Advertisement
Guest User

Untitled

a guest
Mar 23rd, 2019
71
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 3.68 KB | None | 0 0
  1. Mieszkam obok Opola. W Opolu raczej bida z edukacją i możliwościami, więc przymierzam się do studiowania informatyki zaocznie na AGH i pracy w wolnym czasie by się utrzymać. Programowanie przez większość czasu było moim hobby i choć w 95% to była zabawa (raz czy drugi zgarnąłem kilka stów za kilka nieskomplikowanych rzeczy), patrzę jakbym dzięki temu mógł od pierwszego roku zarabiać (z czego wiem, oficjalne staże są dopiero od drugiego roku). Nigdy nie miałem styczności z profesjonalnym środowiskiem, chciałbym się dowiedzieć jak mniej więcej wygląda to od kogoś, kto już pierwsze kroki ma za sobą.
  2. W skrócie, chodzi mi o to, by oprócz trzepania matmy na studiach zacząć jak najszybciej rozwijać się w faktycznym zawodzie.
  3.  
  4. Jeśli w jakikolwiek sposób mógłbyś odpowiedzieć (niekoniecznie tylko własne doświadczenia, z takiego 'słyszałem, że...' pracującego już programisty też się ucieszę):
  5. - Jaki jest rozdźwięk pomiędzy umiejętnościami forsowanymi na studiach a tym, co faktycznie robi się w pracy? W skrócie, czy studia to raczej 'coś dla papierka', czy faktycznie warto się przykładać na 100%, bo się przyda? Z jednej strony widzę, że kupa ludzi po studiach narzeka, że studia nauczyły ich jedynie matematyki, a nie programowania (nie mówiąc już o obecnie używanych narzędziach) i w sumie niewiele oprócz teorii umieją, z drugiej strony wydaje mi się, że silna matematyka i algorytmika to to, na czym dopiero zaczyna zgarniać się jakieś większe pieniądze. Webowy front-endowiec zapewne tego nie potrzebuje, no ale z czego wiem front-endowców jest teraz aż za dużo (pewnie właśnie dlatego, że jest "prostsze"?) i ciężko się załapać na coś porządnego.
  6. - Jak ważna jest matematyka w rzeczywistej pracy? W liceum (i z czego wiem, na studiach) programowanie jest czysto algorytmiczne (matematyczne problemy i inne abstrakcyjne rzeczy) i skupione na algorytmicznych mikrooptymalizacjach. Czy w pracy aktywnie przydaje ci się matematyczne wykształcenie i warto jest na to poświęcać czas, czy myślisz, że lepiej byłoby 'matmę byle zdać', a celować w naukę nowych języków, technologii i tak dalej?
  7. - Czy mógłbyś coś powiedzieć o twoich próbach zdobycia pracy i rozmowach kwalifikacyjnych, bądź procesie rekrutacji do twojej firmy? Na co jest zwracana uwaga? Czy pomogło ci coś szczególnego? Na przykład, wiem, że w zespołowych środowiskach jest ceniona czystość i utrzymywalność kodu, a większośc studentów zwraca na to nikłą uwage z racji czysto algorytmicznego podejścia.
  8. - Czy wiesz coś o pracy w .NETowskim środowisku (najlepiej C#)? Jestem zainteresowany w sumie 'wszystkim' i o wszystkim mam 'jakieś' pojęcie, ale jeśli miałbym się pchać na pierwszoroczny staż, na pewno najpewniej czułbym się w C# (z czego czytam po internetach, w wielu akspektach moja wiedza wykracza poza wiedzę oczekiwaną od juniora).
  9. - Patrząc na przeszłośc swojej kariery, czy miałbyś jakiekolwiek 'ogólne' porady dla kogoś zaczynającego? Póki co nie miałem wiele styczności z ludźmi rozwijającymi swoje kariery (małe miasto) i wpojono we mnie zasady 'uczciwej, ciężkiej pracy', a teraz zaczynam zauważać, ze raczej nie na tym to polega i lepszą strategią niż przeznaczanie energii na stuprocentowe studia byłoby jak najszersze rozglądanie się za ofertami pracy, przychodzenie nawet na rozmowy kwalifikacyjne, w których nie mam większych szans (ogarnięcie stresu na przyszłość, zaznajomienie się z bieżącymi wymaganiami), tworzenie znajomości, być może rozwijanie swoich projektów bądź wkład w publiczne, by mieć coś do portofolio. W skrócie - jaką postawę sugerowałbyś przyjąć?
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement