Advertisement
Guest User

Untitled

a guest
Feb 16th, 2019
97
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 3.17 KB | None | 0 0
  1. Działa to wiadomka jak, jak np. balon, powietrze pod ciśnieniem ucieka przez małą dziurke i produkuje thrust.
  2. Są 3 rodzaje rakiet, na paliwo stałe, hybrydowe i ciekłe. Fajerwerki i te wszystkie rakietki są na paliwo stałe, najprostsze. "Silnik" to ogólnie można by było do niego doczepić kijek i byłoby to całą rakietą, tak sie robi z małymi rakietkami a kijek działa jako statecznik. Jest zalany w środku paliwem, w tym przypadku 400g, czyli taką mieszanką szybko-spalającą się. Jednym składnikiem jest paliwo, coś związane z węglem, a drugim utleniacz "oxidizer". Oxidizer dodaje tlenu do reakcji, jest to najczęściej w rakiecie stałej np. tlenek czegoś tam. Przez co zamiast kawałek węgla zamiast palić się tak długo i powoli, spala się gwałtownie, syczy, bucha płomieniem itp.
  3. W petardzie np. całość jest zamknięta, robi sie za duże ciśnienie i wybucha. Tutaj jest mała dziurka, żeby rozszerzające się gazy mogły uciekać. To sie nazywa dysza. Dysza ma swoją geometrię tzw. dzwonu, żeby produkować jak najwięcej ciągu. Dostaje ona najgorszą temperature (chyba xD). Ogólnie to najfajniej jak dysza jest dość odporna na ciepło to np. dziura sie nie wypali na większą w trakcie lotu albo najlepiej to jak można ją potem wyjąć i zastosować w nastepnej rakiecie.
  4. W silniku np. zasypanym mieszanka wybuchową robi sie też tunel na długość całego silnika, to zamiast spalać się powoli od jednego końca do drugiego, paliwo zapala się po całości i produkuje duże ciśnienie, jakby tego nie było to by raczej nie poleciała.
  5. No i lotki same w sobie zapewniają stateczność, wyobraź sobie, że np. do rakiety przyczepiony jest kijek w dół jak do fajerwerki np., to jak sie ona odchyli, to powietrze uderzające w kijek przywróci ją znowu do lotu pionowego. (Mocno w skrócie). Finsy działają podobnie do tej zasady, ale muszą być wystarczająco duże....
  6. Hybrydowe rakietki dzialają tak, że jest sobie paliwo typu PARAFINA, Węgiel drzewny, a nawet skrawki gumy ale w rakiecie jest też zbiornik z jakimś gazem pod ciśnieniem wstrzykiwanym do komory z owym paliwem stałym i ów gaz to utleniacz, taki gaz to np. Podtlenek azotu. Wgle ja to nwm jak te gazy działają i czy sa w formie ciekłej itp. Takie silniki sa mocniejsze zazwyczaj, są bardziej stabilne i nie jest się ograniczonym do składników, które zachodzą ze sobą w reakcje i tworzą mieszanki jak w stałym.
  7. Najmocniejszy silnik to na paliwo ciekłe, ale to bardziej skomplikowane i nawet jakaś rakieta polskiego instytutu która poleciala na 15 km a mogła na 100 była hybrydowa. Zalęta jest to, że jak np. w silniku na paliwo stałe, to cały silnik musi wytrzymać ciśnienie produkowane przez spalanie, w sensie silnik to równocześnie cały zbiornik z paliwem. A na paliwo ciekłe, to są dwa lekkie zbiorniki z paliwem ciekłym, które jest wtryskiwane do combustion chamber i tylko mała część musi być odporna na wysokie temperatury i ciśnienie.. Ogólnie to większość tych poważnych rakiet, 99% kosmicznych jet właśnie na ciekłe i oni ścigają się w różnych sposobach pompo wtrysków, systemów chłodzenia itp. bo takie tam pierdolki musza byc
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement