Advertisement
Guest User

Untitled

a guest
Feb 26th, 2020
125
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 5.87 KB | None | 0 0
  1. Rzeźba, która została postawiona na miejskim gruncie na Kleczkowie we Wrocławiu, miała przedstawiać "figury niemożliwe". Okazuje się jednak, że to logo dewelopera, który sfinansował budowę i miał większość głosów w komisji konkursowej. Inne prace loga firmy nie przedstawiały i zapewne dlatego przegrały i zostały wyrzucone, zamiast pojawić się na wystawie.
  2.  
  3. Na rondzie przy ul. Zakładowej i Rychtalskiej niedawno stanęła rzeźba. Układa się w litery „VD” – od Vantage Development, dewelopera, który wybudował okoliczne Promenady Wrocławskie.
  4.  
  5. Ustawienie rzeźby jest wynikiem konkursu z 2015 r., który zorganizowała firma wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych, którą wspiera. Zwyciężył projekt Katarzyny Jagiełło, asystentki z wydziału architektury wnętrz i wzornictwa ASP.
  6.  
  7. W jury zasiadało pięć osób, z czego trzech przedstawicieli Vantage oraz Urszula Smaza-Gralak (dziekanka tego samego wydziału ASP). Jedyny przedstawiciel miasta – dyrektor Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta Sławomir Gonciarz – głosował za innym projektem.
  8. Ani słowa o logo
  9.  
  10. – Dzięki niekonwencjonalnemu uprzestrzennieniu liter instalacja spełnia rolę rzeźby. Widoczność i kształt liter jest zależna od miejsca obserwacji. Materiał, z którego jest wykonana – stal, reaguje i odbija kolorystykę otoczenia – mówiła Katarzyna Jagiełło, autorka zwycięskiego projektu.
  11.  
  12. W opisie ze strony ASP w ogóle nie ma mowy o symbolu dewelopera. „Ta instalacja sprawia wrażenie realizacji figury niemożliwej, złudzenia optycznego obleczonego w materialny kształt. Figury niemożliwe można uznać ze szczególny typ złudzeń optycznych. Są to figury, które w teorii można narysować zgodnie ze wszystkimi zasadami perspektywy, ale nie można ich skonstruować w rzeczywistości” – czytamy na stronie ASP.
  13.  
  14. Oraz: „Nietypowa bryła instalacji wzbogaca i koresponduje ze współczesną przestrzenią oraz intryguje użytkowników. Otwartość oraz dynamiczność instalacji nawiązuje do otwartości Wrocławia i jego dynamicznego, pozbawionego ograniczeń rozwoju. Projekt doskonale wpisuje się w nowoczesne otoczenie i dobrze koresponduje z wizjonerskim projektem powstającego tuż obok kompleksu biurowego Promenady Business Park”.
  15. Deweloper nie ukrywa intencji
  16.  
  17. Deweloper wcale nie kryje, że logo znalazło się w rzeźbie, ale wyjaśnia, że sztuka nowoczesna budzi emocje.
  18.  
  19. Tematyka projektów była w pełni dowolna, jury konkursowe wybrało instalację, która w zależności od perspektywy przyjmuje nieco inny kształt, w tym również logo VD. Rzeźba jest przykładem sztuki nowoczesnej i zdajemy sobie sprawę, że w wielu może budzić różne emocje – mówi Katarzyna Szydłowska-Biskup. Zapowiada też, że na terenie wokół instalacji zostanie również zainstalowane oświetlenie, a pozostały teren ronda zostanie uzupełniony zielenią.
  20.  
  21. - Zgodnie z Regulaminem konkursu projekty miały odnosić się do identyfikacji wizualnej Organizatora - mówi Aleksandra Zaczek-Gbiorczyk z ASP i cytuje regulamin: "Celem Konkursu jest wyłonienie oryginalnego, charakteryzującego się wysokim poziomem artystycznym i odnoszącego się do identyfikacji wizualnej Organizatora projektu instalacji przestrzennej, która stanowić będzie element aranżacji terenu realizowanej przez Organizatora inwestycji pod nazwą Promenady Wrocławskie".
  22.  
  23. Co ciekawe, według uczestników, inne prace zaginęły.
  24.  
  25. – Był konkurs skierowany do studentów i doktorantów ASP, w którym również brałem udział. Zwyciężczynią ogłoszono podopieczną jednej z osób w komisji konkursowej. Miała odbyć się wystawa wszystkich zgłoszonych projektów. Z jakiegoś powodu z niej zrezygnowano, a prace znaleźliśmy przypadkiem w śmietniku – napisał na Facebooku Michał Wasiak, inny rzeźbiarz, który uczestniczył w konkursie (zdobył 4. miejsce).
  26.  
  27. Propozycja Wasiaka nie zawierała jednak loga dewelopera.
  28.  
  29. Szydłowska-Biskup na pytanie o wystawę napisała tylko: „Nie planujemy wystawy prac, zgłoszonych do konkursu”.
  30.  
  31. - W Regulaminie konkursu nie było mowy o wystawie konkursowej i nie wydaje mi się, by taka miała miejsce. Formularze zgłoszeniowe i projekty pozostały natomiast w rękach organizatora konkursu [tj. Vantage - red.] - stwierdziła Zaczek-Gbiorczyk.
  32. Zawłaszczanie wspólnej przestrzeni
  33.  
  34. Na nietypowy pomnik zwrócili uwagę aktywiści Akcji Miasto. – Przyzwyczailiśmy się już we Wrocławiu do cudów na osiedlach deweloperskich: placów zabaw z dwiema zabawkami czy drzew istniejących tylko na wizualizacjach. Sytuacja jest komiczna, zwłaszcza że z innej perspektywy napis układa się w litery XD, młodzieżowe słowo roku 2017 – mówi Aleksander Obłąk z AM.
  35.  
  36. I dodaje: - Uważamy za niedopuszczalne zawłaszczanie wspólnej przestrzeni przez marketingowców firmy deweloperskiej. Władze Wrocławia powinny odpowiednio dbać o miejski krajobraz, a inwestorów skutecznie motywować do działania na rzecz społeczności lokalnych.
  37.  
  38. - Udostępnianie ronda na ul. Zakładowej pod reklamę dewelopera jest wejściem na bardzo wysoki poziom absurdu w kontaktach samorządu z biznesem. Jeśli deweloper chce stawiać sobie pomniki, niech będą to pomniki funkcjonalne dla mieszkańców, jak choćby park kieszonkowy czy dofinansowanie przystanku kolejowego w najbliższej okolicy – przekonuje Obłąk.
  39. Była zgoda z urzędu
  40.  
  41. Przedstawiciele miasta zapewniają, że deweloper uzyskał wszelkie zgody.
  42.  
  43. - Zwycięską pracę wybrało konkursowe jury jako znak identyfikujący współczesną architekturę Promenad Wrocławskich. Plastyk miejska [Beata Urbanowicz - red.] nie uczestniczyła w składzie sądu konkursowego, ale szanując wynik konkursu zaakceptowała tę formę - mówi Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.
  44.  
  45. Mazur zapewnia, że o ostatecznym kształcie i charakterze zieleni zadecyduje wspólnie z Zarządem Zieleni Miejskiej.
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement