Guest User

Untitled

a guest
Jun 11th, 2011
15,825
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
 1. Merhaba Türkiye,
 2.  
 3. Bu metin; Anonymous oluşumu Türkiye üyeleri tarafından hazırlanan ilk resmi basın bildirisidir. Bu basın bildirisinde, sizlere oluşum hakkında bir miktar bilgi verecek, Türkiye'de uygulanacak sansür gerçeğine karşı düzenlenen operasyonu açıklayacak, bazı basın yayın organlarında yer verilen yanlış bilgilendirmelerin altını çizecek ve operasyon ile ilgili olarak hedeflerimiz, beklentilerimiz ve de bundan sonrasında nasıl bir yol izleneceği gibi stratejik kararları birinci ağızdan ileteceğiz.
 4.  
 5. Tüm bunlardan önce, Anonymous oluşumunun 12 Haziran 2011 seçimleri süresince Türkiye Operasyonuna arada verdiğini ve seçimler bitip sonuçlar açıklanana kadar operasyon yapılmayacağı kararının kesin olarak alındığını siz Türk halkına ve basın mensuplarına önemle iletmek isteriz.
 6.  
 7. Anonymous oluşumu; küresel bir yapılanma olup özellikle Wikileaks belgelerinin açıklanmasına destek olması ve ambargo ilan etmiş olan Paypal, Visa ve MasterCard gibi kurumlara karşı operasyon düzenlemesi ile adını duyurmuştur. Bunun yanı sıra, pek çok ülkede özgürlükleri sansürleyen ve gerçekleri halktan gizleyen kurum ve kuruluşlara karşı uyarı amaçlı operasyonlar gerçekleştirerek sistemin yanlış işleyişi ve sansür gerçeğini tüm insanların gözleri önüne sermiştir.
 8.  
 9. Sizlerin de bildiği gibi, Anonymous oluşumu, “Operation Turkey” adı altında, Türkiye'de 22 Ağustos 2011 tarihinde yürürlüğe geçirilmesi düşünülen sansür ve filtre uygulamasının, Türk halkının özgürlüklerinin kısıtlanmasına dair tehlikeli bir uygulama olacağı üzerinde fikir birliğine vararak fikir özgürlüklerine karşı sansür uygulayan kurumlara operasyon düzenleyeceğini resmen açıklamıştı.
 10.  
 11. Operasyon Türkiye; Türkiye'de sansür uygulama kararı alan devlet kurumları, TIB, BTK ve alt kurumları ile sansüre destek veren diğer kurumlara karşı gerçekleştirilmektedir. Operasyonun hiç bir aşamasında, herhangi bir bilgi değişikliği ve sızma girişimi söz konusu değildir. Operasyon, ilgili kurumların hizmet veren sunucu sistemlerine karşı, hizmetin meşgul edilmesi ve cevap veremez duruma gelmesi boyutunda gerçekleştirilmektedir. Anonymous oluşumunun yürüttüğü bu operasyonun amacı, Türk halkına ve kurumlara, sansürün tam olarak ne olduğunu ve nasıl sonuçlar doğurdugunu göstermektir.
 12.  
 13. Anonymous oluşumu tarafından yürütülen bu operasyonla ilgili bazı basın ve yayın organlarında gerçek dışı bilgilere yer verilmiştir. Bunlardan en önemlisi operasyonun dış ülkeler ve özellikle Amerika tarafından Türkiye'ye karşı düzenlendiğidir. Bu kesinlikle doğru değildir. Operasyonu koordine eden ve kararları alan oluşum üyelerinin çoğunluğu yurt dışında veya yurt içinde yaşayan Türk vatandaşlarıdır. Ayrıca operasyonun yürütme noktası Türkiye sınırları içerisinde bulunan bir noktadır. Basında yer alan bir başka önemli haber ise TIB'ın yayınladığı basın bildirisidir. Bu basın bildirisinde sistemlerinin çalışır durumda olduğu ve operasyonun kendilerini etkilemediğini açıklamışlardır. Bu kesinlikle yanlış bir bilgidir. TIB operasyondan bir gün önce kiralık bir güvenlik firması ile anlaşarak dışarıdan destek almış ve şartnamede “index sayfasının erişilebilir olması” şartını koymuştur. Anonymous tarafından yapılan operasyonun daha ilk aşamasında TIB yönüne yapılan tüm yurtdışı bağlantılar Telekom kurumu tarafından engellenerek index sayfası sanal web sunucuları üzerinde taşınmaya başlamıştır. Bu da çözüm olmadığında yurt dışı DNS sunucularından gelen isteklere cevap vermeyecek şekilde önlem alınarak, aslında TIB kendisini yurt dışına kapatmış ve bizzat kendisine sansür uygulamıştır. Şu anda BTK ve TIB sitelerine yurt dışından yapılan web istekleri ve DNS istekleri engellidir. Anonymous TIB'in kendine sansür uygulamasını sağlamıştır ve operasyonun ilk hedefi başarılı bir şekilde sonuçlanmıştır.
 14.  
 15.  
 16. Anonymous Türkiye üyelerinin yaptığı tespitlerde, TIB'e ait olan DNS sunucularından birinin tamamen iflas etmiş olduğu ve iç ağında ip değişikliğine giderek DNS sunucularını değiştirdiği görülmüştür. DHMI, DPT ve diğer kurum sitelerine yapılan operasyon ise önceden haber verilmeksizin düzenlenerek, oluşum içerisinde alınan stratejik bir kararla gerçekleştirilmiştir.
 17.  
 18. Operasyon Türkiye'nin ana hedefi, Türk halkına karşı sansür uygulamakta ısrar eden devlet kurumlarına sansürün ne olduğunu göstermek ve sansür gerçeği karşısında çaresiz düşen Türk halkının sesi olup bu adaletsizliğe dur demektir. Operasyonlar sansür kararı resmen iptal edilene ve şu anda sansürlenen 60.000 üzerinde siteye uygulanan sansür kalkana kadar devam edecektir. Operasyona bağlı devam eden atakların boyutu ve şiddetine dair şu anda sizlere bir bilgi sunamıyor olmanın üzüntüsü ile beraber her geçen gün daha da yoğun olarak gerçekleştirileceğine ve farklı atak tipleri kullanılacağına dikkatinizi çekmek istiyoruz. Sürdürülen operasyonlarda kesinlikle bilgilerin çalınması ve değiştirilmesi, sızma yapılması ve bilgilerin yayınlanması söz konusu değildir. Anonymous oluşumu operasyonlarında bu noktaya dikkat ederek net bir duruş sergileme kararı almıştır.
 19.  
 20. Sonuç olarak; Anonymous tarafından sürdürülen “Operation Turkey” isimli operasyon 12 Haziran 2011 seçimlerinden sonra yoğun bir şekilde devam edecek, sansürlenen sitelere erişimin engellenmesinin iptal edilmesi ve sansür kararının iptal edilmesi ilan edilene kadar devam edecektir.
 21.  
 22. Şu ana kadar operasyonda izlenen politika gereği yapılan ataklar, planlanan operasyon gücünün yüzde otuzu oranındadır. Dünyanın çeşitli ülkelerinde konumlandırılmış farklı alt ekipler tarafından sürdürülen operasyonda bugüne kadar ortalama 18 gbit trafik gerçekleştirilmiştir. Sizlerle sadece bu istatistiksel veriyi paylaşabiliyoruz.
 23.  
 24. Yürütülen bu operasyon sürecinde bir sunucumuza ayyıldız ismi verilen bir grup genç saldırı düzenlemeye kalkışmış ve çok hızlı bir şekilde engellenmiştir. Daha sonra yapılan araştırmalarda ayyıldız ismi verilen ekibin eğitimsiz olduğu, hazır programlar kullandığı ve çok basit yöntemlerle hareket ettiği raporlanmıştır.
 25.  
 26. Anonymous oluşumu içerisinde, hem diğer ülkelerden hem de Türkiye içerisinden pek çok üye bulunmakla beraber bu üyeler genellikle üniversite eğitimli, kendi yazılımlarını geliştirebilen ve kendi kodunu yazan üyelerdir. Kullanılan bütün yazılımlar oluşum üyeleri tarafından geliştirilmiş olup Açık Kaynak Kod Standartlarına göre kodlanmıştır. Yazılımlar ve sistemler her geçen gün geliştirilmekte ve oluşumumuz her geçen gün büyümektedir.
 27.  
 28. Lütfen kendisine hacker ismi veren küçük ekiplerin yanlış haberlerine kanmayınız. Bu grupların yaş ortalaması 13 – 14 olarak tespit edilirken Anonymous oluşumunun yaş ortalaması 30 ila 35 arasındadır. Anonymous oluşumunun her üyesi dünyada ve Türkiye'de önde gelen üniversitelerde çok iyi bir eğitim almış olmakla birlikte önemli konumlarda çalışan insanlardır. Oluşum üyelerinin pek çoğu ödüllü güvenlik uzmanlarıdır.
 29.  
 30. Son olarak; Anonymous oluşumunun kesinlikle resmi bir web sitesi, resmi mail adresi ve facebook, twitter gibi sosyal ortamlarda resmi bir hesabı olmadığının altını çizmek isteriz. Anonymous oluşumu, herhangi bir siyasi görüş, etnik köken veya ırk çerçevesinde hareket etmemektedir. Herhangi bir siyasi oluşuma bağlı da değildir ve her zaman böyle kalacaktır..
 31.  
 32. Saygılarımızla
 33.  
 34. Anonymous Oluşumu
RAW Paste Data