Advertisement
Not a member of Pastebin yet?
Sign Up,
it unlocks many cool features!
- [b]O wielopieluchowaniu ogólnie[/b]
- [u]Ciekawostka:[/u] warto się chwilę wstrzymać z wprowadzeniem pieluch wielorazowych (czyli nie stosować ich od samego urodzenia) z dwóch powodów: położne w szpitalu raczej preferują pieluchy jednorazowe, po drugie w pierwszych tygodniach życia maluch ma gojącą się ranę (kikut pępowinowy), którą dobrze jest wietrzyć. Pieluchy jednorazowe albo łatwiej wywinąć albo posiadają specjalne wycięcie (niektóre wielorazowe też mają to wycięcie - ale nie każdy chce kupować wielorazowe tylko dla niemowlaka - niektórzy wybierają wielorozmiarowe). Warto również w domu mieć pieluchy jednorazowe na zapas np. gdyby dzieckiem miała się zająć rodzina (zazwyczaj łatwiej im użyć jednorazowych, bo większość w nie umie), skończyłyby nam się suche wielorazowe lub w razie oddawania dziecka do żłobka/przedszkola (słyszałam historie, że w żłobku nie chcą używać wielopielo - bo to za dużo zachodu, potem trzeba zwracać te brudne pieluchy do prania, bo nie każdy umie je obsłużyć itd.).
- Pieluchy wielorazowe mają wiele [u]systemów[/u] (rodzajów), ale większość sprowadza się do dwóch podstawowych wymagań: chłonna część od strony pupy i nieprzemakająca część od strony zewnętrznej. Te części mogą być oddzielnymi produktami (np. wkład chłonny i otulacz) lub zamykać się w całości (all in one- AIO). Każdy z systemów ma zazwyczaj swoje wady i zalety, ale lepsza pieluszka wielorazowa jakakolwiek niż żadna :-).
- Nie radzę uczenia się skrótów angielskich nazw, tylko jeśli już znamy angielski to po prostu rozumienia samych nazw. Ewentualnie, można zdać się na logikę i obserwację - jak coś ma w środku napy, to trzeba włożyć do tego część chłonną z napami, jak coś ma w środku już część chłonną to nie trzeba wkładać nic. Trochę praktyki i rzeczy same wskakują na odpowiednie miejsce.
- Albo nie i kończymy wtedy z kupą na kolanach, zdarza się.
- Systemy pieluch wielorazowych są dobrze opisane tutaj:
- [url]https://wieluszki.pl/rodzaje-pieluch-wielorazowych/[/url]
- [url]https://chmurkabiala.pl/wpis/rodzaje-pieluch-wielorazowych/[/url]
- Jest jedna rzecz, którą te artykuły średnio tłumaczą - mianowicie prefold. [u]Prefold[/u] to wkład chłonący wilgoć, który czasem jest sprzedawany w formie dużego, wielowarstwowego prostokąta. Można go składać "na trzy" (czyli nie ma pół, tylko na trzy części - na środku szerszą, po bokach dwie węższe zachodzące na siebie) i po jednej stronie wywija na zewnątrz te złożone części. Wychodzi coś podobnego do lejka albo litery Y. Tutaj zdjęcie po i przed:
- (nie reklamuję tego produktu, tylko znalazłam odpowiednie zdjęcie)
- [url]https://www.wielorazowepieluszki.pl/product-pol-57027-Avo-Cado-Prefold-z-Bawelny-Niebielonej-Size-1-1szt-braz.html[/url]
- Tutaj film o rodzajach zastosowań:
- [url]https://www.youtube.com/watch?v=RYTIg_2Tpp4[/url]
- (Generalnie fajnie, bo jest wspomniane o różnych potrzebach - dla dziewczyn część chłonąca siki po środku, dla chłopaków z przodu, a do wyłapywania kup z tyłu)
- Jest jeszcze metoda - zamiast składać zewnętrzne części, to się je zwija w ruloniki - dzięki temu po zewnętrznych stronach, między udami dziecka powstają zgrubienia - to co wpadnie do środka - nie wypływa tak łatwo na zewnątrz. W terminologii żeglarskiej - powstają burty, hehe (ale to tylko kolejna nazwa do nauczenia, dlatego opisałam).
- Na pewno natkniecie się nie raz na inne metody składania prefoldów/pieluch tetrowych - warto znaleźć taką, która jest dla nas najłatwiejsza i najlogiczniejsza :-). W końcu mamy to robić o 3 w nocy wybudzone z niespokojnego godzinnego snu, czyli automatycznie.
- Ważną rzeczą do przyswojenia, której jeszcze nie rozgryzłam - jest [u]pielęgnacja kolejnych części pieluch[/u] (wełniane np. trzeba prać w odpowiednich warunkach i co jakiś czas lanolinować, polarowych nie można prać w wysokich temperaturach). Myślę, że wyjdzie w praktyce, ale w chwili obecnej, kiedy mam istny miszmasz (dostałam cały karton z różnymi pieluchami, systemami, tkaninami, wzorami) - jest to trudne zagadnienie.
- [b]Dodatkowe akcesoria, które warto mieć:[/b]
- - klamerka snapi lub rzepasek (klamerka z trzema zapięciami lub pasek naokoło brzucha - na rzep) - dzięki temu można zamknąć wkład np. z prefoldu.
- - worek z materiału PUL - czyli taki prawie nieprzemakalny worek z zamkiem błyskawicznym. Można go ze sobą zabierać na wyjścia lub wyjazdy. Generalnie wkłada się do niego zużyte/mokre pieluchy (chociaż najlepiej najpierw z nich wytrząsnąc kupę, jeśli już będzie stała - do toalety), a potem w domu opróżnia zawartość do pralki (sam worek też się pierze). Zaletą jest to, że w jedną stronę nie zabiera tyle miejsca, co np. plastikowe pojemniki, a w drugą... cóż można to nieco skompresować, naciskając. Taki worek od lat z powodzeniem stosuję jako worek na brudne ubrania albo na ręcznik z basenu.
- - pojemniki plastikowe na brudne pieluchy - jak się jedzie gdzieś na dłużej lub w domu to można używać do gromadzenia pieluch (zamiast worków PUL). Widziałam zastosowanie pojemników na karmę dla psów i pranie (z firmy BranQ akurat). Są też pojemniki specjalistyczne.
- - bawełniane wielorazowe waciki do przemywania pupy (jak już odchodzimy od chemii i chronimy środowisko to warto nimi zastąpić jednorazowe chusteczki nawilżane - słabej jakości nadużwane chusteczki jednorazowe potrafią skleić wargi sromowe u dziewczynek).
- - jednorazowe chusteczki na bazie wody - w razie wypadku, większych wyjść, przebywania w warunkach "polowych"
- - maść do pupy na podrażnienia (przede wszystkim bez cynku - taka z cynkiem stosowana tylko przy wskazaniach medycznych - niektóre materiały niszczy - polar zapycha). Przy wielopielo rzadziej się w ogóle pupę smaruje, bo się nie odparza jak przy klasycznych pampersach.
- - zwijany chłonący podkład na przewijak (lub mata do przewijania) - to jakby nam kiedyś przyszło przewijać w warunkach totalnie polowych - taką matę/podkład nieprzemakalny można nawet rozłożyć na ziemi i przewinąć dzieciaka na plaży :-).
- - proszki i odkażacze - o praniu pieluch warto poczytać więcej (generalnie najpierw wyrzuca się stałą kupę do toalety/zapiera pieluchę - to przy starszym dziecku, jedzącym normalnie, potem płucze na małych obrotach, następnie pierze w małych obrotach - ograniczenie do 1000-800 obrotów*), można stosować sam proszek przy praniu w 60 stopniach lub proszek + odkażacz (np. bio nappy fresh) przy praniu w 40 stopniach. Nikt nam też nie zabroni stosować odkażacza przy 60 (na zapas). * Ograniczenie obrotów związane jest z materiałem PUL i jego nieprzemakalnymi właściwościami. Do prania można dorzucić oprócz wkładów - otulacze, worki PUL, waciki kosmetyczne wielorazowe, wkładki laktacyjne wielorazowe, dziecięce ubranka itd. **Warto poczytać o powiązaniu rodzaju wkładu z temperaturą - polar? i płynami do płukania.
- Pamiętajcie, że w USA jest również trend całkowitego odejścia od jakichkolwiek pieluch - rodzice na podstawie obserwacji dziecka (czasu od ostatniego zdarzenia, min i zachowania) wyczuwają moment wypróżniania i podstawiają je nad umywalkę/zwykłą toaletę. Dziwne, straszne, ale są też takie systemy. Także wielopieluchowanie nie jest aż takie złe i trudne ;-).
- ----------------------------------
- [b]Wyprawka pieluchowa[/b]
- Nie mam własnego doświadczenia, więc jeśli jest tutaj jakaś mamusia z doświadczeniem, to proszę o uzupełnienie - praktyczne - listy.
- Ilość pieluszek na początku jest większa, ponieważ dziecko potrzebuje dużo przebierania (często sika), ale z drugiej strony - nie muszą to być aż tak chłonne materiały jak później. Zwyczajnie - małe dzieci są mniejsze, mają mniejsze pęcherze, mniej jedzą itd.
- Trzeba również dostosować potrzeby do posiadanych warunków (systemów pieluszek) - niektóre pieluchy potrzebują prania po każdym użyciu (all in one), niektóre potrzebują wymiany tylko wkładu. Czasami trzeba też oprać otulacz, czasami wszystko przesiąknie. To jest wojna ;-).
- Na końcu tego artykułu jest rozpiska ile czego potrzeba - w zależności co ile planujemy robić pranie.
- [url]https://pieluszkarnia.pl/Rodzaje-pieluszek-cinfo-pol-48.html[/url]
- A tutaj w praktyce rozpisane ile czego na jaki wiek:
- [url]https://www.drogeria-ekologiczna.pl/212_pieluszki-wielorazowe-wyprawka.html[/url]
- Tu też jest wytłumaczony podział na systemy.
- Tutaj jest jeszcze artykuł z filmem, ale ostrzegam - to jest robione na zlecenie firmy, więc jest lokowanie produktu:
- [url]https://mommymouse.com.pl/pieluszkowe-abc/wybierz-najlepsze-pieluszki-i-akcesoria-czyli-ekologiczna-wyprawka-noworodka/[/url]
- [b]Podsumowując w skrócie - zakładając pranie co ok 2-3 dni trzeba się zaopatrzyć w ok. 30 różnych zestawów.[/b]
- Wydaje się, że najwygodniej jest kupić 8 otulaczy (tej nieprzemakalnej części) i ok. 30 wkładów (tej części chłonącej). W tej mniej optymistycznej wersji, że otulacz zmieniamy co 4 razy (8 otulaczy + 32 wkłady).
- Jednak, jeśli planujemy stosować od początku system all-in-one (lub kieszonki) to potrzebujemy 30 pieluch (bo je się pierze po każdym razie). Przy kieszonkach to w ogóle się komplikuje, bo liczysz 30 kieszonek + 30 wkładów.
- Już zupełnie skomplikowane się to staje, jeśli mamy kilka systemów do wyboru - wtedy trzeba uwzględnić ile wkładów do którego, co ile zmian co zmieniamy...
- Dlatego wydaje się najprościej wziąć otulacze + wkłady. (Z drugiej strony, jeśli kupujemy/dostajemy zestaw łączony - no to wiadomo, nie wyrzuci się - tylko przeliczy.)
- Jeśli zastosujemy pieluchy wielorozmiarowe (mają napy umożliwiające dostosowanie długości i szerokości), to z jednej strony - w przyszłych zestawach je uwzględniamy i musimy mniej dokupować, a z drugiej strony - musimy się od początku męczyć z dostosowywaniem rozmiaru. Co dla początkującego rodzica nie musi być takie proste i oczywiste.
- Tylko, że jak nam się urodzi wielgachne dziecko z dużą pupą i brzuchem, to może się okazać, że od razu wskakujemy w wyższy rozmiar.
- ----------------------------------
- [b]Jak zaoszczędzić na wielopieluchach?[/b]
- Dla niektórych rodziców kwestia kupowania wyprawki dla noworodka jest na tyle odprężająca, że nie kierują się limitami pieniężnymi. Warto pomyśleć jednak o tym, że niemowlaki bardzo szybko zwiększają wymiary, więc zwyczajnie - nie zawsze warto kupować im jak najdroższe rzeczy.
- Metody oszczędzania:
- - można kupić pieluchy z drugiej ręki (np. na Vinted, OLX, allegro, bazarku czy innych platformach);
- - można pieluchy komuś oddać lub już niepotrzebne - sprzedać;
- - pieluchoteki i wypożyczalnie pieluch wielorazowych, poniżej lista wypożyczalni, warto też szukać na facebooku. Lista pieluchotek:
- [url]https://www.jestemwielo.pl/pieluchy-wielorazowe/wielorama-firm/pieluchoteki/[/url]
- Jest to o tyle dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, że wypożyczając jakąś firmę, od razu ją testujemy i wyrabiamy sobie opinię na podstawie pupy naszego dziecka :-), czyli w praktyce.
- - otulacze można uszyć samemu, a otulacze z wełny - wydziergać (wtedy płaci się za sam materiał)
- Sporo informacji na pewno można znaleźć w grupach zamkniętych na facebooku, jednak nie każdy z tego korzysta (w tym ja).
Advertisement
Advertisement
Advertisement
RAW Paste Data
Copied
Advertisement