Advertisement
PatrZDZ

Fiktiv Bulgaria - Vestnikarka Grupa Bulgaria

Nov 23rd, 2020
62
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 10.74 KB | None | 0 0
  1. „24 часа“ е сред най-тиражираните български ежедневници. Основан е през 1990 г. в София, като издание на Пресгрупа „168 часа“. Тематиката на вестника е в областите новини, общество, публицистика и реклама.
  2.  
  3. "24 часа" е вестникът, който прави истинска революция в пресата след 10 ноември 1989 г. Той променя изцяло стила на издаваните дотогава вестници, налага кратките информации, провокативните заглавия, в които често проявява чувство за хумор.
  4.  
  5. "24 часа" се харесва повече от младите хора, защото улавя най-актуалните тенденции в техния живот и особено в изкуството.
  6.  
  7. Известен е с оригиналните си колажи и най-вече с карикатурите на тема "Малкият Иванчо", които художникът Ивайло Нинов прави от самото начало на "24 часа". Читатели всеки ден изпращат предложения на тема "Малкият Иванчо", които Нинов превръща в карикатури с кратки реплики. Другият герой в тях, естествено, е Марийка.
  8.  
  9. Появата на "24 часа" през април 1991 г. предизвиква шеметни трансформации на вестникарския пазар в България и само след 5-6 г. той вече е променен изцяло. Дотогава господстват партийните издания, които обаче не задоволяват нуждата на читателя да бъде информиран, а го заливат с пропаганда. С логото си "Вестник за новините, каквито са" "24 часа" разбива техния модел и тези органи започват да замират.
  10.  
  11. "24 часа" е известен както с оригиналния си дизайн, така и с многобройните обществени инициативи, които създава и популяризира като "24-те чудеса на България", "Карай умно, стигни жив", "Достойните българи на годината", "Най-добрият град за живеене" и др.
  12.  
  13. През април 2006 г. по повод 15-годишния си юбилей "24 часа" е награден с почетен знак на президента на Република България за принос в съвременната журналистика.
  14.  
  15. Днес марката "24 часа" се свързва със свобода на словото, обществена активност, инициативност, критичност и безпристрастност.
  16.  
  17. През 2005 г. в интернет се появи електронното издание на вестника. То съдържа както текстовете и снимките от печатното издание, така и новини в реално време, аудио и видео материали, възможност за онлайн абонамент, пазаруване и др.
  18.  
  19. Добре е да четеш "24 часа", защото:
  20. Виждаш - снимки, лица, картини от събитията, които разтърсват България и света.
  21. Чуваш - различни гласове и гледни точки по наболели проблеми.
  22. Знаеш - тънкостите на политическите игри, задкулисните ходове и машинации.
  23. Разбираш - кой, как и защо движи дадено събитие.
  24. Усещаш - какво ще стане в близките часове и дни.
  25. Участваш - в събитията, които правят историята. Вестникът поддържа непрестанна обратна връзка с читателя и дава неговия глас и мнение.
  26. Образоваш се - вестникът е учебник за живота.
  27. Смееш се - с лекия и шеговит стил, "24 часа" е вестникът с чувство за хумор.
  28. Плачеш - ставайки съпричастен на трагедиите и драмите, с които ни сблъсква всеки ден жестоката реалност.
  29. Печелиш - като пестиш време, ръководен от страниците с полезни съвети и наставления - как да купим жилище, кола, да платим данъка и пр. Няма друг вестник, който да прави толкова игри и да раздава толкова награди, да плаща тока на читателите.
  30.  
  31. Седмични редакционни приложения на „24 часа“:
  32. Понеделник – „Джоб“ – всичко за парите
  33. Вторник – „Джаджи“ – всичко за технологиите
  34. Четвъртък – „Виж къде“ – страници за култура
  35. Петък – „Докторе, кажи!“ – страници за здраве
  36. Събота – „Истинска екстра“ – страници за звезди, истории и места (пътувания, туризъм)
  37. Неделя – „Виж как“ – страници за звезди, мода, стил, здраве, интериори
  38.  
  39. ===
  40. „Труд“ е български всекидневник.
  41.  
  42. Първият брой на вестника излиза на 1 март 1936 година в град София. След промените през 1944 година вестникът излиза под името „Знаме на Труда“ и е седмичник, който отразява промените в развиващата се Народна република България. Тогава вестникът е в ръцете на Общия работнически професионален съюз. На 15 септември 1946 г. вестникът си връща името „Труд“. От 1992 година е частен национален всекидневник. От 3 януари 1994 г. до 31 декември 2008 г. вестникът се нарича „Дневен труд“.
  43.  
  44. Той е най-тиражният всекидневник в България.
  45.  
  46. "Труд" навлезе в 84-ата си година. Неговият рожден ден е 1 март, датата на която през 1936 г. се появява брой 1 на седмичника "Труд", орган на Българския работнически съюз.
  47.  
  48. Този синдикат е казионен. След преврата от 19 май 1934 г. в България са разпуснати не само политическите партии, а и профсъюзите. На тяхно място държавата създава БРС. Заради това след 9 септември 1944 г. "Труд" е гледан накриво. Неговият 428-и брой излиза на 5 септември същата година. После на новите синдикати е забранено да използват "фашисткото" име "Труд" и седмичникът тръгва на 20 октомври 1944 г. като "Знаме на труда".
  49.  
  50. С това име излизат 91 броя като с последните два вестникът се подготвя да прерасне във всекидневник. Това става на 15 септември 1946 г., една неделя, която по политически съображения дълго беше смятана за рождена дата на "Труд".
  51.  
  52. В интерес на истината поне десет "Труд" -а е имало и преди 1936 г. Но онези издания или след време са спирали, или са били начинания, пресичани още в люлката. Докато съвременният "Труд" има в биографията си само едно прекъсване и то е от 44 дни. На 73 г. най-популярният всекидневник у нас остава млад по дух.
  53.  
  54. Млади са и повечето журналисти в него. Но има и такива, които добре помнят забравените линотипен набор и висок печат. Преди години един от тях забеляза нещо странно в първия брой на "Труд".
  55.  
  56. Вестникът вече е бил готов за печат, когато в нощта на 29 февруари 1936 г. по металните редове е играло печатарското шило.
  57.  
  58. Наистина, дори във времена, когато "Труд" е бил зависим от силните на деня, той току си е създавал сериозни неприятности с тях.
  59.  
  60. "Труд" е единственият от старите централни вестници, който не изостави името си от соцвремената, макар отдавна да не е синдикален. С това име той е най-масовият и най-влиятелен всекидневник в България. Последните три изследвания на вестникарския пазар в България потвърждават, че "Труд" е неизменен лидер сред всекидневниците.
  61.  
  62. Как се постига това? Разбира се, не само с професионализъм, последователност и традиция. А преди всичко с вярност към читателя и пълноценен диалог с него. А още - с нещо "закодирано" в името на вестника. Вече над 8 десетилетия "Труд" се прави с много труд.
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement