Advertisement
Guest User

Untitled

a guest
Jan 19th, 2020
151
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 4.77 KB | None | 0 0
  1. Zagadnienia do colloquium z wykładu Modelowanie Statystyczne od prowadzącego
  2. Primo: wszystko co napisałam to jest #chyba
  3. Secundo: czytać wiki. Polską i angielską, z naciskiem na angielską -> jest prostsza i często trafniejsza. No i guglować obrazki.
  4.  
  5. 1. Różnica między generatorami liczb losowych i pseudolosowych:
  6. Nie wiem jaka jest różnica (just google it) ale robił na wykładzie własny generator: kilka kolumn w excelu wypełnionych randem 0-1 (teoretycznie ktoś mógłby siedzieć i rzucać monetą). Zsumowane kolumny -> liczby losowe z rozkładem normalnym.
  7. Rozkład normalny: zsumowane X losowych czynników, im więcej tym lepiej, w zasadzie o dowolnych rozkładach (ale nie wszystkie o jakimś jednym konkretnym bo wiadomo że zdominuje xd).
  8.  
  9.  
  10. 2. Przykład dyskretnej zmiennej losowej i jej modelowanie
  11. Chyba(!) temperatury minimalne/maxymalne/średnie dla danego miesiąca. Był na pewno jakiś przykład z takimi danymi pogodowymi, wydaje mi się że tu. xd Modelowania szczerze nie pamiętam, nie wiem czy było nawet. Zabawa z wykresami w excelu.
  12.  
  13.  
  14. 3. Modelowanie zmiennej losowej o rozkładzie normalnym (dwa sposoby)
  15. Na polskiej wiki jest coś w artykule o rozkładzie normalnym, podtytuł "Generowanie wartości losowych o rozkładzie normalnym".
  16.  
  17. 4. Modelowanie korelacji
  18. Wykresy rozrzutu tutaj były omawiane: kształt chmury punktów wskazuje jaka jest korelacja i czy wgl jest. Jeżeli jest kółko, to nie ma żadnej korelacji. Im bliżej "linii" są rozrzucone punkty, tym większa korelacja. To czy linia wznosi się czy spada wskazuje czy jest korelacja ujemna czy dodatnia. Wyguglować obrazek i przyglądnąć się jak te punkty dla różnych wartości korelacji się układają.
  19.  
  20.  
  21. 5. Wielowymiarowy rozkład normalny
  22. Nie wiem co o tym można powiedzieć: google grafika. Masz rozkład normalny na obydwu osiach. robi się górka.
  23.  
  24.  
  25. Wgl dobrze jest sobie poczytać o rozkładzie normalnym na wiki tak porządniej:
  26. - wykres gęstości prawdopodobieństwa i dystrybuanta, jak wygląda, ocb, co jest na osiach.
  27. - Gdzieś wyguglował ładny wykres gęstości prawdopodobieństwa (na wiki taki niebieski) ale źle oś pionowa była źle podpisana, bo były same wartości liczbowe bez jednostki, a to błąd. Na osi X skoro są jednostki sigma, to na osi Y powinny być jednostki 1/sigma.
  28. - reguła trzech sigm, punkt przegięcia
  29. - średnia != wartość oczekwiana. Pamiętać trzeba że w prawdziwym życiu mając dane nigdy nie znamy wartości oczekiwanej rozkładu.
  30. - odchylenie standardowe: wzory z próby, z populacji. Tutaj mówił że w życiu jest tylko z próby: nigdy nie zna się całej populacji (nie zgadzam się z tym tak do końca ale ok xd). Nigdy nie zna się też 'mi' (wartości oczekiwanej), no bo skąd, jak ma się tylko dane/próbkę. Jak generujemy sami liczby to wiemy co w funkcję wpisujemy, ale mając same dane nie jesteśmy w stanie tego odtworzyć. We wzorze na odchylnie standardowe z próby w mianowniku jest n-1, tłumaczył czemu, ale słabo pamiętam jego wersję: ogólnie chodziło o to że w zależności od tego jaka nam się próbka trafiła tak średnia może być nieco bardziej na lewo-prawo, i to n-1 ma to jakoś 'odciążyć'. Na polskiej wiki jest to opisane, ale też czepiał się opisu, bo nigdy nie znamy 'mi' a tam jest napisane że we wzorze z populacją znamy XD I jest tam też użyte słowo "dodakowo" co jest zupełnie zbędne: po prostu przybliżamy i tyle.
  31.  
  32.  
  33. 6. Modelowanie wartości odstających
  34. Nie pamiętam zupełnie o co może tutaj chodzić :< Pewnie wykresy jakieś po prostu gdzie te wartości wywala w kosmos. Nie pamietam tego u niego 😞
  35.  
  36. 7. W partii 100 sztuk produktu stwierdzono 5 sztuk wadliwych. Podaj procent wadliwości i jego dokładność.
  37. https://www.adamwalanus.pl/Dyd.html ->niżej na stronie "wynik liczbowy i jego niepewność"
  38. https://www.adamwalanus.pl/2016/cyfry-znaczace.html
  39. Ogólnie bardzo się tego czepiał jak poprawnie podawać wyniki liczbowe: do dwóch cyfr znaczących po przecinku. Zero po przecinku nie jest cyfrą znaczącą, ale po liczbie już jest, tam są przykłady i programik.
  40. Kolejna rzecz do której kiedyś miał pretensje to że ludzie podają wyniki że np. średnio dzieje się cośtam-cośtam, a nie podają odchylenia standardowego ani istotności statystycznej, więc taka średnia to do niczego jest, ale nie wiem czy to przy okazji tego punktu czy wgl to nie na temat tutaj xd
  41.  
  42.  
  43. 8. Wykonano pięć pomiarów pewnej wielkości:
  44. 123.4, 123.9, 124.4, 122.4, 124.3; podaj wynik końcowy.
  45. Pewnie chodzi właśnie o średnią i odchylenie standardowe.
  46.  
  47. 9. Dwa razy zmierzono pewną wielkość, otrzymano wyniki:
  48. 123.4+-1.2, 124.56+-0.47; podaj wynik końcowy.
  49. Tak jak wyżej pisałam, na pewno tu się będzie czepiać jak ktoś źle mu wynik poda jeśli chodzi o te cyfry znaczące.
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement