Advertisement
Guest User

Untitled

a guest
May 24th, 2018
81
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 11.94 KB | None | 0 0
  1. Ustawa o prawie autorskim- Osoba prawna- skarb państwa i jednostki organizacyjne tj. przedsiębiorstwa państwowe, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne, spółdzielnie, fundacje. Osoba fizyczna- wszyscy. Zdolność prawna-nabywamy z chwila urodzenia Odpowiedzialność karna-od 18 lat lub niektóre przypadki mniej Ustawa 27.07.2001- ochrona baz danych 12.12.2002- normalizacje Konwencja berneńska- Konwencja o prawie autorskim. Genewa Traktat światowej organizacji własności intelektualnej Prawo własności Przemyśl 30.06.2000 Patent na 20 lat ew. plus 5 na wniosek Krajowa Ustawa o Radiofonii i Telewizji, Ustawa o Bibliotekach. Ochrona przed nieuczciwa konk.: 16.04.1993 o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji 16.02.2007 o ochronie konsumentów.
  2. Co należy zrobić aby np. książka była chroniona prawnie: Książka ukończona, ustalenie(np. imię i nazwisko wykonawcy), polskie obywatelstwo twórcy lub członka UE, miejsce pierwszej publikacji w Polsce lub jednocześnie w PL i za granicą, język polski jako język pierwszej publikacji. Dzieła osierocone-nie można określić autora dzieła, konsekwencja jest niemożność określenia spadkobierców. Prawo twórcy: Oznaczenie utwór imieniem i nazwiskiem Nienaruszalność utworu i rzetelne wykorzystanie Nadzór nad sposobem korzystania z utworu Decydowanie o pierwszym udostepnieniu utworu Prawo do wynagrodzenia(uregulowane na drodze umowy cywilnoprawnej) .
  3. Prawo autorskie - ogół praw przysługujących autorowi utworu albo zespół norm prawnych wchodzących w skład prawa własności intelektualnej, upoważniających autora do decydowania o użytkowaniu dzieła i czerpaniu z niego korzyści finansowej.
  4. Utwór jest przedmiotem prawa autorskiego.
  5. Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). Prawo autorskie działa automatycznie – ochrona praw autorskich rozpoczyna się z chwilą ustalenia utworu, bez konieczności spełnienia jakichkolwiek formalności przez jego twórcę. Utwór nie musi przy tym być skończony.Utwory ktore podlegaja ochronie: Naukowe, kartograficzne, programy komp, utwory plastyczne, fotograficzne, wzornictwo przemyslowe, artyluly, projekty, utwory muzyczne, audiowizualne, pantomima, konspekty, ksiazki kucharskie, architektoniczne, muzyczne, utwory literackie(nie podlegaja krotkie informacje prasowe). Ochrona autorsko prawne: Nie sa objete odkrycia, idee, urzedowe dokumenty bez odp klauzuli, informacje prasowe.
  6. Autorskie prawa osobiste są prawami „ojcostwa utworu” i obejmują przede wszystkim prawo autora do wiązania z dziełem jego nazwiska. Prawo to nigdy nie wygasa i jest, z natury rzeczy, niezbywalne, nie można się go zrzec ani przenieść na inną osobę. W ramach ochrony dóbr osobistych autor ma prawo do przedstawiania utworu pod pseudonimem lub anonimowo.
  7. Autorskie prawa majątkowe,to monopol praw majątkowych na rzecz autora utworu lub posiadacza praw (który najczęściej uzyskał te prawa na mocy umowy z autorem). Powodem wprowadzenia praw autorskich majątkowych było zabezpieczenie interesów twórców oraz innych posiadaczy praw do utworów.Prawa autorskie mozna dziedziczyć. Autorskie prawa majątkowe są ograniczone w czasie, i trwają: przez cały czas życia twórcy i 70 lat po jego śmierci; jeżeli twórca nie jest znany – 70 lat od daty pierwszego rozpowszechnienia utworu. Jeżeli z mocy ustawy autorskie prawa majątkowe przysługują innej osobie niż twórca: 70 lat liczy się od daty rozpowszechnienia utworu; gdy utwór nie został rozpowszechniony – 70 lat od daty ustalenia utworu.Zbywalne(na podstawie dziedziczenia lub umowy).
  8. Prawa pokrewne to prawa przysługujące podmiotom, którym nie można przypisać twórczego wkładu w sam utwór, a niekiedy nawet żadnego twórczego wkładu, a jedynie tylko poniesienie pewnego nakładu inwestycyjnego. Prawa pokrewne chronią głównie interesy podmiotów, które uczestniczą w procesie przekazywania utworu publiczności. W tekście ustawy czytamy, że prawami pokrewnymi są: prawa do artystycznych wykonań, prawa do fonogramów i wideogramów, prawa do nadań programów, prawa do pierwszych wydań (a także do wydań naukowych i krytycznych),prawa do wydań naukowych i krytycznych.O ile ochrona artystycznych wykonań jest jeszcze uzależniona od „twórczego przyczynienia się” do powstania wykonania, to pozostałe prawa pokrewne istnieją tylko dlatego, że na powstanie danego dobra określone podmioty poniosły pewien nakład inwestycyjny, który zdaniem ustawodawcy wystarcza, aby dać im wyłączność na korzystanie z niego.Podobnie jak prawa autorskie, prawa pokrewne są ograniczone czasowo. Zgodnie z ustawą wygasają one: z upływem 50 lat następujących po roku, w którym artystyczne wykonanie ustalono, z upływem 50 lat następujących po roku, w którym fonogram lub wideogram został sporządzony,z upływem 50 lat następujących po roku pierwszego nadania programu,30 lat od publikacji wydania naukowego i krytycznego,25 lat od pierwszej publikacji lub rozpowszechnienia niepublikowanego dotąd utworu, do którego prawa już wygasły.
  9. Dozwolony użytek osobisty - Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego.Zakres własnego użytku osobistego obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.
  10. Dozwolony użytek publiczny, dotyczy utworów już rozpowszechnionych, np. w celach informacyjnych w prasie, radiu, tv, sprawozdaniach o aktualnych wydarzeniach, artykułach o polityce, religii itp. Istotą użytku publicznego jest prawo do licencji, czyli zgody na użytkowanie utworu. Z tego tytułu płaci się określone sumy pieniężne.
  11. Dobra osobiste to dobra niemajątkowe przysługujące każdemu człowiekowi, związane z jego indywidualnym istnieniem. Kodeks cywilny w art. 23 wymienia przykładowe dobre osobiste, np. zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska.Przyjmuje się także, że dobrami osobistymi są np. prawo do prywatności, prawo do pochowania osoby bliskiej i do pielęgnowania jej pamięci, poczucie przynależności do płci. Katalog dóbr osobistych jest wciąż rozbudowywany przez naukę i orzecznictwo sądowe.
  12. Art. 81.
  13. 1. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.
  14. 2. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:
  15. 1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych;
  16. 2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.
  17. Art. 82.
  18. Jeżeli osoba, do której korespondencja jest skierowana, nie wyraziła innej woli, rozpowszechnianie korespondencji, w okresie dwudziestu lat od jej śmierci, wymaga zezwolenia małżonka, a w jego braku kolejno zstępnych, rodziców lub rodzeństwa.
  19. Art. 83.
  20. Do roszczeń w przypadku rozpowszechniania wizerunku osoby na nim przedstawionej oraz rozpowszechniania korespondencji bez wymaganego zezwolenia osoby, do której została skierowana, stosuje się odpowiednio przepis art. 78 ust. 1; roszczeń tych nie można dochodzić po upływie dwudziestu lat od śmierci tych osób.
  21.  
  22. Art. 84.
  23. 1. Twórca, a wydawca lub producent na żądanie twórcy mają obowiązek zachowania w tajemnicy źródeł informacji wykorzystanych w utworze oraz nieujawniania związanych z tym dokumentów.
  24. 2. Ujawnienie tajemnicy jest dozwolone za zgodą osoby, która powierzyła tajemnicę, lub na podstawie postanowienia właściwego sądu.
  25. Nieuczciwa konkurencja – dział prawa prywatnego mający na celu ochronę interesów przedsiębiorców oraz, w mniejszym stopniu, konsumentów, przed działaniami sprzecznymi z prawem lub dobrymi obyczajami. Czynami nieuczciwej konkurencji są na przykład: wprowadzające w błąd oznaczenie przedsiębiorstwa,fałszywe lub oszukańcze oznaczenie pochodzenia geograficznego, bądź wprowadzające w błąd oznaczenie, towarów albo usług, naśladownictwo produktów, jeżeli może wprowadzić klientów w błąd co do tożsamości producenta lub produktu,naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa,nakłanianie do rozwiązania lub niewykonania umowy,pomawianie lub nieuczciwe zachwalanie, utrudnianie dostępu do rynku, na przykład poprzez stosowanie cen dumpingowych przekupstwo osoby pełniącej funkcję publiczną,nieuczciwa lub zakazana reklama, organizowanie systemu sprzedaży lawinowej oraz prowadzenie lub organizowanie działalności w systemie konsorcyjnym.
  26. Aby wynalazek został objęty ochrona prawna należy spełnić nast. wymagania: Musi być nowy, musi mieć poziom wynalazczy(skutki jakie przyniesie wynalazek-rozwiązuje pewien konkretny problem dotychczas nierozwiązywalnego, zaspokaja pewna potrzebę społeczną, zastosowanie środka wbrew znanym uprzedzeniom, rozwiązanie znana ale nie w pokrewnej dziedzinie nauki) musi mieć przemysłową stosowalność(wskazanie konkretnego problemu technicznego który wynalazek rozwiązuje, nie musi jednak wskazywać najlepszego zastosowania wynalazku). Spełnienie trzech warunków nie są jedynymi kryteriami(nie zawsze może być objęty ochrona prawną mimo spełnienia war.). Do ustawowej kategorii wynalazki nie są zaliczane: odkrycia, osiągnięcia naukowe i metody matematyczne, wytwory o charakterze wyłącznie estetycznym, plany i zasady dotyczące działalności gospodarczej oraz gier, programy maszyn cyfrowych. Nie udziela się patentów gdy wynalazek może być wykorzystany sprzecznie z prawem lub powszechnie przyjętymi obyczajami(naruszanie moralności, sposoby kontrolowania rozwoju). Jeśli wystawimy wynalazek na wystawie przed zgłoszeniem do urzędu patentowego, to otrzymuje on tymczasowa ochronę prawną. Okres ochronny wynosi 20+5lat. Unieważnienie patentu może zostać wydany na skutek zgłoszenia osoby mającej interes prawny, jeżeli wykaże ona ze spełnione zostały wymagania. Samoczynne wygaśnięcie patentu: Na skutek zrzeknięcia się twórcy jednak za zgodą osoby która z wynalazku korzysta, nieuiszczenia przewidzianej w terminie opłaty okresowej, na skutek krwawej utraty możliwości korzystania z wynalazku np. z braku materiału potrzebnego do korzystania z wynalazku. Ochrona wzorów użytkowych: Musi spełnia funkcje użyteczne, musi być nowy, ma charakter techniczny(stanowi róże techniczne), nie jest wymagania poziom wynalazczy, okres ochrony to 10lat i nie podlega przedłużeniom. Ochrona wzorów przemysłowych: Ozdobne estetyczne elementy towaru, celem jest wzrost wartości ekonomicznej, możliwość odróżnienia jednego roweru od innego. Okres ochrony 5*5lat. Wzór powinien być udostępniony publicznie, powinien różnić się od już istniejących. Nie udziela się wzorom przemysłowym, elementów zawierających emblematy państwowe Znaki towarowe: Nowe, indywidualny charakter, należy korzystać ze znaku w takiej postaci w jakiej został wpisany do rejestru. Okres ochrony (10lat) Oznaczenie geograficzne -ograniczenie bezterminowe. Pierwszeństwo wystawowe- wynalazek podlega ochronie tymczasowej od momentu wystawienia na wystawie. W biurze patentowym zgłasza się: opis wynalazku ujawniający jego istotę, skrót wynalazku, rysunki. Przedmiot podlega ochronie, jeżeli wszystkie potrzebne dokumenty zostaną przesłane do urzędu. Ocena nowości wynalazku należy do obowiązku urzędu patentowego. Twórca wynalazku może odwołać się od wyroku. Reklama nie może ranić przekonań religijnych, kulturowych. Nie może być dotkliwa dla nikogo. Nie może krzywdzić jakiekolwiek rasy. Musi być uczciwa.
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement