Advertisement
Guest User

Untitled

a guest
Jan 16th, 2018
163
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 5.92 KB | None | 0 0
  1. Романтизмът е интелектуално движение в живописта, музиката, поезията и въобще в културата и обществото, което се заражда от края на XVIII век в Европа и достига своя апогей в периода 1800 – 1850 г. От една страна, Романтизмът е реакция на индустриалната революция, а от друга, бунт срещу аристократичното общество и политическите норми на Просвещението. Макар и да е най-силно изразен в изобразителното изкуство, литературата и музиката, Романтизмът оказва голямо влияние и върху образованието, историографията и естествените науки. Ефектът му върху политиката е комплексен и значим; в най-силните си години, романтизмът се свързва с либерализъм и радикализъм, които в по-далечен план оказват влияние за зараждането на национализма.
  2.  
  3. Движението утвърждава силните емоции като източник на естетически опит и набляга върху емоции като страх, ужас и страхопочитание – най-вече това, пред с което се сблъсква човек, когато е изправен пред възвишеността на неопитомената природа и нейните изобразителните способности, които са нови естетични категории. Романтизмът издига народното творчество и древните обичаи до нещо благородно, прави спонтанността желана черта и защитатва „естествената“ наука за познанието на човешкия живот като природно условие под формата на език и обичаи. Той отива отвъд рационалния и класическия модел, за да издигне възродената култура на средновековието. Така елементи на изобразителното изкуство и повествованието, смятани за средновековни, се възраждат в опит да се избяга от ограниченията на нарастващото население, урбанизацията и индустриализацията и да се насочи погледа към екзотичното, непознатото. По този начин се цели овладяване на силата на въображението да предвижда и да се освобождава от действителността.
  4.  
  5. Романтизмът възхвалява постиженията на това, което смята за героична индивидуалност. Също така, той узаконява личното въображение като критична власт, която позволява свобода от класическите понятия за форми в изкуството. Има силна насоченост към историческа и природна неизбежност в представянето на идеите.
  6.  
  7. Периодът на Романтизма е приблизително от 1760 до 1848 година. Най-известните творци на Романизма са Гьоте (Германия), Джон Кийтс (Англия), Франсоа Рене дьо Шатобриан (Франция), Николай Карамзин (Русия), Мицкевич (Католическа Европа), Естебан Ечеверия (Латинска Америка), Уошингтън Ървинг (Северна Америка).
  8.  
  9. В изобразителното изкуство Романтизмът се проявява първо в готическата архитектура и в пейзажната живопис, където от началото на 1760-те британските художници започват да се обръщат към по-диви пейзажи и бури. Някои артисти изразяват чувства, граничещи с мистичното, много от които отричат класическото рисуване и пропорции. Романтизмът във френското изкуство е забавен от силно поддържания в академиите Неокласицизъм, но от наполеоновия период става все по-полпулярен, първоначално под формата на историческа живопис, която пропагандира новия режим. Франсиско Гоя днес е смятан за най-великият художник на Романтизма, „последният голям художник, в чието изкуство мисълта и наблюдението са балансирани и съчетани във формата на безупречно единство“.
  10. Скулптурата остава като цяло неотзивчива на Романтизма, вероятно от части поради технически причини, тъй като най-престижният материал по това време, мраморът, не се поддава на разтегливи техники.
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement