SHARE
TWEET

Untitled

a guest Jan 22nd, 2020 182 Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
 1. 16:30
 2. Firmy
 3. Bratislavský Volkswagen opäť ruší zmeny a žiada vládu aby po vzore Nemecka zaviedla kurzarbeit
 4. Ivan Haluza
 5. Bratislavský závod Volkswagenu. Foto – TASR
 6. Bratislavský závod Volkswagenu. Foto – TASR
 7.  
 8. Len krátko po trojtýždňovej vianočnej odstávke chystá bratislavský Volkswagen ďalšie dočasné odstavenie liniek. Všetkým svojim výrobným zamestnancom už dal vedieť, že vo štvrtok a v piatok v prvom februárovom týždni zostanú doma.
 9.  
 10. Zamestnanci znervózneli. Takzvané odvolanie zmien sa občas v automobilke deje, no nikdy to nebolo po sviatočných či prázdninových odstávkach, lebo počas nich sa objednávky zvykli nahromadiť.
 11.  
 12. Samotná fabrika však ľudí upokojuje, že nič mimoriadne sa nedeje. Prácu nikto nestratí. V lete sa automobilka v kolektívnej zmluve s odbormi zaviazala, že pre nadbytočnosť nebude prepúšťať päť najbližších rokoch. Oznámeným odvolaním dvoch pracovných dní fabrika podľa jej vedenia iba reaguje na celosvetové poklesy predaja áut.
 13. [ TIP: Odoberajte nové články v rubrike Firmy e-mailom. ]
 14. Kurzarbeit je nástroj, ako si udržať zamestnancov
 15.  
 16. Nové na aktuálnej situácii je však aj to, že najväčšia domáca firma žiada štát, aby zamestnancom so zrušenými zmenami začal časť miezd nahrádzať z odvodov, ktoré si platia do fondu nezamestnanosti.
 17.  
 18. Tak preklenuje ťažšie časy so skresanými objednávkami a zamestnancami sediacimi doma už dlhšie Nemecko aj Rakúsko. Takzvaný systém kurzarbeit teraz chce priniesť na Slovensko aj slovenský Volkswagen. Chce ho pre všetky domáce firmy, ktorým na čas výrazne padnú objednávky, no zamestnancov si chcú udržať.
 19.  
 20. „Aktuálnym odvolaním zmien iba flexibilne reagujeme na zmeny globálnych podmienok. No v súvislosti s touto témou by sme privítali aj nové zákonné opatrenia, ktoré podporia zvýšenie flexibility pracovnej sily obzvlášť v týchto náročných časoch. Dobrým a osvedčeným príkladom je inštitút kurzarbeit fungujúci v zahraničí,“ uviedla pre Denník E hovorkyňa slovenského Volkswagenu Lucia Kovarovič Makayová.
 21.  
 22. Prečo pri kurzarbeite vyhrávajú všetci:
 23.  
 24.     Firmy, ktoré na čas prišli o časť svojich zákaziek, nemusia zaučených zamestnancov prepúšťať, lebo aj keď ich nechajú doma, štát respektíve Sociálna poisťovňa im vypomáha s dopĺňaním príjmov zamestnancov.
 25.     Zamestnanci čakajúci doma na prácu získajú takmer celý svoj príjem a platenie ich výdavkov či splácanie úverov nie je nijako ohrozené. Bez zapojenia štátu dnes firmy zo zákona platia takýmto pracovníkom iba 60 percent mzdy. Viac platia iba silnejšie podniky, napríklad Volkswagen Slovakia platí doma sediacim zamestnancom 75 percent mzdy. Ak by štát pristúpil na kurzarbait, príjem pracovníkov bez prace by bol ešte vyšší. Nemecko v kurzarbeite platí z ušlej mzdy, teda časti, ktorú už  neplatia zamestnávatelia, zhruba dve tretiny.
 26.     Tento model je výhodný aj pre štát. Firmy pri kurzarbeite neprepúšťajú ľudí na úrad práce. A vyplácanie podpôr v nezamestnanosti v kombinácii s ušlými daňami je pre štát určite drahšie, ako keby mal pristúpiť na kurzarbeit.
 27.     Pri tomto systéme peniaze dostávajú od štátu zamestnanci, nie firmy. A štát pomáha iba tým zamestnancom, ktorých firmy naozaj na čas stratili zákazky, reálne odstavujú výroby, hoci ide o životaschopné podniky.
 28.  
 29. Je to pomoc v zlých časoch
 30.  
 31.  Kurzarbeit je dobré riešenie v časoch, keď ekonomiku zasahujú dočasné poklesy objednávok. Automobilový priemysel, ktorý predstavuje až 49 percent slovenského priemyslu, takýmto náročným obdobím rozhodne prechádza.
 32.  
 33. Predvlani celosvetový predaj áut klesol o tri a vlani už zhruba o štyri percentá. A to je už väčší prepad ako počas roku 2009, keď vrcholila ostatná globálna ekonomická kríza.
 34.  
 35. Nemecká vláda v roku 2009 vyčlenila na program kurzarbeit 5,1 miliardy eur, ktoré nahradili časť strateného príjmu vyše 1,4 milióna pracovníkov.
 36.  
 37. Program oceňovala aj správa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ktorá hodnotila práve rok 2009. Uviedla, že kurzarbeit počas recesie zachránil v Nemecku takmer pol milióna pracovných miest.
 38.  
 39. V Nemecku je za kurzarbeit zodpovedná Spolková agentúra práce,   v Rakúsku Služba trhu práce.
 40. Flexikonto už na Slovensku funguje
 41.  
 42. Kým kurzarbeit sa využíva hlavne v čase, keď sú firmy zasiahnuté zásadnejším prepadom objednávok, v období menších výpadkov pomáha častejšie pohyblivé konto pracovného času.
 43.  
 44. Pri ňom firma pracovníkom platí aj za odvolané zmeny plnú mzdu, ale s tým, že inokedy, keď bude zákaziek zasa viac, budú aj pracovníci viac pracovať.
 45.  
 46. Pri aktuálnom odvolaní zmien z prvého februárového týždňa bratislavský Volkswagen využije práve pohyblivé konto pracovného času.
 47.  
 48. Jeho hovorkyňa pre Denník E odhadla, že u zamestnancov si tento odložený pracovný čas fabrika zrejme bude vedieť vybrať koncom roka, keď bude nabiehať aj montáž nového modelu Škoda Karoq.
 49.  
 50. Cez leto fabrika odvolané zmeny späť nezaraďuje. Tento čas necháva zamestnancom na dovolenky s deťmi. Garantuje to kolektívna zmluva.
 51. Nejde o jednu fabriku ani o jedno odvetvie
 52.  
 53. Kurzarbeit nepresadzuje iba bratislavský Volkswagenu, ale celý Zväz slovenského automobilového priemyslu. Ak by sa im ho podarilo presadiť, platil by pre celý slovenský biznis a všetky firmy by mohli flexibilnejšie reagovať na poklesy objednávok bez toho, aby niektorých zamestnancov prepúšťali.
 54.  
 55. Okrem kurzarbeitu majú lídri automobilovej brandže na politikov aj ďalšie dve požiadavky:
 56.  
 57.     Chceli by, aby sa rekreačné poukazy dali preplácať aj z ich vlastných sociálnych fondov, a nielen ako pevná súčasť personálnych nákladov.
 58.     Zároveň žiadajú, aby sa už ďalej rast minimálnej mzdy automaticky neprenášal aj do zvyšovania príplatkov za nočné a víkendovú prácu.
 59.  
 60. Argumentujú pritom nielen poklesom globálneho predaja áut, ale aj brexitom, obchodnými vojnami a tiež nákladmi na veľkú technologickú zmenu pri prechode na elektromobilitu a  autonómne riadenie vozidiel.
 61.  
 62. Reakcie končiacej vlády boli skôr vlažné, čo nedávno priznalo aj ministerstvo hospodárstva pri hodnotení krokov na zlepšenie podnikateľského prostredia pre automotive.
 63.  
 64. A veľa povedalo aj nedávne vyjadrenie šéfa bratislavského Volkswagenu Olivera Grünberga keď pre Trend hodnotil komunikáciu s politikmi: „Politici nám buď nerozumejú, alebo nám nechcú rozumieť. Mám dojem, že keď sme tu v roku 1991 začínali, na Slovensku existovali partneri a politici, ktorí uvažovali dlhodobo, perspektívne a strategicky. A to mi dnes chýba. Teraz ide o výrazne menej strategické na budúcnosť orientované zmýšľanie,“ povedal šéf najväčšej slovenskej fabriky.
 65.  
 66. Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte prosím na editori@dennikn.sk.
 67. Dnes na DennikE.sk
 68.  
 69.     Podpredsedu ÚVO Juraja Bugalu vláda odvolá, povedal premiér Pellegrini
 70.     Jaguar Land Rover prepustí 10 % zamestnancov v závode Halewood na severe Anglicka
 71.     Kaufland nečakane oznámil odchod z austrálskeho trhu, má tam už pritom rozostavané prevádzky a distribučné centrá
 72.     Ekonomický newsfilter: „Zmena atmosféry“ v Davose – lídri už vedia, že klimatická zmena ničí aj ekonomiku
 73.  
 74. Aktualizované 16:21, reakcie na e@dennikn.sk
 75. 16:16
 76. Prečo ten rozruch okolo Kmotríkovho podpredsedu ÚVO Bugalu? Lebo ide o tendre za miliardu
 77. Foto N - Tomáš Benedikovič
 78. Foto N – Tomáš Benedikovič
 79.  
 80. Za sporom o odvolanie podpredsedu ÚVO je boj o finiš tendrov za miliardu eur, ktoré by ministri mohli uzavrieť aj tesne po voľbách. Pellegrini sľúbil odvolanie podpredsedu Bugalu, ale môže taktizovať, lebo presný termín nepovedal.
 81. Daniela Krajanová
 82. 7 min. čítanie
 83. ÚVO
 84. 09:42
 85. IKEA otvorí tento rok výdajné miesta v Nitre, Žiline a v Banskej Bystrici
 86. Foto N – Denisa Čimová
 87. Foto N – Denisa Čimová
 88.  
 89. IKEA otvorí v tomto roku na Slovensku tri výdajné miesta, plánuje ich v Nitre, Žiline a Banskej Bystrici. Mali by slúžiť na vyzdvihnutie tovaru objednaného cez internet, reťazec sa nimi chce priblížiť k zákazníkom v regiónoch mimo Bratislavy.
 90. Denisa Čimová
 91. 1 min. čítanie
 92. Obchod
 93. 11:09
 94. Auto v podnikaní vám môže ušetriť na dani
 95. Ilustračné foto - TASR
 96. Ilustračné foto – TASR
 97.  
 98. Auto v podnikaní vám môže ušetriť na dani. Vozidlo môže zaradiť do obchodného majetku nielen firma, ale aj živnostník.
 99. Zuzana Kollárová
 100. 4 min. čítanie
 101. Minúta po minúte
 102. 16:17
 103.  
 104. Jaguar Land Rover prepustí 10 % zamestnancov v závode Halewood na severe Anglicka. V rámci zefektívnenia činnosti príde od apríla o prácu vo fabrike zhruba 500 ľudí.
 105. Firmy
 106. 16:16
 107. Počet insolvencií podľa analýzy vo svete stúpne, Slovensko bude zase rekordérom
 108.  
 109. Platobná neschopnosť firiem rastie niekoľko rokov po sebe, tento rok očakávajú Euler Hermes a Allianz nárast globálneho indexu insolvencií o šesť percent. Vlani vo svete stúpol počet insolvencií o deväť percent.
 110. 16:01
 111.  
 112. Účet Boeingu za odstavené lietadlá 737 Max by mohol dosiahnuť viac ako 25 miliárd dolárov, odhadujú analytici. Prognóza vyšších nákladov prichádza po tom, ako výrobca oznámil ďalší posun návratu problémových strojov do prevádzky.
 113. DopravaFirmy
 114. 15:42
 115.  
 116. Jedna z najväčších bioplynových staníc na Slovensku sa chystá investovať pol milióna eur do výroby hnojív. Využije pritom teplo z produkcie elektriny, na ktoré láka aj holandských zeleninárov.
 117. Firmy
 118. 15:39
 119.  
 120. Smartwings počíta s nasadením odstavených lietadiel Boeing 737 Max až od apríla 2021. Český dopravca koncom vlaňajška vyčíslil stratu z nemožnosti prevádzkovať tento typ strojov na 60 miliónov eur.
 121. DopravaFirmy
 122. 15:22
 123.  
 124. Tri logistické haly chce vo Zvolene vybudovať český staviteľ logistických centier VGP. Celková nájomná plocha má byť zhruba päť hektárov, zamestná sa v nich vyše 380 ľudí.
 125. Foto - VGPParks.eu
 126. Foto – VGPParks.eu
 127. 14:50
 128.  
 129. Príjmy z kriminálnych činností sa legalizujú aj cez počítačové hry, ktoré hrajú takisto slovenské deti. Vo svete sa nelegálne peniaze dostávali do kultového Fortnite a takisto do populárnej strieľačky CS:Go.
 130. 14:19
 131.  
 132. Tesla sa stala prvou americkou automobilkou s akciami na burze, ktorej trhová hodnota presiahla 100 miliárd dolárov. Cena akcií stúpla na 555 dolárov, od zverejnenia prekvapujúceho zisku za 3. kvartál sa zdvojnásobila. (bloomberg)
 133. Budúcnosť automobilovFirmy
 134. 13:58
 135.  
 136. Donald Trump avizuje „dramatické“ zmeny vo fungovaní Svetovej obchodnej organizácie. Na budúci týždeň by mal o tejto téme rokovať vo Washingtone so šéfom WTO Robertom Azevedom.
 137. 12:49
 138. Kaufland šokoval Austráliu. Odchádza z nej ešte pred otvorením prvého obchodu
 139.  
 140. Kaufland nečakane oznámil odchod z austrálskeho trhu. Spoločnosť už pritom mala rozostavané nové prevádzky a distribučné centrá. Nemecký reťazec sa chce zamerať na trhy v Európe, ktoré majú podľa neho vysoký rastový potenciál.
 141. Obchod
 142. 12:42
 143.  
 144. Podpredsedu ÚVO Juraja Bugalu vláda odvolá, povedal premiér Pellegrini po zasadaní vlády. Návrh na odvolanie Kmotríkovho právnika podal predseda ÚVO Hlivák. (transparency)
 145. 12:29
 146.  
 147. Hospodárske straty z prírodných katastrof sú za posledných 10 rokov na rekordnej úrovni – dosiahli takmer tri bilióny dolárov. V porovnaní s predchádzajúcou dekádou je to nárast o jeden bilión. Na vine sú intenzívnejšie udalosti, väčší počet obyvateľov v miestach katastrof a narušenie dodávateľských reťazcov v globálnej ekonomike. (reuters)
 148. 12:26
 149.  
 150. Podcast ekonomického newsfiltra: Keď je správou dňa, že parlament už nič neschválil.
 151. Ekonomický Newsfilter
 152. 12:10
 153.  
 154. SaS pre mýtny tender podáva podnet na Európsku komisiu. Strana tvrdí, že ak Komisia potvrdí, že ide o nedovolenú pomoc, SkyToll bude povinný vrátiť Slovensku nadmerne inkasované peniaze spolu s úrokom.
 155. Mýto
 156. 11:57
 157.  
 158. Daimler varoval, že prevádzkový zisk za rok 2019 mu zrejme klesol o polovicu. Dôvodom prepadu sú dodatočné náklady spojené s vyšetrovaním kauzy áut s naftovým motorom, s vysokými investíciami do elektrických vozidiel a problémy s výrobou.
 159. Firmy
 160. 11:33
 161. Netflix zatiaľ odoláva novej konkurencii. V závere vlaňajška pridal vyše 8 miliónov predplatiteľov
 162.  
 163. Netflix v 4. štvrťroku prekonal prognózy a zvýšil počet predplatiteľov o 8,8 milióna na vyše 167 miliónov. Najväčšej streamovacej službe pribúda konkurencia, na trh ešte vlani vstúpili Disney+ či Apple TV+.
 164. Firmy
 165. 11:30
 166.  
 167. Vláda dá na odstránenie nebezpečného toxického odpadu v Strážskom toľko peňazí, koľko bude potrebné. Oznámil to premiér Pellegrini. Okresný úrad v Prešove a v Košiciach vyhlásia v tejto súvislosti mimoriadnu situáciu.
 168. 11:26
 169.  
 170. Otvorený list premiérovi Pellegrinimu odovzdali zástupcovia medikov, informatikov, právnikov, ekonómov, politológov a ďalších odborov, ktorí organizujú podujatie Študenti nemôžu byť rukojemníkmi! Reagujú na návrh Smeru, aby medici, ktorí odídu zo Slovenska, mali vrátiť 55-tisíc eur za vzdelanie.
 171. 10:41
 172. Juhokórejská ekonomika vlani rástla najpomalšie za desať rokov
 173. Pracovníci letiska striekajú dezinfekčný roztok v príletovej hale na medzinárodnom letisku v juhokórejskom meste Inčchon. Dôvodom je nákaza v Číne. Foto - TASR
 174. Pracovníci letiska striekajú dezinfekčný roztok v príletovej hale na medzinárodnom letisku v juhokórejskom meste Inčchon. Dôvodom je nákaza v Číne. Foto – TASR
 175.  
 176. Juhokórejská ekonomika vlani rástla najpomalšie za desať rokov. Dôvodom bol najmä obchodný spor medzi Spojenými štátmi a Čínou, ktorý mal negatívny vplyv na vývoz.
 177. 10:31
 178.  
 179. Česko má svoj prvý kryptomenový bankrot. Projekt Cryptelo, ktorý pred dvomi rokmi dokázal investorom rozpredať virtuálne mince za 25 mil. Kč, skončil na prelome rokov v úpadku. (e15)
RAW Paste Data
We use cookies for various purposes including analytics. By continuing to use Pastebin, you agree to our use of cookies as described in the Cookies Policy. OK, I Understand
Top