Advertisement
btyr

Untitled

Jan 23rd, 2018
304
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 4.00 KB | None | 0 0
  1. http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1538-7836.2005.01204.x/full
  2. http://www.kardio.hr/pdf/Cardiologia%20croatica%202016%2011_10-11_445.pdf
  3. http://www.msd-prirucnici.placebo.hr/msd-prirucnik/kardiologija/bolesti-perifernog-venskog-i-limfatickog-sustava/kronicna-venska-insuficijencija-i-postflebiticki-sindrom
  4.  
  5.  
  6. Primarna profilaksa venske tromboembolije kod onkoloških pacijenata koji primaju ambulatorno kemoterapiju.
  7. Prevencija krvnih ugrušaka kod nehospitaliziranih onkoloških pacijenata koji primaju kemoterapiju.
  8. Dosadašnje spoznaje
  9. Onkološki pacijenti imaju povećane šanse stvaranja krvnog ugruška u venama (poznato kao venska tromboembolija) od normalne populacije.
  10. Kemoterapija dodatno povećava ovaj rizik.
  11. Određeni broj faktora specifičnih za tumor kao što su sklonost krvarenju na mjestu tumora ili smanjeni broj krvnih pločica (trombocitopenija) uzrokovan kemoterapijom mogu povećati broj komplikacija krvarenja kod onkoloških pacijenata koji koriste lijekove za sprečavanja i liječenje krvnih ugrušaka (antikoagulansi).
  12. Ovaj sustavni pregledni rad je razmatrao učinkovitost i sigurnost antikoagulansa u sprečavanju krvnih ugrušaka kod onkoloških pacijenata na kemoterapiji.
  13. Ključni rezultati
  14. Uključeno je 26 randomiziranih kontroliranih pokusa s ukupno 12,352 ispitanika (zaključno s lipnjom 2016.)
  15. Niskomolekularni heparin i ultra-niskomolekularni heparin semuloparin su povezani sa statistički značajnim smanjenjem simptomatskih krvnih ugrušaka.
  16. Nisu pronađeni dokazi koji govore u prilog povećanom riziku velikih krvarenja sa semuloparinom ili niskomolekularnim heparinom, ali zbog neslaganja oko točne učestalosti ne može se isključiti da je rizik dvostruko povećan.
  17. Nije utvrđena jasna korist semuloparina i niskomolekularnog heparina za stopu preživljenja.
  18. Kod osoba s multipli mijelomom niskomolekuloarni heparin u usporedbi s antagonistom vitamina K varfarinom je statistički značajno smanjio učestalost krvnih ugrušaka, dok razlika s aspirinom nije bila statistički značajna.
  19. Nije bilo velikih krvarenja s niskomolekularnim heparinom ili varfarinom, a kod osoba koje su primale aspirin stopa učestalosti je bila ispod 1%.
  20. U jednoj studiji koja je istraživala nefrakcionirani heparin nije došlo do venske tromboembolije ili velikog krvarenja.
  21. Nije bilo spomena krvnih ugrušaka u te dvije istraživane skupine.
  22. Podaci za varfarin u usporedbi s placebom su previše ograničavajući da bi govorili u prilog korištenju varfarina u prevenciji krvnih ugrušaka kod onkoloških pacijenata.
  23. Jedna pedijatrijska studija koja je istraživala antitrombin nije pronašla statistički značajan učinak na krvne ugruške i velika krvarenja u usporedbi s nekorištenjem istog.
  24. Jedna pedijatrijska studija koja je istraživala antitrombin nije pronašla statistički značajan učinak na krvne ugruške i velika krvarenja u usporedbi s nekorištenjem istog.
  25. Kvaliteta dokaza
  26. Kvalitete korištenih studija su niske do visoke, tako da bi buduće studije mogle promijeniti mišljenje o točnosti trenutnih spoznaja, naročito vezanih za sigurnost antikoagulansa.
  27. Kvaliteta dokaza je u rasponu od visokih do jako niskih ovisno o različitim ishodima i usporedbama.
  28. Glavni ograničavajući čimbenik koji je bio glavni razlog smanjenja kvalitete dokaza nekih ishoda su nepreciznost i rizik pristranosti.
  29. Relativno nizak broj studija, sudionika i kliničkih događaja su onemogućili procjenu utjecaja dobi i tipa ili stadija tumora na učinke liječenja, kao i na odlučniji zaključak utjecaja antikoagulansa na rizik krvarenja.
  30. Ni jedna studija nije istraživala intermitentnu pneumatsku kompresiju ili elastične kompresivne čarape za prevenciju venske tromboembolije.
  31. Hrvatski Cochrane​<br>​Preveo: Igor Vlatković​<br>​Ovaj sažetak preveden je u okviru volonterskog projekta prevođenja Cochrane sažetaka. Uključite se u projekt i pomozite nam u prevođenju brojnih preostalih Cochrane sažetaka koji su još uvijek dostupni samo na engleskom jeziku. Kontakt: cochrane_croatia@mefst.hr
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement