówczas m.in. Bogna Komorowska-Jędrzejewska, Bartłomiej Bajerski, Joanna Mielimonka, Andrzej Mielimonka, Jan Smuda, Arkadiusz Krzywodajć, Małgorzata Kmieciak, Mariusz Ryszka, Leszek Otawa, Józek Szymaniec.
  153.  
  154. Na uwagę zasługuje zachowanie Radia 90 i jego załogi w czasie wielkiej powodzi w 1997 roku. Gdy reszta Polski jeszcze nawet nie wiedziała o kataklizmie, dziennikarze wodzisławskiej stacji nieśli pomoc ludziom z okolicznych mniejszych miejscowości i Raciborza, którym woda odebrała cały dobytek. W ówczesnej siedzibie rozgłośni przy ulicy Młodzieżowej w Wodzisławiu-Kokoszycach znajdował się punkt zbiorczy pomocy dla powodzian. Radio 90 wysłało dwa konwoje do odciętego od Polski przez wodę Raciborza, oba dotarły. Radio 90 FM zostało odznaczone za to przez WOPR. W późniejszym czasie redakcja znajdowała się w jednym z lokali na osiedlu Dąbrówki w Wodzisławiu, skąd w 2005 roku przeniesiono ją do Rybnika.
  155.  
  156. Radio 90 obejmuje swoim zasięgiem Ziemię Rybnicką i Śląsk Cieszyński. Jesteśmy stacją muzyczno - informacyjną, z przewagą nut nad słowami... W końcu muzyka jest w radiu najważniejsza. Nadajemy 24 godziny na dobę, oferując naszym słuchaczom wiadomości regionalne, z kraju i ze świata, programy muzyczne oraz informacyjne. Program swój kierujemy głównie do słuchaczy w wieku 15 - 39 lat, choć często okazuje się, że słuchają nas po prostu wszyscy. Charakterystyczne dla Radia 90 jest żywe tempo prowadzenia audycji, zarówno jeżeli chodzi o muzykę jak i słowo. Zresztą najlepiej posłuchajcie sami...
  157.  
  158. ===
  159. Radio Mega FM – polska komercyjna stacja radiowa obejmująca swoim zasięgiem całą aglomerację górnośląską. Właścicielem radia jest Grupa RMF wchodząca w skład koncernu medialnego Bauer. Stacja emituje swój program na częstotliwości 92,3 MHz z nadajnika umieszczonego na kominie Elektrowni Łaziska w Łaziskach Górnych.
  160.  
  161. Historia Radia Mega FM sięga 13 lutego 1993 roku, kiedy to w Pszczynie rozpoczęło nadawanie Radio Plesino. Początkowo było ono obecne na 73,2 MHz, później na 73,0 MHz by ostatecznie zadomowić się na koncesjonowanych częstotliwościach 72,62 MHz i 92,3 MHz. Radio Plesino miało w swojej historii kilka dłuższych i krótszych przerw w nadawaniu. Po jednej z nich - 2 sierpnia 1996 roku - powróciło w eter jako Radio Mega FM.
  162.  
  163. W październiku 1997 roku Mega FM rozpoczęła współpracę z Radiem SBB Rodło z Bytomia. Dzięki tej współpracy przez dwa lata w godzinach od 17:30 do 7:00 program Megi retransmitowany był na częstotliwości Rodła. W tym czasie Mega była radiem młodzieżowym, prezentującym muzykę dance. W październiku 1999 roku drogi obu stacji się rozeszły - młodzieżowa ekipa przeszła do Radia Rodło tworząc Radio 95,1 FM, a Mega rozpoczęła prace nad nowym charakterem. Początkowo w myśl hasła dużo grania, mało gadania, później stacja zaczęła podążać w stronę radia informacyjno-muzycznego.
  164.  
  165. W Radiu Mega FM prezentujemy tylko największe przeboje muzyki popularnej. Dominują u nas muzyczne perełki ostatniej dekady, sięgamy po przeboje lat 80, 90 a także największe dyskotekowe hity lat 90 i przełomu millenium, nie zapominając o aktualnych hitach. Na 92,3 FM nadajemy muzykę idealną do słuchania w domu, w pracy czy w trakcie jazdy samochodem jak i gwarantującą doskonałą zabawę z Radiem Mega FM przez całą dobę!
  166.  
  167. Stawiamy nie tylko na muzykę, ale i na informacje. Na 92,3 FM usłyszysz serwisy informacyjne z wiadomościami ze Śląska, kraju i świata. Nasi reporterzy i korespondenci mają za zadanie dostarczyć Wam jak najwięcej informacji z regionu.
  168.  
  169. Zapraszamy do tworzenia wspólnego progamu. Bądźcie z nami od rana. Dzwońcie, mailujcie i esemesujcie. Stańcie się częścią programu Radia Mega FM.
  170.  
  171. ===
  172. Radio Alex – zakopiańska stacja radiowa prezentująca muzykę folkową. Jedna z najstarszych komercyjnych rozgłośni radiowych w Polsce. Nadaje nieprzerwanie swój program od 10 marca 1990 roku. Właścicielem stacji jest firma "Alex Media", w której 33% udziałów ma Grupa RMF.
  173.  
  174. Radio Alex jest jedną z najstarszych rozgłośni komercyjnych w Polsce. Nadaje swoje programy od 10 marca 1990 roku. Zakopiańskie studio jest w pełni skomputeryzowane, co gwarantuje znakomitą cyfrową jakość emitowanych materiałów dźwiękowych. Dysponujemy własną siecią radiotelefoniczną, co pozwala na błyskawiczne reagowanie naszych reporterów w każdym miejscu Podhala, Spisza i Orawy.
  175.  
  176. Przez całą dobę o pełnych godzinach emitujemy lokalne serwisy informacyjne. W programach publicystycznych całą uwagę skupiamy na sprawach lokalnych. Członkowie zespołu docierają do miejscowości położonych pomiędzy Tatrami, Babią Górą, Turbaczem i Pieninami.
  177.  
  178. Radio Alex nadaje góralską muzykę folkową przez większość dnia, co czyni stację niezwykle unikatową w kraju. W jej bazie danych ma ponad 8000 utworów muzycznych. Rozgłośnia promuje muzykę i kulturę Podhala, Spisza i Orawy, a w związku z religijnym charakterem na antenie obecne są także modlitwy i transmisje wydarzeń religijnych.
Add Comment
Please, Sign In to add comment